Uczestnicy spotkań zgodzili się, że pomysł powstania tras rekreacyjnych jest zdecydowanie wart realizacji. Wśród pierwszych planowanych lokalizacji (na terenie Gorlic) wymieniane były ścieżki biegnące z Gorlic (od obiektów OSiR), wzdłuż rzeki Ropy, w kierunku Szymbarku, jak również wzdłuż Sękówki w kierunku Siar. Możliwe jest także wytyczenie ścieżki między wiszącą ławą prowadzącą do Parku Miejskiego, a nowo budowaną kładką znajdującą się w pobliżu Jarmarku Pogórzańskiego.
Do realizacji budowy ścieżek rekreacyjnych na razie daleka droga, a wśród najistotniejszych kwestii wymagających rozstrzygnięcia ze strony samorządów znajdują się m.in. sposób pozyskania środków zewnętrznych na realizację zadania, koszty związane z utrzymaniem ścieżek, zarządzanie i promocja nowym produktem turystycznym.
Działalność takich grup działania lokalnego jak Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Krzywa to przykład wielokrotnie obśmiewanego „brania spraw we własne ręce”. Oddolne inicjatywy inspirujące lokalne władze do działań mających na celu podniesienie atrakcyjności regionu to przykład dobrego wykorzystania potencjału drzemiącego w lokalnej społeczności.
Beskid Niski posiada wielki potencjał, ograniczanie się tylko do zimowego wykorzystania (Magura Małastowska, plan budowy stacji narciarskiej w Wysowej) to coroczna strata wielu wiosennych letnich i jesiennych miesięcy. Turystyka rowerowa, może obok pieszej stać się znakiem rozpoznawczym naszego regionu.
(lek)
Napisz komentarz
Komentarze