Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Piknik Integracyjny w Bobowej

Podziel się
Oceń

Znajdująca się w Bobowej filia działającego w Gorlicach Dziennego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi po raz kolejny była miejscem gdzie odbył się Piknik Integracyjny. Okazją do spotkania w Bobowej było podsumowanie realizowanego przez ośrodek zadania publicznego pt. „Zwiększenie dostępu osób niepełnosprawnych do rehabilitacji zawodowej i społecznej”, które połączono z obchodami XI Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie w tym roku odbywającymi się pod hasłem „Zestarzeć się u siebie”.

 

Współorganizatorem pikniku było Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Rodzinie „Nadzieja” w Bieczu.

W programie spotkania znalazło się miejsce na zwiedzanie stoisk rzemiosła koronkarskiego, które prezentowano w Bobowej w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu koronki Klockowej.

O godzinie trzynastej rozpoczął się piknik będący połączeniem prezentacji realizowanego przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będąc w dyspozycji Województwa Małopolskiego zadania publicznego i okazją do wspólnego biesiadowania.

Uczestnicy spotkania mieli też przyjemność wysłuchać prezentacji artystycznych będących promocją wydanej w ramach zadania płyty „Nie zaginie ludowe śpiewanie”. Płyta nagrana w Papaya Studio prezentuje 14 utworów z muzyką ludową Pogórza, Łemkowszczyzny i Sądecczyzny. Grupa osób niepełnosprawnych, podopiecznych ośrodka, do których dołączyli podopieczni Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” ze Starego Sącza, przy współudziale opiekunów muzycznych dokonała wyboru repertuaru i przygotowała regionalne utwory muzyczne. Niepełnosprawni w trakcie warsztatów uczestniczyli też w szyciu strojów ludowych w których zaprezentowali się na scenie.

Sposób postrzegania osób niepełnosprawnych często naznaczony jest niczym nieuzasadnionym lękiem wynikającym z braku rzetelnej wiedzy na ich temat. Stereotypy i uprzedzenia podtrzymywane są poprzez obraz niepełnosprawnych kreowany przez media. Niepełnosprawność, w tym ta intelektualna, nie musi determinować całego życia. Podopieczni taki instytucji jak Dzienny Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi to niejednokrotnie osoby bardzo uzdolnione w różnych dziedzinach, otwarte i chcące rozwijać swoje szerokie zainteresowania.

W pikniku obok podopiecznych uczestniczyło spore grono zaproszonych gości, miedzy innymi pani Marta Mordarska będąca pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Nowego Sącza ds. społecznych oraz pan Łukasz Igielski pełnomocnik Burmistrza Gorlic ds. społecznych. Na piknikowej scenie zaprezentowały się również panie Anna Guzik i Beata Bochnia których działania to głownie kultywowanie kultury pogórza bieckiego i okolic.

(BP)

fot: Dzienny Ośrodek Wsparcia

 

Dzienny Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi znajduje się w Gorlicach, ul. Michalusa 18 za jego filią w Bobowej, ul. Węgierska 28. Ośrodek dysponuje 65 miejscami: w Gorlicach - 45, natomiast w filii w Bobowej - 20.

Dzienny Ośrodek Wsparcia jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej pobytu dziennego, przeznaczoną dla osób z zaburzeniami psychicznymi w rozumieniu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010r. (Dz.U. z 2010r. Nr 238 poz.1586) w sprawie środowiskowych domów samopomocy. Zgodnie z  § 2  pkt 5 niniejszego rozporządzenia uczestnikiem może być osoba z zaburzeniami psychicznymi, w tym:

- osoba przewlekle psychicznie chora,

- osoba upośledzona umysłowo w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym, a także osoba z lekkim upośledzeniem umysłowym, gdy jednocześnie występują inne zaburzenia, zwłaszcza neurologiczne,

- osoba wykazująca inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej są zaliczane do zaburzeń psychicznych, z wyłączeniem osób czynnie uzależnionych od środków psychoaktywnych.

 

Podstawowym zadaniem Ośrodka Wsparcia jest pomoc osobom po przebytych kryzysach psychicznych w przezwyciężeniu trudnych sytuacji życiowych, zaspokojeniu niezbędnych potrzeb życiowych oraz postępowanie rehabilitacyjne zmierzające do osiągnięcia przez te osoby poprawy funkcjonowania, jakości życia i powstrzymania postępującej regresji.

 

Dzienny Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi świadczy dla swoich uczestników w szczególności usługi obejmujące: trening funkcjonowania w codziennym życiu, trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, trening umiejętności spędzania czasu wolnego, poradnictwo psychologiczne, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, niezbędną opiekę, terapię ruchową, aktywizację zawodową oraz spożywanie gorącego posiłku w ramach treningu kulinarnego.

 

Osoba ubiegająca się o skierowanie do Ośrodka Wsparcia, lub jej przedstawiciel ustawowy zgodnie z ww. rozporządzeniem  składa do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania następujące dokumenty:

- wniosek o skierowanie,

- zaświadczenie lekarskie, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa, o występujących zaburzeniach psychicznych,

- zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do  uczestnictwa

w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie,

- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada.

 

Skierowanie do Ośrodka Wsparcia następuje w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez Starostę. Za usługi świadczone w Ośrodku ustalana jest miesięczna odpłatność. Odpłatność ustala się w wysokości 5 % kwoty dochodu osoby samotnie gospodarującej lub kwoty dochodu na osobę w rodzinie, jeśli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie przekracza 250 % odpowiedniego kryterium dochodowego.

Kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wynosi od października 2006r. - 477 zł, natomiast kryterium dochodowe na osobę w rodzinie stanowi kwotę 351 zł.

 

Więcej informacji można uzyskać w siedzibie Dziennego Ośrodka Wsparcia w Gorlicach,

ul. Michalusa 18, tel. (018) 352-12-65 lub w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach, ul. Słoneczna 7, tel. (018) 352 -53-80 wew. 29

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel