Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. - Jasło, ul. 3 Maja 83 - oferta pracy
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

W południe zaśpiewamy hymn. O godz. 15.30 „Rundki Niepodległości”. Świętujmy naszą wolność

Podziel się
Oceń

Dziś obchodzimy 102 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Nastąpiło to po 123 latach zaborów. O godz. 12 wspólnie zaśpiewajmy hymn narodowy, a później z Placu Dworzysko wyruszą samochodowe „Rundki Wolności w Dzień Niepodległości".
W południe zaśpiewamy hymn. O godz. 15.30 „Rundki Niepodległości”. Świętujmy naszą wolność

Autor: fot. haloGorlice / własne

 

Święto to obchodzone jest w Polsce od 1937 roku, ale z przerwami. Zniesiono je w lipcu 1945 rok, jego przywrócenie nastąpiło dopiero w 1989 roku.

Oznacza to, że świętowanie wolności i niepodległości tak naprawdę napotykało, co i ruch, nowe trudności.

Trzeba przyznać, że polskie obchody tego dnia to nadal kształtująca się tradycja. W ostatnich latach szczególnie intensywnie poszukiwana jest pewna wspólna forma obchodów. Marsze? Pochody? Składanie kwiatów? A może coraz bardziej radosna celebracja wolności w duchu wzorców zagranicznych?

Przełamywanie konwenansu, który polegał najczęściej na oficjalnych, by nie powiedzieć drętwych, obchodach przychodzi nam bardzo trudno. Nawet takie symboliczne, ważne dany, nacechowane pozytywnymi emocjami grzęzną w trudnych do przełamania przyzwyczajeniach.

Z pewnością pozytywnie można ocenić fakt, że coraz większą troskę przykładamy do godnego prezentowania naszych barw narodowych. Flagi stają się nieodłącznym elementem obchodów i pojawiają się na naszych domach, na balkonach naszych mieszkań.

Flaga: czy naprawdę powinna być biało-czerwona?

Warto wiedzieć, że kolory naszej flagi, tak naprawdę odbiegają nieco od powszechnego przekonania o tym, że flaga ma część w kolorze „śnieżnobiałym", a niżej „czerwonym". Te powszechnie używane określenia kolorów nie do końca odpowiadają ustawowemu wzorcowi kolorystycznemu, który jasno precyzuje, jaki odcień czerwieni ma nasza flaga i jaki... odcień bieli.

Stosunek szerokości flagi do jej długości powinien wynosić zawsze 5:8, niezależnie od rozmiarów flagi.

Barwa białą flagi określona zgodnie z parametrami przyjętymi w ustawie to tak naprawdę kolor srebrnoszary, perłowy. Doskonale widać to w czasie relacji telewizyjnych, gdy przedstawiciele władz występują na tle polskich flag o charakterystycznym, srebrnym odcieniu.

Flagi powszechnie wykorzystywane i dostępne w sprzedaży bardzo często różnią się od tego oficjalnego wzorca. Co więcej, te subtelne różnice bardzo często umykają także w czasie prezentowania barw narodowych w internecie. Nie pojawiły się jednak dotąd żadne nowe wytyczne związane z ewentualnym wprowadzeniem nowego wzorca kolorów flagi polskiej, na potrzeby witryn internetowych.

Głosujemy!

Jeszcze do północy możemy oddawać głosy w projekcie „Pod biało czerwoną". Celem projektu jest umożliwienie zakupu masztów na flagi dla każdej z gmin, której mieszkańcy oddadzą przez internet swój głos. Pisaliśmy o tym projekcie dwa miesiące temu: >>>Maszt i flaga w każdej gminie? To możliwe-głosujemy!


Symboliczne obchody w Gorlicach

Władze Miasta Gorlice oraz Powiatu Gorlickiego, w imieniu wszystkich mieszkańców Ziemi Gorlickiej, oddadzą hołd poległym w walce o wolność naszego państwa i złożą pod Pomnikiem Niepodległości wiązankę kwiatów.


Dumni z barw narodowych

Zadbajmy wspólnie, aby w tym trudnym czasie nasze domy i mieszkania były szczególnie pięknie udekorowane! Wywieśmy biało-czerwone flagi i pokażmy, że jesteśmy dumni z naszych barw narodowych.


11.11 o godz. 11.11

Włączmy się w inicjatywę węgierskiego Towarzystwa Opieki nad Wojennymi Miejscami Pamięci oraz Fundacji KRAJCZÁROS. 11 listopada o godzinie 11.11 zapalmy w oknie naszego domu świecę, aby w ten sposób upamiętnić żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. W ten świąteczny dzień zapalmy także znicze na grobach poległych, choćby przy okazji rodzinnego spaceru.


Niepodległa do hymnu

Narodowe Święto Niepodległości możemy uczcić bez wychodzenia z domu.

W południe 11 listopada Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu możliwe będzie przyłączenie się do akcji „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewanie w domu, na balkonie, na podwórku.


O godz. 15.30 z Maślanego Rynku na pl. Dworzysko wyruszą Rundki Wolności w Dzień Niepodległości. Szczegóły akcji poniżej.

 


Wykorzystano fragment z artykułu na portalu gorlice.pl


Napisz komentarz

Komentarze

adam1 11.11.2020 16:14
Dzień Niepodległości powinniśmy obchodzić 7 października bo wtedy Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski. 11 listopada przekazano władzę nad wojskiem socjaliscie, agentowi austriackiemu i japońskiemu Piłsudskiemu

Ozdrowieniec 11.11.2020 11:28
Nie lubie jak mi ktos narzuca mi jak mam swietowac. Bede swietowal uroczyscie, ale na swoj sposob.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12