Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Podziel się
Oceń

Już po raz drugi Polska obchodzi święto upamiętniające osoby walczące z sowietyzacją naszego kraju. 26 lutego 2010 roku na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. ówczesny Prezydent RP – Lech Kaczyński przedstawił Sejmowi RP VI kadencji projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  Po jego śmierci specjalną ustawę, nadającą  dniu 1 marca miano święta państwowego podpisał obecny prezydent Bronisław Komorowski.

1 marca to szczególna data przede wszystkim dla żołnierzy podziemia antykomunistycznego i została wybrana nie bez powodu. W tym dniu, w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

61 lat temu, w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, por. Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec.

Żołnierze wyklęci przez komunistów byli nazywani bandytami i zaplutymi karłami reakcji. Taki obraz utrwalała nam PRL-owska propaganda. Tak naprawdę byli naszymi bohaterami, sprzeciwiającymi się sowieckiej dominacji nad Polską. Ukrywali się, wierząc że wolność wkrótce nadejdzie. Pomimo zakończenia II wojny światowej, nadal nie byli pewni swojego losu. Jeżeli udało im się przeżyć, to byli wykluczeni ze społeczeństwa i żyli na jego marginesie. Fałszując i ukrywając prawdę zabijano ich latami.

 

Dziś, za ich postawę, patriotyzm i walkę z komunistycznym okupantem oddajemy cześć i hołd poległym biorąc udział w licznych marszach i mszach, które co roku już odbywać się będą w kilku miastach Polski.

 

Źródło: własne, podziemiezbrojne.blox.pl, wikipedia


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
ReklamaPodziekowanie za uczestnictwo w pogrzebie śp. Marioli Zagórskiej
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”