Umożliwi on uczniom niepełnosprawnym odkrycie i praktyczne wykorzystanie swoich możliwości. Pozwoli na lepsze wzajemne poznanie się uczniów przez wspólne rozwijanie zainteresowań. Dorobek wypracowany podczas realizacji projektu zostanie zaprezentowany szerszej publiczności na wystawie prac zorganizowanej podczas Dni Otwartych w SOS-W w Kobylance. W ramach projektu organizowane są różnorodne zajęcia rozwijające uzdolnienia, które realizowane będą w „Klubie Młodego Fotografa” oraz w grupie „Małego artysty”.
Uczniowie, pod okiem instruktora, zapoznają się z obsługą aparatu cyfrowego, kamery, laptopa. Nauczą się wykonywać zdjęcia w studio i w plenerze oraz zgrywać zdjęcia z aparatu do komputera i je obrabiać. Dorobek „Klubu Młodego Fotografa” zostanie zaprezentowany w środowisku szkolnym i lokalnym (wystawy, konkursy), na stronie internetowej Klubu oraz w formie prezentacji multimedialnej.
W ramach zajęć "Małego artysty" rozwijane będą zainteresowania uczniów, umiejętności społeczne (przestrzeganie zasad, współpraca w grupie), wyobraźnia - poprzez korzystanie z technik plastycznych takich jak: techniki rysunkowe, malarskie, przestrzenne (lepienie z masy solnej, papierowej, papieroplastyka, collage, płaskorzeźba), techniki łączone (pergamano, quilting, fringing, teabag, holding), bibułkarstwo. W efekcie powstaną: kartki okolicznościowe, płaskorzeźby, kompozycje kwiatowe, obrazy na płótnie. Prace zostaną wyeksponowane podczas wystaw organizowanych w szkole i w środowisku lokalnym.
Niezwykle atrakcyjnym elementem projektu są wyjazdy edukacyjno-rekreacyjne. Przewidziano dwie wycieczki: do Muzeum Pszczelarstwa przy Gospodarstwie Pasiecznym "Sądecki Bartnik" w Stróżach i krajoznawczą przez Skamieniałe Miasto - Ciężkowice - Kąśna Dolna. Uczniowie będą obserwatorami przyrody, obiektów, zjawisk i sytuacji - zdobędą informacje na temat otaczającego świata oraz ciekawe doświadczenia. Nowa wiedza, poszerzone słownictwo bierne i czynne, rozwiną wyobraźnię i wzbogacą osobowość. Wycieczki to także ciekawe doznania wzrokowe, słuchowe i smakowe, aktywny sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz tak ważne dla tych dzieci kształcenie orientacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej;
Dzięki projektowi „Daj mi szansę” dzieci zdobędą wiedzę i nowe umiejętności, które będą podstawą do podniesienia ich efektów w nauce oraz pomocne w codziennym życiu.
Trwałą pozostałością projektu będzie także Klub Młodego Fotografa, 2 wystawy prac: fotograficzna i plastyczna, 1 prezentacja multimedialna na temat realizowanych działań, dostępna na stronie internetowej szkoły.
Projekt realizuje Fundacja Rozwoju i Aktywności "ACTUM" w porozumieniu ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Kobylance reprezentowanym przez Powiat Gorlicki.
Projekt „Daj mi szansę” realizowany jest w ramach programu Kapitał Ludzki „Człowiek – najlepsza inwestycja, współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Strona projektu: www.actum.org.pl/dajmiszanse
Ewa Żarnowska
źródło: powiatgorlicki.pl
Napisz komentarz
Komentarze