Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep odzieżowy Roma, Gorlice, ul. Ogrodowa 25
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół oraz Wesołoego Alleluja! życzą Rada Nadzorcza, Zarząd i Pracownicy Banku Spółdzielczego w Gorlicach
Reklama Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia Tomasz Płatek Radny Sejmiku Małopolskiego
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

I co z tymi hulajnogami?

Podziel się
Oceń

Wygodna, prosta w użyciu, przyjazna dla środowiska – tak można definiować nowość, która podbiła polski rynek. Elektryczne hulajnogi, a co za tym idzie, ich duża zmiana prawna. Ale czy w Gorlicach to zadziała?
I co z tymi hulajnogami?

Autor: fot. ilustracyjne/pixabay.com

Nowy trend na elektryczne hulajnogi zawładnął całą Polską. W przeciwieństwie do jej zwykłej poprzedniczki udoskonalona wersja napędzana jest silnikiem, więc, aby można było z niej skorzystać, należy ją systematycznie ładować. Jest to nie tylko nowinka technologiczna, która dostarcza rozrywki młodym ludziom, ale także stanowi świetną alternatywę dla tych, którzy chcą dbać o środowisko i zamieniają samochody czy autobusy, na ekologiczne środki transportu. Jednak czy na pewno wiemy jak z niej korzystać?

Pod względem prawnym, elektryczne hulajnogi, stały się kwestią sporną. Nie są one traktowane jak pojazdy, rowery, dlatego nie mogą poruszać się po drodze. Utożsamiane są z rolkami czy deskorolką, więc użytkownicy muszą korzystać z niej na chodnikach. To prowadzi do licznych wypadków, groźnych kolizji z udziałem pieszych, ponieważ hulajnogą można poruszać się do 25 km/h. Do tej pory nie było jasno określonych uregulowań prawnych.

Jednak Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że w najbliższym czasie doprowadzi do zmiany w przepisach a hulajnogi elektryczne będą traktowane jako pojazdy.

Co to oznacza dla użytkowników tego środka transportu?

Na pewno, stosowanie się do zasad i obowiązków, które mają rowerzyści. Fani hulajnogi będą mogli poruszać się po ścieżkach rowerowych, a jeśli ich nie ma, tak jak to dzieje się w naszym mieście, to alternatywą są drogi, na których znajduje się ograniczenie prędkości do 30 km/h, czyli są to na przykład ulice ze strefą zamieszkania, gdzie maksymalna dopuszczalna prędkość to 20 km/h.

A co jeśli w pobliżu nie ma ścieżki rowerowej albo odpowiedniej drogi do poruszania się? Wtedy będzie można skorzystać z chodnika, ale rozważnie, bez nadmiernej prędkości i ustępując miejsca pieszym. Natomiast użytkownicy zwykłych, tradycyjnych hulajnóg (napędzane siłą mięśni) są nadal traktowani jako piesi.

Nowe przepisy będą dotyczyły także młodych osób, ponieważ dzieci, które nie ukończyły 10. roku życia, ze względu na bezpieczeństwo własne i innych, nie mogą jeździć na hulajnogach elektrycznych. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać kartę rowerową, aby móc poruszać się tym pojazdem.

Dzięki nowelizacji prawnej każdy otrzyma swoją przestrzeń do bezpiecznego poruszania się. Ale czy w Gorlicach to zadziała?


Napisz komentarz

Komentarze

Polak 03.07.2019 16:17
Nie zadziała tak samo jak w przypadku rowerów, bo rowerzyści mają obowiązek poruszać się ulicą jeśli nie ma wyznaczonych ścieżek rowerowych, natomiast po chodnikach mogą jeździć dopiero kiedy mają niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, silny wiatr, mgła) lub jeśli szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h (czyli jest podniesione ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym), wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów (oczywiście te warunki muszą być spełnione jednocześnie. Jeśli np. chodnik ma mniej niż 2m szerokości, rowerzysta ma obowiązek korzystania z pasa ruchu). No i jeszcze kwestia tego, że jak jadą z dzieckiem poniżej 10 roku życia to mogą chodnikiem, ale pod warunkiem, że dziecko jedzie na swoim rowerze, nie na siodełku, foteliku lub w wózku. W Gorlicach mało kiedy widzę rowerzystę na drodze (zazwyczaj jada chodnikiem).

ReklamaSerdeczne życzenia radości i siły płynącej z istoty Świąt Wielkanocnych, aby uśmiech i wiosenny optymizm towarzyszyły przez cały nadchodzący czas. Niech te Święta będą pełne pokoju, nadziei oraz pomyślności w podejmowaniu działań. Wesołego Alleluja! życzą Przewodniczący Rady Gminy Gorlice, Mieczysław Skowron oraz Wójt Gminy Gorlice, Jan Przybylski
ReklamaZdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja! życzy Wójt Gminy Moszczenica
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 20°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: 100% gorliczaninTreść komentarza: Najlepiej problem odsunąć od siebie i oskarżyć poprzedniego burmistrza! A co Pan zrobił w czasie swoich kadencji w tym temacie? Podpowiem Panu...NIC !!!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 09:21Źródło komentarza: Na gorlickim Rynku nie będzie lipy – dosłownieAutor komentarza: WojTreść komentarza: W komentarzach jak zwykle mowa miłości. Lekcje religii pomagają rodzicom w religijnym wychowaniu dzieci. Dotyczy to na tych samych zasadach wiernych chrześcijan, muzułmanów i starozakonnych. Zmniejszenie liczby lekcji nie służy żadnej oszczędności, tylko przesunięciu pieniędzy do "aktywistów". Aktywiści za darmo nie robią.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 09:04Źródło komentarza: Mniej godzin religii w szkołach. Rodzice wyrażają sprzeciw, rada miejska reagujeAutor komentarza: TTreść komentarza: System nawadniający, tak jak wszędzie na południe od Polski i w wielkich miastach. Nawet rozebranie płyt i zwiększenie powierzchni ziemi zdolnej do wchłaniania wody obecnie nie gwarantuje przetrwania zieleni, ze względu na długotrwałe susze.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:47Źródło komentarza: Na gorlickim Rynku nie będzie lipy – dosłownieAutor komentarza: TTreść komentarza: Szkoła ma służyć ludziom, do tego jest powołana i to ludzie ją utrzymują. Jeżeli wygodniej jest zrobić religię w szkole, to tam powinna być.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:39Źródło komentarza: Mniej godzin religii w szkołach. Rodzice wyrażają sprzeciw, rada miejska reaguje
Reklama