Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Szlakiem pamięci

Podziel się
Oceń

Twarze pełne zachwytu i zdziwienia. Pracujące na najwyższych obrotach aparaty fotograficzne. Taki obrazek można było w gorący czwartkowy dzień zobaczyć w kilku miejscach powiatu gorlickiego. To przedstawiciele 8 województw z podziwem zwiedzali  cmentarze wojenne z I wojny światowej w Staszkówce, Łużnej, Gorlicach i Małastowie oraz Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach.

 

 

Rekonesans, w którym uczestniczył także starosta Mirosław Wędrychowicz, związany był z powstającym Szlakiem Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na Ziemiach Polskich. Kilkudziesięcioosobowa grupa odwiedziła ponadto cmentarze wojenne w powiecie tarnowskim oraz na terenie Podkarpacia.

- Chodzi nam o wykreowanie nowego produktu turystycznego o znaczeniu ogólnopolskim, ponadregionalnym i międzynarodowym oraz wykorzystanie do celów turystycznych zachowanych miejsc walki, obiektów i materialnych śladów I wojny światowej na ziemiach polskich - mówi starosta Mirosław Wędrychowicz.

Szlak ma sprzyjać promocji powiatu i Polski na świecie poprzez przyciąganie turystów np. z krajów uczestniczących w I wojnie światowej. Będzie także prowadził do rozwoju infrastruktury turystycznej. Partnerzy projektu zobowiązali się do wspólnej promocji szlaku, publikacji tematycznych, pamiątek oraz udziału w targach. Powiat gorlicki ma niepowtarzalne cmentarze, co zauważyli nasi goście – mówi starosta. Niesamowite wrażenie zrobiły na nich pylony w Staszkówce czy też ogrom cmentarza w Łużnej na Pustkach. Musimy te nasze wyjątkowe skarby pokazywać jak najszerzej. Stąd też teraz przystąpiliśmy do projektu związanego ze zwiększeniem dostępności do cmentarzy, podniesieniem ich atrakcyjności turystycznej  oraz rozbudową infrastruktury rekreacyjnej wokół Szlaku Cmentarzy – dodaje starosta.
Po cmentarzach oprowadzał oraz o ich historii i toczonych tam przed 100. laty walkach opowiadał członek panelu ekspertów Szlaku Roman Frodyma - chodząca encyklopedia wiedzy o cmentarzach z I wojny światowej.
Cały projekt utworzenia Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na Ziemiach Polskich rozpoczął się we wrześniu 2009 roku od podpisania listu intencyjnego przez samorządy województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko – mazurskiego. Porozumienie określa najważniejsze cele projektu. Oprócz atrakcyjnego produktu turystycznego chodzi także. o przywrócenie pamięci o Polakach, poległych w armiach zaborczych w latach 1914 – 1918 oraz  wprowadzenie nowego i atrakcyjnego elementu edukacji historyczno-patriotycznej, a także integracja Europy i propagowanie pojednania narodów. 
Oczywiście przyczynkiem do realizacji projektu jest zbliżająca się w 2014 roku setna rocznica wybuchu I wojny światowej, która pochłonęła10 milionów istnień ludzkich. Austro-Węgry, Niemcy i Rosja wcieliły do swoich wojsk ok. 3,5 mln Polaków. W bratobójczej walce w latach 1914-1918 zginęło ich aż 400 tysięcy. Na polskiej ziemi od Mazur po Małopolskę znajduje się tysiące żołnierskich mogił i cmentarzy z tamtego czasu. Niestety o froncie wschodnim zapomniano, dlatego tak ważna jest inicjatywa utworzenia  Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na Ziemiach Polskich, aby świat znał nie tylko Verdun, Ypres czy Compiegne. Dla powiatu gorlickiego rokiem rocznicowym będzie 2015 r. - stulecie Bitwy pod Gorlicami.
Budowa Szlaku  Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na Ziemiach Polskich ma być zakończona w 2014 roku, a wiec w przededniu wielkiej rocznicy.

Ewa Żarnowska

fot: Marek Podraza

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12