Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Przeciwko ACTA w Gorlicach i Tarnowie (relacje z protestu)

Podziel się
Oceń

Po apelu przysłanym do nas przez czytelnika i opublikowanym dzisiaj na naszym portalu (poniżej) oraz po spontanicznej akcji zorganizowanej na portalu społecznościowym, blisko setka młodych gorliczan zebrała się dziś pod ratuszem by wyrazić swój sprzeciw. Młodzi ludzie sprzeciwiają się podpisaniu przez rząd RP międzynarodowego porozumienia ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement (pol. Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi)). Umowa ta  ma ustalić międzynarodowe standardy w walce z naruszeniami własności intelektualnej.

 

Fala protestów jaka objęła Polskę (zobacz jak protestowano w Tarnowie - w obiektywie Kingi Pastuszczak) w niektórych aspektach może zostać potraktowana jako działalność przestępcza, tak miedzy innymi można nazwać hakerskie ataki na strony administracji państwowej, Sądu w Nowym Sączu, czy te z wykradaniem danych z komputerów i groźby ich opublikowania do czego z pewnym rodzajem dumy przyznają się organizatorzy protestów (tych ogólnopolskich) sami siebie nazywający grupa Anonymus.

Protestujący w gorlicach przeciwnicy ACTA w rozdawanej ulotce piszą: „Po wprowadzeniu tego porozumienia w życie każda wiadomość, plik, rozmowa będzie starannie sprawdzana przez państwo oraz dostawcę Internetu”. Była by to naprawdę przerażająca perspektywa gdyby nie fakt, że od dość dawna żyjemy w świecie powszechnej inwigilacji. Na ulicach miast, w sklepach, urzędach zainstalowane są kamery kontrolujące każdy nasz ruch. Większość z nas nosi przy sobie telefony komórkowe które są bardzo łatwe do namierzenia przez odpowiednie służby.

Internet, to medium które według organizatorów protestu jest ostatnią ostoją wolności. Od czasu zamachów w USA 2001 roku jest to jednak miejsce, które znajduje się pod szczególna „opieką” tych którzy zbierają o nas informacje. Coś takie jak anonimowość w sieci tak naprawdę nie istnieje.

Patrząc na to wszystko tak zupełnie z boku można by sobie zadać pytanie, czy takie protesty mają sens?

Odpowiedź nie będzie tu prosta. Bo na pełne potępienia zasługują działania przestępcze (ataki na strony internetowe) czy też zwykłe bandyckie występy jak choćby w czasie protestów w Kielcach (manifestanci rzucali cegłami w samochody, podeptali flagę Unii Europejskiej, którą zdjęli z masztu, zaatakowali też wóz transmisyjny Radia Kielce, a potem policjantów).

Czym jednak zupełnie innym jest obudzenie się w młodych ludziach świadomości społecznej. To, że potrafili się zorganizować, wydrukowali ulotki, skrzyknęli się w jednym miejscu i w jednym czasie, to, że w sposób kulturalny potrafili wyrazić swoje zdanie to być może największy sukces zamieszania z ACTA, które swoimi zapisami wzbudziły takie kontrowersje w całym kraju.

(BP)

 


Kilka prawd o ACTA

 

ACTA nie przewiduje żadnych uregulowań, które ograniczałyby dostęp obywateli do internetu lub wprowadzały cenzurę stron internetowych - to odróżnia ją od propozycji omawianych ostatnio w Stanach Zjednoczonych (ustawa o zapobieganiu piractwu w sieci (SOPA) oraz ustawa o ochronie własności intelektualnej (PIPA)). Umowa ACTA jest zupełnie niezwiązana z SOPA/PIPA.

• ACTA nie spowoduje zmiany obowiązujących przepisów UE. ACTA nie tworzy nowych praw własności intelektualnej; dotyczy jedynie procedur i środków egzekwowania praw istniejących oraz zapobiegania naruszeniom na dużą skalę, za którymi stoją często organizacje przestępcze.

• ACTA nie doprowadzi do ograniczenia praw podstawowych (np. nie wprowadza kontroli laptopów pasażerów lotniczych na granicach ani monitorowania ruchu w internecie). Poszanowanie praw podstawowych, takich jak prawo do prywatności, swobody wypowiedzi i ochrony danych osobowych jest wyraźnie wymienione jako jedna z podstawowych zasad umowy.

Do czego właściwie służy ACTA?

• ACTA jest potrzebne wszystkim eksporterom w UE, którzy posiadają prawa własności intelektualnej i prowadzą działalność na skalę światową. Obecnie wielu z nich doświadcza systematycznych i szeroko zakrojonych naruszeń praw autorskich, znaków handlowych, patentów, wzorów i oznaczeń geograficznych z rąk organizacji przestępczych.

• ACTA poprawi współpracę pomiędzy władzami krajowymi w poszczególnych państwach, a tym samym zwiększy skuteczność przeciwdziałania takim naruszeniom. Za przykład może tu posłużyć sytuacja pisarza, który dowiaduje się, że poza UE są sprzedawane pirackie egzemplarze jego książki, albo firmy odzieżowej, która natrafia na podróbki swoich ubrań: ACTA zharmonizuje zasady reagowania w takich przypadkach. Każdy, kto posiada jakieś prawo własności intelektualnej, poczynając od producenta wina Chianti a kończąc na właścicielu praw do gry komputerowej, uzyska lepszy dostęp do wymiaru sprawiedliwości, organów celnych i policji, dzięki czemu będzie mógł dochodzić swoich praw przeciwko twórcom podróbek i osobom naruszającym prawa autorskie.

• Posiadacze praw będą mogli liczyć na skuteczne i w znacznej mierze ujednolicone uregulowania dotyczące sposobu rozpatrywania skarg. Nie dotyczy to jedynie działań, jakich mogą w takich sytuacjach oczekiwać od władz, ale także licznych kwestii praktycznych, takich jak możliwość uzyskania ochrony w trybie pilnym, zbierania i zachowywania dowodów, dalszego losu skonfiskowanych podrobionych towarów.

• Jeśli chodzi o internet, ACTA otwiera nowy obszar działania. Sieć WWW jest najbardziej globalnym i otwartym rynkiem muzyki, filmów i książek, ale także miejscem obrotu milionami podróbek. Jak dotąd nie ma praktycznie żadnych międzynarodowych standardów ścigania naruszeń praw do takich towarów, ponieważ umowa TRIPS z 1994 r. została zawarta w czasie, gdy internet był jeszcze w powijakach. ACTA jest pierwszym porozumieniem, które wprowadza minimalny poziom harmonizacji i przejrzystości przepisów mających zastosowanie do tego typu naruszeń.

• Trzeba zdać sobie sprawę, że dla Europy własność intelektualna jest tym, czym dla innych krajów bywają surowce naturalne. ACTA odegra ważną rolę w zabezpieczaniu konkurencyjności UE na światowym rynku – a zatem także miejsc pracy w Europie. Jeśli UE ma pozostać konkurencyjną gospodarką, musi polegać na innowacyjności, kreatywności i ekskluzywnych markach.  To kilka z naszych głównych atutów na światowym rynku.  Potrzebujemy zatem narzędzi, dzięki którym atuty te będzie można odpowiednio chronić na naszych głównych rynkach eksportowych. ACTA jest jednym z tych narzędzi.

Co dalej?

• Umowa ACTA ma zostać podpisana w Tokio 26 stycznia 2012. W umowie zawarte są przepisy karne - obszar uważany za tzw. kompetencje "dzielone" pomiędzy UE a państwami członkowskimi. Dlatego umowa musi zostać podpisana i ratyfikowana przez UE oraz 27 państw członkowskich. Przedstawicielami UE będą ambasador UE oraz ambasador Danii (jako przedstawiciel Prezydencji UE - sprawowanej obecnie przez Danię). Po zakończeniu procedur krajowych niezbędnych przed złożeniem podpisu, państwa członkowskie reprezentowane przez swoich ambasadorów podpiszą w Tokio umowę ACTA. Większość z nich ma podpisać umowę tego samego dnia co UE.

• Po podpisaniu umowy ACTA Parlament Europejski zostanie oficjalnie o tym powiadomiony w celu rozpoczęcia tzw. procedury zgody. W ramach procedury odbędą się dyskusje w różnych komisjach (komisja ds. handlu międzynarodowego, komisja ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz komisja ds. prawa) oraz prawdopodobnie wysłuchanie publiczne. Głosowanie nad "zgodą" PE odbędzie się prawdopodobnie w kwietniu lub maju.

• Po udzieleniu zgody przez Parlament Europejski oraz zakończeniu procesu ratyfikacji przez państwa członkowskie, Rada będzie musiała podjąć ostateczną decyzję o zawarciu umowy. Decyzja zostanie następnie przekazana innym państwom, które podpisały umowę ACTA (Australia, Kanada, Japonia, Korea, Meksyk, Maroko, Nowa Zelandia, Singapur, Szwajcaria i Stany Zjednoczone). Dopiero wtedy umowa wejdzie w życie dla całej UE.

Co działo się dotychczas?

• Negocjacje zakończyły się pod koniec listopada 2010r., a Unia Europejska parafowała tekst w dniu 25 listopada 2010r. Obecnie trwa proces przyjmowania umowy przez UE. Została przyjęta przez Komisję 24 czerwca 2011 r. i przesłana do Rady, by ta udzieliła upoważnienia do jej podpisania, a następnie do Parlamentu Europejskiego w procedurze zgody.

• Rada podjęła decyzję o podpisaniu umowy ACTA przez UE 16 grudnia 2011 r. Zgodnie z prawem, to właśnie Rada (reprezentująca 27 państw członkowskich) musi uprzednio zatwierdzić podpisanie traktatów międzynarodowych przez UE i wyznaczyć w tym celu swojego przedstawiciela, który podpisze umowę w imieniu UE.

 


 

TREŚĆ KOMUNIKATU PRZESŁANEGO I OPUBLIKOWANEGO DZISIAJ NA NASZYM PORTALU:


O ACTA jest w mediach ostatnio dość głośno. Ustawa ta ma zostać podpisana przez nasz rząd w czwartek bieżącego tygodnia.

W teorii chodzi o walkę z piractwem, w praktyce jednak sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. ACTA zakłada bowiem kontrolę polskiego internetu. Istnieje niebezpieczeństwo, że za jej pośrednictwem zostanie nam odebrana podstawowa wolność, która jest ideą sieci - a mowa tu o wolności słowa.

Podejrzewam, że ludzie niewiele  ode mnie starsi mieli okazję usłyszeć w słuchawce telefonu słowa: “Rozmowa kontrolowana”, podobnie za niedługo może wyglądać cyberprzestrzeń. Nie chciałbym wychodzić zbyt daleko z wnioskami, jednak ciężko nie zauważyć podobieństwa do socjalistycznej idei kontroli społeczeństwa poprzez media.

W dużych miastach takich jak Warszawa czy Kraków, organizowane są demonstracje przeciw temu incydentowi. My również nie mamy zamiaru  patrzyć na to przez palce, dla tego też w środę (25.01.2012) o godzinie 16:45, na gorlickim rynku zbieramy się po to by zademonstrować swój sprzeciw. Naszym głównym celem jest wytłumaczenie ludziom czym jest ACTA i namawianie do manifestacji przeciw tej ustawie. Nie chcemy by to o co walczyli nasi dziadkowie w ‘44 i ojcowie w ‘81 nagle przepadło.

Nie mamy zamiaru przyklaskiwać piractwu w sieci ani hakerom którzy obecnie demonstrują niezgodnie z polskim prawem. Staramy się jedynie w legalny sposób walczyć o prawo, które gwarantuje nam obecna konstytucja RP.

Jakub Lewek

Na jednym z portali społecznościowych istnieje profil tego wydarzenia


Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel