Choroby zwyrodnieniowe stawów są obarczone silnym bólem. Osoby borykające się z nimi skazane są na przyjmowanie dużej ilości leków przeciwbólowych. Niestety ma to negatywny wpływ na inne narządy, dlatego w miarę możliwości poszukuje się bardziej naturalnych rozwiązań. Jednym z nich może być DMSO. Więcej o nim można przeczytać na stronie https://wylecz.to/leki-i-suplementy/dmso-dimetylosulfotlenek-jako-lek-dzialanie-stosowanie-leczenie-wlasciwosci/.
Czym jest RZS?
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą zwyrodnieniową, która atakuje stawy oraz różne narządy. Jej inna nazwa to gościec lub gościec przewlekle postępujący. Źródłem choroby jest narastający stan zapalny. Towarzyszą temu niezwykle silne bóle stawów, rąk i nóg. Występują również obrzęki. Skutki działania RZS są bardzo charakterystyczne, ponieważ zniekształcają stawy w znacznym stopniu. Brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do ciężkiej niepełnosprawności, a nawet przedwczesnej śmierci. Wdrożenie skutecznej terapii na wczesnym etapie postępowania choroby pozwala na zahamowanie jej postępów oraz zapobiega powikłaniom. Wdrażając leczenie już na wczesnym etapie, chory ma możliwość normalnego funkcjonowanie o wiele dłużej.
Rola aktywności fizycznej w terapii RZS
W pierwszej fazie leczenia stosowane są środki farmakologiczne, które przede wszystkim mają zmniejszyć poziom odczuwanego bólu. W celu zmniejszenia skutków choroby stosuje się także:
- kinezyterapię,
- termoterapia,
- laseroterapia,
- magnetoterapia,
- elektroterapia,
- balneoterapia.
Na zatrzymanie postępowania RZS duży wpływ ma aktywność fizyczna. Jej głównym zadaniem jest wzmocnienie mięśni oraz zwiększanie zakresu ruchu stawów. Dla osób chorych na zapalenie stawów najlepszy będzie basen, rower, bądź spacery. Intensywność ćwiczeń należy dopasować do zaawansowania choroby, a w przypadku odczuwania bólu w stawach można zastosować środki przeciwbólowe. W okresach zaostrzenia choroby trzeba bezwzględnie wstrzymać wykonywanie ćwiczeń.
Dieta w RZS
Coraz więcej mówi się o bezpośrednim wpływie diety na różnego rodzaju schorzenia. Kładąc na talerzu bogate odżywczo produkty, można w naturalny sposób eliminować negatywne efekty chorób. W przypadku RZS można wyróżnić kilka podstawowych produktów, których nie powinno zabraknąć w codziennej diecie. Przede wszystkim tłuste ryby. Zawierają one dużo kwasów omega3, które poprawiają ruchomość stawów. Warzywa i owoce posiadają dużą ilość bioflawonoidów zwalczających wolne rodniki. Przyprawy takie jak kurkuma, imbir czy goździki zmniejszają ból oraz stan zapalny w stawach. Duże znaczenie ma również dostarczanie kolagenu, który wzmacnia kości oraz ma wpływ na regenerację tkanki chrzęstnej. W tym celu warto jeść owocowe galaretki lub rybę w galarecie.
Napisz komentarz
Komentarze