Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Zlikwidować Fundusz, zadbać o najsłabszych, obronić szpital

Podziel się
Oceń

"Coś w służbie zdrowia trzeba zmienić!" tak stwierdził były Minister Zdrowia Bronisław Piecha, który na zaproszenie Poseł PiS, Barbary Bartuś, odwiedził Gorlice. Spotkał się z lekarzami z gorlickiego szpitala, potem na zorganizowanej konferencji prasowej wyraził swoje zadowolenie ze stanu jaki zastał w murach gorlickiej placówki. Uwieńczeniem wizyty było spotkanie z mieszkańcami miasta.

Spotkanie z Gorliczanami, rozpoczęła Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Barbara Bartuś, która podziękowała Ministrowi Piesze za przybycie. Towarzyszyli im Tomasz Płatek, przewodniczący klubu PiS w radzie powiatu, a zarazem lekarz, ordynator oddziału geriatrycznego oraz przedstawiciel senatora Stanisława Koguta – Zygmunt Fryczek.


Minister rozpoczął od opinii o stanie obecnej służby zdrowia, posłużył się opowieściami wielu osób, które skarżyły się na bardzo odległe terminy wizyt u specjalistów. Zwrócił uwagę na fakt, iż w Polsce każdy pacjent wykupujący leki refundowane w aptece, jest zmuszony zapłacić ok 40% ich ceny, gdy w innych państwach Unii Europejskiej pacjenci płacą o wiele mniej np. w Niemczech 3%, w Austrii 5%, w Czechach 7-8%. Co więcej obecne regulacje powodują bojaźń lekarzy przed wypisywaniem leków na zniżkę i często pacjent jest zmuszony zapłacić pełną cenę bez refundacji.

"Czy polski ubogi pacjent w większości przypadków jest zmuszony wybierać między zakupem leków lub chlebem?" - pytał ze stanowczością w głosie, Bronisław Piecha.

"Okazuje się, że na 10 osób odwiedzających aptekę 3 z nich odchodzi od okienka, bo nie stać ich na wykupienie leków. Czy to jest zgodne z założeniami Konstytucji Polskiej, którego 68 artykuł mówi, że każdy obywatel państwa ma jednakowe prawo do świadczeń służby zdrowia, w zamian za kontrybucję a więc składkę zdrowotną?" - kontynuował były Minister Zdrowia z rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

"Wykorzystanie publicznych pieniędzy choćby na przykładzie wpadki z zalanym Stadionem Narodowym rodzi przypuszczenie, że środki bez żadnej kontroli są niewłaściwie dysponowane. Czy w państwie demokratycznym mamy szansę demokratycznie zarządzać pieniędzmi? Nie. Urzędnicy z Warszawy mają  najwięcej do powiedzenia i wiedzą lepiej niż np. gorliccy lekarze ilu pacjentów w Gorlicach będzie chorych na serce. Lekarstwem na panujący stan w służbie zdrowia jest likwidacja Funduszu Zdrowia, co przerwałoby łańcuch przerzucania odpowiedzialności na innych. Ten system trzeba zmienić" - stwierdził stanowczo Minister Piecha.

"Gorlicki szpital jest piękny ale każde zachwianie jego sytuacji ekonomicznej grozi przeprowadzeniem prywatyzacji, która może oznaczać zamknięcie niewypłacalnych oddziałów, nie można do tego dopuścić" - tak o obecnej sytuacji w Gorlicach mówił Bronisław Piecha.

Minister Piecha poruszył też temat cen leków refundowanych. Wg niego ceny na leki na receptę winny być jednolite w każdej aptece a pacjent powinien dopłacać do nich najwyżej kilka złotych, ok. 5-6 zł. Powołał się na obliczenia ministerstw zdrowia innych państw europejskich, gdzie obowiązują znacznie niższe stawki niż nasze, polskie.

"Największą opieką państwo powinno objąć przewlekle chorych, dla których leki to codzienność i musi ich na nie stać" - stwierdził.

Bronisław Piecha poruszył też temat przyrostu naturalnego wskazując na 209 miejsce Polski na 220 badanych państw, podkreślając prawo do życia wśród najmłodszych i najstarszych. Nawiązał tu do tzw problemu równi pochyłej, który polega na erozji sumienia w eliminowaniu najsłabszych jednostek.

"O życie musimy dbać! Uczmy się szacunku dla słabszych!" - nawoływał Minister Piecha.

Ważnym aspektem poruszonym przez posła Piechę jest dostęp do edukacji medycznej od wczesnych lat dziecięcych. Dostęp do lekarza, pielęgniarki i stomatologa w każdej szkole powinien być standardem.

"Przyszłość Polski to dzieci. Bez polskich dzieci, bez ich pracy, perspektywa Polski dla ludzi starszych rysuje się marnie" - zakończył tę kwestię Bronisław Piecha.

Potem nastąpiła seria pytań od mieszkańców Gorlic, którzy poruszali wiele ważnych tematów dotyczących służby zdrowia i nie tylko. Pytania były tak wielowątkowe, iż w wielu przypadkach odpowiedzi Ministra na wszystkie aspekty nie były możliwe. Jednak na pierwszy plan wyszła sprawa dyspozytorni pogotowia ratunkowego, która dla miasta Gorlic ma zostać przeniesiona do Tarnowa.

"Problem ten dotyczy nie tylko powiatu gorlickiego, ponieważ cały teren tej części Małopolski nie posiada 100 % pokrycia przez sieć komórkową" - odpowiedział Minister Piecha.

Pani Poseł Bartuś wsparła w odpowiedzi na to pytanie ministra Piechę, zapewniając że w Warszawie temat przeniesienia wielu dyspozytorni z miast naszego regionu jest żywo omawiany.

Pytań było bardzo wiele, na większość Minister Piecha udzielił wyczerpujących odpowiedzi. Półtoragodzinne spotkanie zakończyło się gromkimi brawami zebranych.

(tes)

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel