Odpowiedź:
Przepisy nie rozstrzygają kwestii dotyczących aktualności opinii wydanej przez poradnię. Z uwagi na to, że zalecane w opinii działania dotyczą oceny funkcjonowania ucznia na dzień wydania takiej opinii, decyzję w sprawie kontynuacji, modyfikacji lub zakończenia wsparcia udzielanego uczniowi powinni podjąć nauczyciele i specjaliści w ramach swoich kompetencji i zgodnie z przeprowadzoną oceną efektywności udzielanej uczniowi pomocy. W każdym czasie, na wniosek lub za zgodą rodziców, poradnia może wydać nową opinię. (§ 20 ust. 9 i 10 rozporządzenia w sprawie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, § 2 rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania)
Uzasadnienie:
Zgodnie z § 3 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad działania poradni, diagnozowanie dzieci i młodzieży jest prowadzone w szczególności w celu określenia indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży, wyjaśnienia mechanizmów ich funkcjonowania w odniesieniu do zgłaszanego problemu oraz wskazania sposobu rozwiązania tego problemu. Efektem diagnozowania jest między innymi wydanie opinii.
Na podstawie § 4 przywołanego rozporządzenia, poradnia wydaje w sprawach określonych w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy oraz w przepisach wydanych na podstawie tych ustaw. Poradnia może wydawać opinie także w innych sprawach, niż określone w wymienionych przepisach, związanych z kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży.
Opinie wydawane przez poradnie nie mają określonego terminu ważności. Niektóre z nich np. w sprawie specyficznych trudności w uczeniu się pozostają aktualne na wszystkich etapach edukacji. Natomiast niektóre np. w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego maja charakter opinii wyłącznie dla potrzeb tej sprawy.
Zapamiętaj!
Kwestia zasadniczą w kontekście pytania wydaje się aktualność określenia indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka albo pełnoletniego ucznia oraz opis mechanizmów wyjaśniających funkcjonowanie dziecka albo pełnoletniego ucznia, w odniesieniu do problemu zgłaszanego we wniosku o wydanie opinii, a także wskazań dla nauczycieli i rodziców dotyczących pracy z dzieckiem albo pełnoletnim uczniem. Potrzeby dziecka czy ucznia będą się bowiem zmieniać pod wpływem podjętych w szkole działań, w związku z rozwojem kompetencji ucznia itd. W związku z tym bieżąca ocena potrzeb ucznia może być wynikiem oceny efektywności udzielanej pomocy dokonanej przez nauczycieli i szkolnych specjalistów. Natomiast, jeśli z wniosków wynikających z takiej oceny wynika, że nie następuje poprawa w funkcjonowaniu ucznia lub pojawiły się nowe problemy (np. uczeń uzyskał opinię o specyficznych trudnościach w uczeniu się po ukończeniu klasy III, a utrzymują się lub nasiliły się trudności w uczeniu się w kolejnych klasach), to możliwe jest podjęcie diagnozy w poradni, która wyda opinię na podstawie aktualnej diagnozy.
Powiązane artykuły:
- Ważność orzeczeń z poradni psychologiczno-pedagogicznych na rok szkolny 2019/2020
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (Dz.U.2013.199 ze zm.) - § 3 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, § 4
Marzenna Czarnocka
Ekspert Portalu Oświatowego
https://www.portaloswiatowy.pl/
Napisz komentarz
Komentarze