Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Powstał region gospodarki odpadami

Podziel się
Oceń

Sejmik Województwa Małopolskiego uchwalił Plan Gospodarki Odpadami Województwa Małopolskiego oraz Program Ochrony Środowiska. Kluczowym elementem pierwszego z dokumentów jest podział województwa na regiony gospodarki odpadami komunalnymi, co z kolei przedkłada się na późniejszy Program Ochrony Środowiska. W szczególności dotyczy on zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów zielonych oraz sortowania odpadów, które są przeznaczone do składowania.

 

Plan ten określa również instalacje do przetwarzania tychże odpadów w określonych regionach. Ponadto przyjęte cele i kierunki działań w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów i kształtowania systemu gospodarowania nimi obejmuje okres od 2012 do 2023 roku dla wszystkich rodzajów odpadów powstających na terenie województwa małopolskiego oraz przywożonych na jego obszar. Tym samym, powstał Region Sądecko - Gorlicki, który tworzą gminy: Biecz, Bobowa, Chełmiec, Gorlice (gmina miejska), Gorlice(gmina wiejska), Gródek nad Dunajcem, Grybów(gmina miejska), Grybów(gmina wiejska), Kamionka Wielka, Korzenna, Krynica Zdrój, Laskowa, Lipinki, Łabowa, Łącko, Łososina Dolna, Łużna, Moszczenica, Muszyna, Nawojowa, Nowy Sącz, Piwniczna Zdrój, Podegrodzie, Ropa, Rytro, Sękowa, Stary Sącz, Uście Gorlickie. Przewidziano dla niego odpowiednie instalacje: do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, do przetwarzania selektywnie zebranych odpadów zielonych i innych bioodpadów, do składowania odpadów powstających w procesie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania.

Region Sądecko - Gorlicki obejmuje swym zasięgiem ponad 410 tysięcy mieszkańców. W regionie zaplanowano budowę miedzy innymi w Gorlicach dwóch instalacji: termicznego przekształcania odpadów w Elektrociepłowni Gorlice oraz instalacji mechaniczno-biologicznej stabilizacji i kompostownia wraz z linią do produkcji paliwa alternatywnego na terenie zajmowanym przez EMPOL Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

Plan zakłada objęcie 100% mieszkańców zorganizowanym zbieraniem odpadów oraz osiągnięcie co najmniej 50% poziomu  recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła do końca 2020 roku, poszerzanie zbiórki selektywnej odpadów opakowaniowych – zbieranie w roku 2013 ok. 10% i 15 % w roku 2018. Ograniczenie składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji to również priorytetowe założenie planu. Zakłada się osiągnięcie w roku 2013 co najmniej 50%, a w roku 2020 co najmniej 65% w stosunku do roku bazowego 1995. Zakłada się również wydzielanie odpadów niebezpiecznych z odpadów komunalnych ok. 10% odpadów niebezpiecznych w roku 2013 oraz ograniczenie składowania odpadów palnych od roku 2015 poprzez przygotowanie odpadów do ich energetycznego wykorzystania (ok 30% odpadów komunalnych).

(BP)


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”