Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Pozazdrościć takiej imprezy

Podziel się
Oceń

Przez ostatni tydzień w Nowym Sączu, odbywała się dwudziesta już edycja, międzynarodowego Święta Dzieci Gór. Festiwal zorganizowany przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" skupił 12 zespołów folklorystycznych z różnych regionów świata. Ta magiczna i piękna impreza, ściągająca masę widzów, kultywuje tradycję, wskazuje na szlachetne wartości jak przyjaźń, pokój między narodami.Nasz portal, już po raz drugi, towarzyszył temu pięknemu wydarzeniu. Wzruszeń nie brakowało. Brawo dla dzieci, brawo dla organizatorów!

Festiwal Święto Dzieci Gór, jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Uczestnikami ŚWIĘTA DZIECI GÓR były zespoły polskie i zagraniczne z Meksyku, Iraku, Gruzji, Litwy, Serbii, Rosji i Kurdystanu, reprezentując różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie w imprezie uczestniczyło ponad 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkały, koncertowały, jeździły na wycieczki, bawiły się razem. Tradycją stały się odwiedziny w miejscu zamieszkania polskich kamratów, gdzie spędzają jeden dzień na wspólnych występach. Na koncert finałowy przygotowano wspólny program, w którym z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów powstaje nowa jakość. Taki sposób realizacji festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed „Innością”, a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację „inności” i w konsekwencji w przyjaźń rozwijającą się w późniejszych kontaktach.

Festiwal jest realizowany od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje on do przesłanek programowych ŚWIĘTA GÓR - przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego - pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich. Obecnie, poprzez oryginalne założenia programowe, wyróżniające festiwal nowosądecki spośród innych imprez dziecięcych o podobnym charakterze, stał się on wydarzeniem, którego znaczenie wykracza daleko poza samą ochronę i prezentację ludowej kultury.


Imprezę od początku swego istnienia, prowadzi 71-letni Józef Broda, człowiek legenda, folklorysta, multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów ludowych, który jak ojciec, opiekuje się swoimi festiwalowymi dziećmi. To on, na początku i końcu imprezy, gra na 5-metrowej trąbie, nadając niepowtarzalny klimat całemu wydarzeniu.

Święto Dzieci Gór rozpoczyna msza święta a po niej parada wszystkich uczestników na sądecki Rynek, gdzie odbywa się koncert inauguracyjny. Potem od poniedziałku do soboty zespoły dobrane w pary, prezentują swój program artystyczny, zwiastun przed południem na Rynku a całość wieczorem w Hali Widowiskowo Sportowej na ul. Nadbrzeżnej. Zespoły wyjeżdżają też na gościnne występy, w tym roku dzieci odwiedziły Bardejów, Krynicę-Zdrój, Muszynę, Dębowiec. Niedzielny koncert finałowy skupił na scenie wszystkich artystów. A po nim? Łzy wzruszenia i niekończące się pożegnania. Płakały dzieci, płakali dorośli....

Relacje i zdjęcia ze wszystkich koncertów na stronie festiwalu www.swietodziecigor.pl

(tes)

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel