Władysław Długosz – od 11 września 1913 r.
Ks. Bronisław Świeykowski – od 4 lipca 1921 r.
Włodzimierz Kunz – od 17 listopada 1994 r.
Jerzy Hoffman – od 26 lutego 1999 r.
Marian Zgórniak – od 25 kwietnia 2002 r.
Ks. Prałat Józef Micek – od 19 lutego 2004 r.
István Kovács – od 19 lutego 2004 r.
W czasie ostatniej sesji Rady Miasta radni Gorlic bez dyskusji, bez żadnej refleksji, przy trzech głosach przeciw i dwóch wstrzymujących się postanowili nadać tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gorlice Kazimierzowi Kotwicy.
Główną zasługą pana Kotwicy wydaje się być fakt, że był z zawodu dyrektorem. Plon jego „wybitnej” działalności na przemysłowej niwie Gorlic zbieramy od pewnego czasu w naszym mieście. Rozbuchana, megalomańsko wielka fabryka, która w okresie realnego socjalizmu (miał on trwać długo i być drogą do budowy komunizmu) stała się podstawą bytu miasta, w momencie urealnienia reguł gospodarczych okazała się być kolosem na glinianych nogach. Zamiast stanowić bazę dla rozwoju miasta i powiatu, zafundowała nam strukturalne bezrobocie i kilkanaście lat niepewności.
Nadanie tego honorowego tytułu przez radnych Gorlic, to jakby symboliczne splunięcie w twarz tym wszystkim, którzy pokładając nadzieję na przyszłość swoją i swoich dzieci lata temu podjęli pracę w FMWiG "Glinik", a dzięki "wychowankom" takich mistrzów jak Pan Kotwica, znaleźli się na marginesie społecznym.
Z ideą przyznania Honorowego Obywatelstwa Miasta Gorlice, byłemu (w latach 1963-1981) dyrektorowi FMWiG "Glinik", wystąpiła grupa radnych oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Oddział w Gorlicach.
(Lek)
fot: Andrzej Bąkosz
Kotwica Kazimierz - Urodził się w roku 1932 w Zbydniowie. Studia ukończył w 1955 roku na Wydziale Metalurgii AGH w Krakowie. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw przygotowania produkcji w Hucie Stalowa Wola. W roku 1963 został naczelnym dyrektorem Fabryki Maszyn i Sprzętu Wiertniczego „Glinik” w Gorlicach i stanowisko to pełnił nieprzerwanie przez 18 lat, do 1981 roku. W 1972 roku dr inż. Kazimierz Kotwica objął stanowisko docenta w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prowadząc zajęcia na Wydziale Maszyn Górniczo-Hutniczych. Pracował na stanowisku I zastępcy generalnego dyrektora Zakładów Rolno-Przemysłowych Kombinat w Dębicy, pełniąc równocześnie funkcję naczelnego dyrektora Zakładów Rolno-Przemysłowych w Krakowie. W latach 1989-1993 był dyrektorem Przedsiębiorstwa Handlowo – Produkcyjnego „Avita” w Krakowie pełniąc równocześnie funkcję sekretarza Rady Nadzorczej przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego „Kraina” w Ivanofrakovsku. W latach 1993- 1994 kontynuował pracę jako dyrektor Przedsiębiorstwa Handlowo-Produkcyjnego „Aniwaks” w Skawinie, a w latach 1995-1996 pracował w Domu Maklerskim w Krakowie na stanowisku specjalisty w zakresie Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. W 1996 roku pełnił funkcję doradcy dyrektora naczelnego przedsiębiorstwa „Ampli” w Tarnowie oraz doradcy właściciela firmy „Apia” w Krzeszowicach. W 1997 roku objął stanowisko dyrektora Spółki Centrum Biurowe „Lubicz” w Krakowie. W 1961 roku został posłem na Sejm PRL, a w 1987 członkiem Rady Społeczno – Gospodarczej przy Sejmie. Od 1966 do 1975 pełnił funkcję prezesa Rady Oddziału Wojewódzkiego NOT w Rzeszowie, a następnie od roku 1981 prezesa Rady Oddziału Wojewódzkiego NOT w Nowym Sączu, będąc równocześnie członkiem Rady Głównej NOT. W 2003 roku głosami wyborców ziemi gorlickiej został wybrany Radnym Województwa Małopolskiego.
Napisz komentarz
Komentarze