Stowarzyszenia Magurycz zajmuje się organizowaniem obozów-warsztatów podczas których głównym celem jest ratowanie, inwentaryzacja i dokumentacja sztuki sepulkralnej, krzyży i kapliczek przydrożnych oraz wszelkich obiektów sztuki cerkiewnej pozostających bez opieki (chrzcielnice, krzyże ze zwieńczeń nie istniejących cerkwi, kostnice, kaplice, archiwalia) na terenach zamieszkiwanych pierwotnie głównie przez Bojków i Łemków, ale także Żydów, Polaków, Cyganów i Niemców. Obozy takie są organizowane od 19 lat i odbyło się ich już ponad 30.
Prace wykonywane podczas obozów mają charakter całkowicie społeczny i w istotny sposób przyczyniają się do rozwoju wrażliwości na sztukę mniejszości narodowych zarówno wśród uczestników obozu, jak i wśród społeczności zamieszkujących obecnie tereny w których działa stowarzyszenie. Działalność taka sprzyja także szeroko pojętej tolerancji, bezinteresowności i zachowaniu cząstki ginącego krajobrazu kulturowego i duchowego.
Efektem działań Grupy Kamieniarzy "Magurycz" w latach 1987-2005 na terenie Bieszczadów, Beskidu Niskiego i Roztocza "Nadsania" i "Magurycza" jest m.in.: remont ponad 70 cmentarzy greckokatolickich, prawosławnych, 1 żydowskiego i 1 ewangelickiego; remont krzyży przydrożnych w 27 miejscowościach; remont zachowawczy drewnianej kostnicy w Nowicy (Beskid Niski); zaawansowany remont kaplicy przy cudownym źródle w Balnicy (Bieszczady); organizacja - wspólnie z parafią rzymskokatolicką - ekspozycji muzealnej na strychu cerkwi w Wisłoku Wielkim.
Członkiem Stowarzyszenia zostać może każdy, kto gotów jest poświęcić się pracy na cmentarzach, permanentnym powrotom do przeszłości i odkrywaniu tajemnicy pozornej pustki, naturalnie bez względu na narodowość czy wyznanie.
Podczas czwartkowego spotkania Szymon opowiadał o początkach swojej działalności, o problemach z jakimi musiał się zmagać, o ludziach, którzy działali i działają razem z nim ratując przez zapomnieniem naszą historię.
rb
źródło: własne, www.magurycz.org
Napisz komentarz
Komentarze