Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Nowe owoce Bitwy Gorlickiej

Podziel się
Oceń

We współpracy dziewięciu samorządów rodzi się koncepcja nowego produktu turystycznego na bazie Bitwy pod Gorlicami z 1915 roku. Jej robocza nazwa brzmi „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – Małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej – etap I”. Zakłada ona m.in. utworzenie w rejonie kasztelu w Szymbarku interaktywnej ścieżki  historyczno – edukacyjno – rekreacyjnej wraz z kinem historycznym i plenerową ekspozycją sztabu dowodzenia 11 Armii Niemieckiej generała Augusta von Mackensena. Projekt  przewiduje także odbudowę gontyny w Łużnej.

 

 

W kontekście odbudowy gontyny Starostwo Powiatowe w Gorlicach poszukuje materiałów archiwalnych dotyczących właśnie, nieistniejącej kaplicy (gontyny) na cmentarzu wojennym nr 123 Łużna Pustki. Mile widziane są plany, rzuty, rysunki, opisy techniczne, zdjęcia z prywatnych kolekcji. Osoby posiadające takie materiały proszone są o kontakt z Danielem Markowiczem, Wydział Rozwoju, Starostwo Powiatowe w Gorlicach ul. Biecka 3, pok.106, tel. 18 354 87 93, e-mail: [email protected]

Chcielibyśmy jak najlepiej wykorzystać potencjał tkwiący w historycznych wydarzeniach z I wojny światowej, jakie miały miejsce na terenie Ziemi Gorlickiej w 1915 roku. Jest wiele pomysłów jak to zrobić. Uważam, że od dobrej współpracy pomiędzy samorządami zaangażowanymi w projekt zależy powodzenie i dobre rezultaty I etapu rodzącego się projektu oraz możliwości jego kontynuacji w przyszłości – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz.
Chcielibyśmy przybliżyć wydarzenia sprzed stu lat w sposób atrakcyjny, aby powstał trwały produkt turystyczny przyciągający turystów. Taką szansę upatrujemy w ciekawym zagospodarowaniu teren w rejonie kasztelu w Szymbarku i utworzeniu tam interaktywnej ścieżki  historyczno – edukacyjno – rekreacyjnej. W ten sposób powstałaby przestrzeń do prezentacji widowisk historycznych, w tym także nawiązujących do okresu I wony światowej, oraz organizacji plenerowych imprez masowych nawet dla wielotysięcznej publiczności. Takiej zagospodarowanej przestrzeni z parkingiem i i dobrą lokalizacją widokową do tej pory nie mamy – mówi starosta. 
Mogłaby tam także znaleźć się część skierowana do dzieci np. jako plac zabaw „Poligon małego cwancyngiera” w formie obozu wojskowego, z elementami edukacyjnymi o Bitwie pod Gorlicami. 
Projekt zawiera również pomysł na kino historyczne, gdzie odbywałaby się prezentacja filmów związanych z operacją pod Gorlicami oraz działaniami I wojny światowej. Kino ma mieć charakter plenerowy w okresie wiosenno-jesiennym i funkcjonować głównie podczas imprez masowych.  Poza sezonem filmy prezentowane byłyby w oficynie dworskiej. Do tego oczywiście potrzebny jest stosowny sprzęt – kontynuuje starosta.
Kolejnym, bardzo istotnym elementem projektu ma być odbudowa gontyny na cmentarzu w Łużnej na Pustkach. W tym przypadku podejmujemy także próbę nadania nowej gontynie charakteru wieży widokowej. O tym rozmawiamy z Krystyną Menio kierownikiem Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Nowym Sączu, która jest przychylna temu pomysłowi – mówi starosta.
Proponujemy także utworzenie w otoczeniu dworku mieszczańskiego w Szymbarku, plenerowej ekspozycji sztabu dowodzenia 11 Armii Niemiecko-Austryjackiej generała Augusta von Mackensena w postaci około 10 figur przedstawiających dowództwo bitwy oraz makiety obrazującej ukształtowanie terenu i rozmieszczenie wojsk, mapy strategicznej operacji gorlickiej, a także plansz informacyjnych oraz wiatę stanowiącą zadaszenie.
Rozważamy ponadto możliwość instalacji w tym rejonie balonu, gdyż podczas I wojny światowej balony pełniły rolę ważnych stanowisk obserwacyjnych. Współcześnie balon byłby platformą widokową a równocześnie ciekawą promocją Bitwy pod Gorlicami. Przymierzamy się również do tego, aby w oficynie dworskiej w Szymbarku powstała ekspozycja strojów i rekwizytów obrazujących klimat z czasów I wojny światowej, a może i wcześniejszych dziejów. Na realizację I etapu zadań, które możemy ogólnie określić jako „historyczne” potrzeba około 1,5 mln zł – dodaje starosta.

Do projektu oprócz powiatu gorlickiego włączyły się samorządy wojewódzki, powiatowe i gminne czyli:  UMWM, powiat tarnowski, miasto Gorlice, Gminy Sękowa, Gorlice, Biecz, Łużna i Klucze. Samorządy zamierzają m.in. znakować szlak, budować rekreacyjne ścieżki pieszo-rowerowe, organizować różnego typu imprezy promujące szlak i samą bitwę.

Ewa Żarnowska

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel