Nazwa pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1862 r. opisał jako pierwszy Zespół Downa- Johna Langdon’a Down’a. Pierwotnie mówiono „mongolizm” ze względu na duże podobieństwo do mongolskich dzieci. W XX wieku mongolizm był najczęściej rozpoznawalną formą opóźnienia umysłowego. Większość dzieci trafiało do specjalnych przytułków gdzie nie leczone umierały jako niemowlaki lub we wczesnym dzieciństwie. Przyczyn choroby nie znano do końca lat 50. Dopiero technika kariotypowania pozwoliła rozeznać się i w 1959r. poznać liczbę chromosomów u tych dzieci. Przyczynił się do tego Jérôme Lejeune, francuski lekarz i genetyk.
Dzieci z Zespołem Downa pomimo swego upośledzenia mają jednak wiele talentów, które rozwijane dają im radość i zadowolenie. Często jest to malowanie, granie na instrumentach, taniec czy zajęcia ruchowe, które dodatkowo stymulują ich rozwój.
Obecnie jest wiele placówek, które pomagają i opiekują się osobami z tą niepełnosprawnością, co niewątpliwie wpływa korzystnie na ich samopoczucie, a dodatkowo odciąża rodziców od codziennej opieki. Także na terenie powiatu gorlickiego znajdują się miejsca, gdzie chorzy mają swój drugi dom, jest to m.in. Dom Rehabilitacyjno-Opiekuńczy „Caritas”, a także Warsztaty Terapii Zajęciowej.
kao
Żródło: własne, wikipedia
Napisz komentarz
Komentarze