Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Światowy Dzień Chorych z Zespołem Downa

Podziel się
Oceń

21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, nie tylko długo oczekiwany przez uczniów Dzień Wagarowicza, ale także wspomniany wyżej Dzień Osób z Zespołem Downa. Dlaczego właśnie ten dzień? Otóż nic nie jest bez powodu. Choroba spowodowana jest obecnością dodatkowego chromosomu 21. Zamiast dwóch, chorzy mają ich trzy.  Nieodłącznymi cechami pojawiającymi się przy tego typu schorzeniu jest także upośledzenie umysłowe oraz brak odporności. Możemy spotkać się również z różnymi wadami- wrodzoną wadą serca, wiotkością mięśni, która odpowiada za otwieranie buzi i wysuwanie języka oraz zaburzeniami wzroku.



Nazwa pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1862 r. opisał jako pierwszy Zespół Downa- Johna Langdon’a Down’a. Pierwotnie mówiono „mongolizm” ze względu na duże podobieństwo do mongolskich dzieci. W XX wieku mongolizm był najczęściej rozpoznawalną formą opóźnienia umysłowego. Większość dzieci trafiało do specjalnych przytułków gdzie nie leczone umierały jako niemowlaki lub we wczesnym dzieciństwie. Przyczyn choroby nie znano do końca lat 50. Dopiero technika kariotypowania pozwoliła rozeznać się i w 1959r. poznać liczbę chromosomów u tych dzieci. Przyczynił się do tego Jérôme Lejeune, francuski lekarz i genetyk. 

Dzieci z Zespołem Downa pomimo swego upośledzenia mają jednak wiele talentów, które rozwijane dają im radość i zadowolenie. Często jest to malowanie, granie na instrumentach, taniec czy zajęcia ruchowe, które dodatkowo stymulują ich rozwój. 

Obecnie jest wiele placówek, które pomagają i opiekują się osobami z tą niepełnosprawnością, co niewątpliwie wpływa korzystnie na ich samopoczucie, a dodatkowo odciąża rodziców od codziennej opieki. Także na terenie powiatu gorlickiego znajdują się miejsca, gdzie chorzy mają swój drugi dom, jest to m.in. Dom Rehabilitacyjno-Opiekuńczy „Caritas”, a także Warsztaty Terapii Zajęciowej.

kao

 

Żródło: własne, wikipedia

fot.www.stowarzyszenie-razem.org


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
Reklama
ReklamaPodziekowanie za uczestnictwo w pogrzebie śp. Marioli Zagórskiej
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1035 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.