Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Polski Liwiusz

Podziel się
Oceń

Na terenie powiatu gorlickiego trwają zdjęcia do filmu pt. „Polski Liwiusz”. Zarząd Powiatu Gorlickiego we współpracy z producentem filmowym Gorliczaninem Stanisławem Szymańskim przystąpił do realizacji filmu dokumentalnego o biskupie Marcinie Kromerze. Przyczynkiem do powstania tego dzieła jest przypadająca w tym roku 500. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka pochodzącego z Biecza. Właśnie trwają zdjęcia to tego filmu. Ekipa filmowa wędruje po miejscach w których bywał Marcin Kromer.

 

Oczywiście na trasie nie może zabraknąć Biecza – informuje starosta Mirosław Wędrychowicz. Wcześniej zamówiliśmy scenariusz, który opracował  Mariusz Wituski, autor m.in. scenariuszy do takich słynnych filmów jak: Jan Paweł II. Szukałem Was..., Pielgrzym miłości, Europa Nostra, Ostatnia podróż, Niewypowiedziana wojna.
Scenariusz rozpoczyna się tak:
„Obyś żył w ciekawych czasach” – dla jednych to życzenie jest przekleństwem, dla drugich szansą na sukces. Bohater naszej opowieści Marcin Kromer żył w bardzo ciekawych czasach i sukces odniósł. Był jednym z wybitniejszych humanistów polskiego odrodzenia – można by go bez przesady nazwać prawdziwym człowiekiem renesansu. Prawnik, historyk, dyplomata, znawca i teoretyk muzyki, biskup i jeden z przywódców kontrreformacji. Ale w pamięci potomnych przede wszystkim autor wielu znakomitych prac pisanych zarówno wytworną łaciną, jak i piękną polszczyzną. O jego ówczesnej sławie świadczą słowa poety Sebastiana Klonowica z 1576 roku „Rzym swego Liwiusza, Troja ma Homera, Greczyn Tucydidesa, Polak ma Kromera ”.

Na planie filmowym był obecny przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Gorlicach koordynator zespołu ds. promocji i informacji Krzysztof Mikruta, który był pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu ekipy realizującej zdjęcia do filmu.
- Realizacja tego filmu pod względem technicznym spełnia wszystkie współczesne standardy filmowania, to najnowocześniejsza technika – mówi K. Mikruta Ujęcia były tak komponowane, aby można je było wykorzystać do montażu komputerowego. Cechuje je niezwykła precyzja, szczegółowy wybór detali, bardzo dokładne przygotowanie kadru... Cały dzień ekipa spędziła w Bieczu. Filmowała wschód i zachód słońca, panoramy Biecza, wieże ratuszową, elementy architektoniczne. Zdjęcia wykonywane były w kolegiacie gdzie szczególne zainteresowanie wzbudziła Kaplica Kromera, a także w domu Kromera, gdzie filmowano m.in. stare rury kanalizacyjne drewniano – ołowiane. Dla potrzeb filmu zatrzymano a potem uruchomiono w trybie przyspieszonym zegar na wieży ratuszowej, wskazówki którego wykonały pełny 24-godzinny obrót na tarczy. Ekipa filmowa odwiedziła także budynek I LO  w Gorlicach, dzięki czemu grupa uczennic tej szkoły także w filmie się pojawi. W filmie będzie dużo detali z epoki Kromera tj. starodruki, listy królewskie, czy lutnia – dodaje K. Mikruta.

W realizację filmu zaangażował się osobiście Gorliczanin producent filmowy Stanisław Szymański – komentuje starosta M. Wędrychowicz. Bez niego nie dalibyśmy rady. Powstanie 25-minutowy film – dokument przybliżający współczesnym postać Marcina Kromera. W filmie pragniemy przede wszystkim pokazać, że ta tak  wybitna postać XVI-wieczna, znana w Polsce i Europie wywodzi się z naszej ziemi bieckiej i gorlickiej. Ekipa filmowa oprócz Biecza odwiedzi z kamerą także Lublin i oczywiście Kraków. Staraniem Stanisława Szymańskiego walory filmu zostaną uatrakcyjnione przez udział bardzo znanego i popularnego aktora, ale to musi jeszcze pozostać tajemnicą. Film Polski Liwiusz, jako ciekawy i ważny dokument, będzie pokazany podczas uroczystości jubileuszowych w Bieczu 11 listopada 2012 roku. Wcześniej 9 listopada zostanie zaprezentowany  w Krakowie na konferencji naukowej, którą przygotowujemy wspólnie z   Uniwersytetem Jagiellońskim. Naszym zamiarem jest także, aby o Marcinie Kromerze usłyszeli również Polacy w kraju i poza jego granicami za pośrednictwem Telewizji Polskiej i tutaj mamy obietnice prezesa TVP Juliusza Brauna, że tak się stanie. Promocję filmu w instytucjach kultury obiecali także minister kultury oraz marszałek Małopolski – dodaje starosta.

Ewa Żarnowska

fot: starostwo powiatowe

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12