Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Lisy do szczepienia

Podziel się
Oceń

Od dziś przez cały tydzień, na zlecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krakowie rozpoczęła się akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów w całym województwie małopolskim. Sprawa ta jest dla powiatu gorlickiego o tyle ważna, że na naszym terenie dochodziło do wielu przypadków stwierdzenia wścieklizny u lisów, które kłusowały w zagrodach, gdzie dochodziło do pogryzień zwierząt domowych. W ubiegłym tygodniu dotarła do nas dramatyczna opowieść wędkarza z Biecza, którego w czasie wędkowania w rzece Ropa zaatakował lis mający wszelkie oznaki zwierzęcia zarażonego wścieklizną.

Z opowieści wędkarza wynikało, że zwierze zachowywało się bardzo agresywnie i nie reagowało na próby odstraszenia go, tak, że dorosły mężczyzna miał spore kłopoty by wyjść zwycięsko z potyczki z lisem.

Wydarzenie to poprzedziło cykliczną akcję Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.

"Szczepienia przeciwko wściekliźnie wśród lisów prowadzone są dwa razy do roku, w okresie wiosny i jesieni" - mówi Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii lek. wet. Krzysztof Ankiewicz.

"Taki obowiązek nakłada na nas prawodawstwo polskie. W ostatnich latach stwierdziliśmy blisko 200 przypadków pogryzienia zwierząt przez lisy zarażone chorobą wścieklizny. W 2010 roku było to 118 przypadków w całym województwie małopolskim, w 2011 było ich mniej, bo 60. W 2010 roku w listopadzie przeprowadzono dodatkowe szczepienie w tych powiatach, w których zanotowano najwięcej przypadków choroby u lisów.  Taka akcja nie jest prostym przedsięwzięciem. Wiąże się ona z przejściem przez wiele procedur oraz przetargów w wyniku zamówień publicznych.  W tym roku przeprowadzamy ją w terminie od 27 września do 4 października. Koszt takiego procesu to ok. 4 mln złotych rocznie, z czego 2,4 mln pochłaniają szczepionki, a 1,6 mln to cena operacji zrzutowej. W tym momencie na każdy kilometr kwadratowy naszego województwa spadnie 30 dawek takiej szczepionki, co stanowi o 50 % więcej ilościowo w porównaniu z ilością dawek zrzucanych wcześniej. Ogółem w 2012 roku zastosujemy ponad 910 tysięcy dawek" - dodaje w rozmowie z nami lek. A. Ankiewicz - dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Krakowie.

Powiatowy Lekarz Weterynarii lek. wet. Andrzej Sokacz uczula wszystkie osoby, które mogą mieć kontakt ze szczepionką, gdyż mamy do czynienia z okresem wzmożonej obecności mieszkańców w lasach w poszukiwaniu grzybów. Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotów.

Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu kokosowego, wosku i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie formułuje zalecenia, by w okresie wykonywania szczepień i 14 dni po zrzuceniu szczepionki:
- nie wchodzić na teren lasu,
- zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach,
- nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.
W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej,
- kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji,
- nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w bezpiecznym kagańcu.
W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień, uprasza się wszystkich mieszkańców województwa o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.

Wszelkich informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udziela Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie (tel. 12 418 77 11) oraz powiatowe inspektoraty weterynarii, w tym inspektorat w Gorlicach (tel. 18 352 67 02).

źródło: własne/gorlice.pl


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”