Nagroda „PRO PUBLICO BONO” obejmuje następujące dziedziny: służba bliźniemu, w tym szczególnie ochrona zdrowia i działalność charytatywna, edukacja narodowa, kultura i dziedzictwo narodowe oraz rozwój regionalny, czyli działalność na rzecz wspólnoty lokalnej i ochrony środowiska przyrodniczego.
Tegoroczni nominowani to:
GABRIEL ANTOSZAK – nominowany za stałą gotowość przekazywania cząstki siebie drugiemu człowiekowi, za krzewienie ideałów czerwonokrzyskich, za organizację w Gorlicach I Dnia Dawcy Szpiku Kostnego.
KSIĄDZ ARKADIUSZ BARAŃCZUK – nominowany za zaangażowanie w dzieło ratowania zabytków sakralnych powiatu gorlickiego, za krzewienie prospołecznych postaw, za niesienie pomocy potrzebującym ponad podziałami narodowymi i religijnymi.
ROMAN DZIUBINA – nominowany za zaangażowanie w działania na rzecz ludzi złotego wieku, za popularyzację wiedzy o historii Gorlic i Ziemi Gorlickiej.
GRZEGORZ KOSIŃSKI – nominowany za kształtowanie i rozwijanie sportowych talentów, za propagowanie zdrowego stylu życia, za posykiwanie środków finansowych na rozwój kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży.
ROZALIA SAKOWSKA - nominacja za 40-letnią działalności na rzecz rozwoju środowisk wiejskich powiatu gorlickiego, za krzewienie osiągnięć Kół Gospodyń Wiejskich, za kultywowanie i szerzenie dziedzictwa kultury ludowej Ziemi Gorlickiej.
HALINA WSZOŁEK – nominacja za kultywowanie wartościowych tradycji Kół Gospodyń Wiejskich i przenoszenie ich na współczesny grunt lokalnych społeczności, za działalność charytatywną oraz wybitny wkład w rozwój wsi Sitnica.
Nagroda przyznawana jest na wniosek Rady Powiatu, Starosty, organów administracji samorządowej oraz związków, stowarzyszeń i fundacji posiadających siedzibę na terenie Powiatu Gorlickiego.
Kapituła nagrody pod przewodnictwem Marka Bugno, w składzie: Mirosław Wędrychowicz, Karol Górski, Karol Tenerowicz, Bogusław Lenard, Tomasz Płatek po przeanalizowaniu wszystkich kandydatur postanowiła, że statuetka nagrody głównej powinna trafić w ręce księdza Arkadiusza Barańczuka. Wyróżnienia przyznano paniom Rozalii Sakowskiej i Halinie Wszołek.
Odbierając z rąk przewodniczącego nagrodę ksiądz Arkadiusz, szczerze zdziwiony i wzruszony powiedział: „Mam nadzieję, że Państwo tutaj zebrani, szczególnie szacowna kapituła się nie obrazi, ale chciałbym tą statuetkę przekazać komuś, kogo poznałem dzisiaj, ale dzięki tej osobie, bardzo skromnej, wiem ile jeszcze muszę zrobić, zapraszam Panią Rozalię, której chciałbym przekazać tą piękną statuetkę”.
Przekazanie przez księdza Arkadiusza nagrody w ręce pani Rozalii Sakowskiej zaskoczyło zebranych ale też pokazało jak trafna była decyzja kapituły.
Ksiądz Arkadiusz Barańczuk swoją pracą udowadnia, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. W powiecie gorlickim te słowa wprowadza w czyn od 1998 roku – najpierw jako proboszcz parafii w Zdyni z filią w Koniecznej i parafii w Gładyszowie z filią w Regietowie, a następnie także jako dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia w Gładyszowie. Zaangażował się w dzieło ratowania zabytków sakralnych Ziemi Gorlickiej pozyskując na ten cel środki finansowe z różnych dostępnych źródeł. Wyremontował kaplicę w Regietowie Górnym oraz cerkiew w Zdyni i Koniecznej. Doprowadził do renowacji ikonostasu w Zdyni. Za te dzieła otrzymał w 2011 roku wyróżnienie w ramach Nagrody im. Mariana Korneckiego. Ksiądz Barańczuk wybudował także nową cerkiew w Regietowie. Doceniając trud pracy swojego duszpasterza w tych dziełach pomagają mu parafianie.
Arkadiusz Barańczuk to także twórca i dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia „Eleos” w Gładyszowie. Eleos oznacza miłosierdzie. Ośrodek organizuje wyjazdy kolonijne oraz wycieczki dla dzieci i młodzieży. Prowadzi bezpłatną wypożyczalnię wózków inwalidzkich, łóżek szpitalnych oraz innego sprzętu rehabilitacyjnego. Dofinansowuje dożywianie dzieci w szkołach, pozyskuje i rozprowadza wśród potrzebujących odzież oraz artykuły żywnościowe i pomaga finansowo osobom, które znalazły się w trudnych sytuacjach życiowych. W swoich działaniach kieruje się słowami Pisma Świętego „Ochotnego dawcę Bóg miłuje...”
Wręczenie nagrody „PRO PUBLICO BONO” swoimi występami uświetniły zespoły - Cantores Karwacjanum, Młodzi duchem oraz ZARAZ, a całość zakończył bankiet.
(BP)
Laureatem pierwszej edycji nagrody Przewodniczącego Rady Powiatu Gorlickiego Pro Publico Bono został Dyrektor Okręgu CARITAS w Gorlicach, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach ksiądz Jerzy Gondek, a wyróżnienia otrzymali: Janina Augustyn i Mieczysław Kormanek.
Druga statuetka trafiła do Jana Spólnika z Szymbarku - wychowawcy wielu pokoleń młodzieży oraz opiekuna zabytków, a wyróżnienia otrzymały: Barbara Wiatr i Barbara Brach.
W 2011 roku statuetkę otrzymał Stanisław Kozieł, a wyróżnienia: Marek Podraza oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Sprawności Dzieci i Młodzieży "Sprawne Smoki".
Napisz komentarz
Komentarze