Prezentację strategii poprzedziła diagnoza sytuacji w powiecie gorlickim na tle województwa. Wicemarszałek Roman Ciepiela mówił m.in. o dostępności komunikacyjnej, warunkach życia i poziomie usług publicznych w powiecie.
Strategia rozwoju województwa małopolskiego oparta jest o 7 obszarów rozwoju które w kolejnej perspektywie budżetowej powinny być platforma rozwoju tak województwa jak i poszczególnych jego części (subregionów).
- Jesteśmy województwem, które ma najbardziej niedostępne peryferia. Nie ma drugiego takiego przypadku w Polsce, by z obrzeża województwa tak dużo czasu zajmowało dotarcie do stolicy regionu, a w szczególnie trudnej sytuacji jest Ziemia Gorlicka – zauważył wicemraszałek Roman Ciepela podczas spotkania.
Do dofinansowania w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 zostało wybranych 30 projektów na kwotę dotacji ponad 104 mln zł. Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020 jest zgodna ze strategią opracowaną przez Komisję Europejską „Europa 2020.”
Dokument wyszczególnia siedem obszarów, dla których są wyspecyfikowane cele drugiego rzędu oraz niektóre przedsięwzięcia. Chcemy przyjąć pakiet przedsięwzięć dla każdego subregionu – mówił Roman Ciepela, zachęcał również gorlickich samorządowców do opracowywania propozycji projektów które będą wychodziły poza obszar subregionu (Gorlice zostały przypisane do nowosądeckiego). szczególnie wysokie oceny mogą uzyskać projekty przekraczające zarówno granice województwa jak i kraju.
Z punktu widzenia powiatu gorlickiego, biorąc pod uwagę jego zasoby naturalne i położenie, szczególnie atrakcyjnym wydaje się obszar drugi czyli ”Dziedzictwo i Przemysły czasu Wolnego”.
(BP)
Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego
źródło: własne, malopolskie.pl
Napisz komentarz
Komentarze