Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Kredyt na samochód używany w 2021 roku

Pożyczka na samochód to obecnie bardzo popularny produkt. Jeśli zamierzasz kupić auto, a brakuje ci środków, możesz skorzystać z propozycji rozmaitych firm chwilówkowych. Jakie warunki należy spełnić, aby móc otrzymać pieniądze? Jakie kwoty wchodzą w grę i na jak długo można zaciągnąć takie zobowiązanie? Przyjrzyjmy się bliżej pozabankowym pożyczkom na zakup auta.
  • 02.06.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kredyt na samochód używany w 2021 roku

 

Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy?

 

Jeśli szukasz dodatkowych środków, które umożliwią ci zakup używanego auta, masz kilka możliwości. W przypadku kredytu gotówkowego, nie ma znaczenia cel, na jaki pożyczasz pieniądze. Z kolei kredyt samochodowy charakteryzuje się tym, że dla banku ruchomość, którą planujesz kupić, jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem. To tak zwane zobowiązanie celowe. Dzięki temu, że jest zabezpieczeniem zobowiązania, obniża jego koszt. To sprawia, że zazwyczaj kredyt samochodowy jest w praktyce tańszy niż ten gotówkowy.

Dobranie odpowiedniego kredytu samochodowego wymaga porównania wielu ofert. Pomocne mogą być w tym wygodne porównywarki i kalkulatory kosztów takich kredytów. Mnogość ofert i konkurencja między firmami sprawia, że czasami naprawdę ciężko jest się połapać w natłoku propozycji. Niemniej chodzi jednak o nasze osobiste finanse. Nie warto więc pozostawiać tej decyzji przypadkowi. Jeśli sami wszystko dokładnie sprawdzimy, będziemy mogli spać spokojniej, a nasz kapitał będzie bezpieczny. W końcu mamy jeszcze przecież do podjęcia decyzje o tym, jakie auto pragniemy kupić - to również istotna decyzja, której nie warto pozostawiać innym.

 

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu

 

Porównywanie ofert nie jest łatwe. Warto więc zacząć najistotniejszych szczegółów dotyczących zobowiązania, które zamierzamy podjąć. O czym mowa? Przede wszystkim powinien nas interesować całkowity koszt kredytu. Pomocnym wskaźnikiem będzie tu RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Co jeszcze warto wziąć pod lupę? Zwróćmy uwagę na koszty powiązane z obowiązkowym ubezpieczeniem auta. Bank weźmie pod uwagę przede wszystkim AC, które będzie zabezpieczeniem w razie kradzieży samochodu.

Wkład własny

Zdecydowana większość banków i firm pożyczkowych, dając nam pieniądze na zakup używanego auta, będzie jednocześnie wymagała od nas wkładu. Kwota może wynieść od kilku do kilkudziesięciu procent wartości samochodu, który pragniemy nabyć. Taki zabieg pomoże obniżyć koszt kredytu. Inaczej sprawa ma się w przypadku zobowiązania zaciąganego na kupno nowego auta z salonu. W takim przypadku przedmiot zakupu stanowi bardziej wartościowe zabezpieczenie i takie kredyty są zwyczajnie tańsze od tych branych na kupno auta używanego.

 

Analizując szczegóły oferty, zwróćmy jeszcze uwagę na maksymalny okres kredytowania. W skrócie można powiedzieć, że im starszy pojazd zamierzamy nabyć, tym krótszy będzie okres kredytowania. Przykładowo przy zakupie pięcioletniego auta możemy liczyć na okres kredytowania wynoszący 96 miesięcy. Jeśli auto jest starsze, czas kredytowania będzie odpowiednio krótszy. Oczywiście konkretne warunki zależą od preferencji pożyczkodawcy.

 

Zabezpieczenie kredytu - co warto wiedzieć?

 

Banki stosują w praktyce kilka rodzajów zabezpieczeń kredytu. Wyróżniamy:

 

  • przewłaszczenie częściowe (bank staje się współwłaścicielem pojazdu)

  • zastaw rejestrowy

  • cesję z praw polisy AC

 

Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. W przypadku współwłasności z bankiem, nie będziemy mogli tak łatwo sprzedać auta. Niektórzy pożyczkodawcy, jeśli będą mieli wątpliwości co do naszych możliwości finansowych, mogą zażądać dodatkowych zabezpieczeń. Jakich? Mogą to być dodatkowe poręczenie osoby trzeciej lub weksel.

 

Alternatywa w postaci kredytu gotówkowego jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy uniknąć zbędnych formalności. W zależności od sytuacji, oba rozwiązania będą miały swoje plusy i minusy. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które wyjście jest lepsze. Tak jak nie da się stwierdzić, jaki samochód najlepiej kupić.

Wejdź na viasms.pl i dowiedz się więcej.

Materiał zewnętrzny