GPS to technologia używana obecnie na co dzień – mamy z nią do czynienia w telefonach komórkowych, nawigacjach samochodowych, a nawet w urządzeniach nawigacyjnych używanych przez sportowców. GPS pozwala nam na dokonanie precyzyjnego pomiaru naszej lokalizacji, a przy tym również przemieszczania się oraz prędkości ruchu.
Monitoring GPS w branży transportowej i spedycyjnej – jak to działa?
W branży transportowej i spedycyjnej GPS wykorzystywany jest przede wszystkim jako wsparcie procesów logistycznych. Dzięki niemu można monitorować aktualną pozycję pojazdów znajdujących się w ruchu albo na parkingach, można także sprawdzać pokonywane przez nich trasy, a potem, z wykorzystaniem zaawansowanych systemów, można również tworzyć specjalne zestawienia.
W samochodach należących do firmy chcącej korzystać z monitoringu GPS montuje się wtedy odpowiednie urządzenia, które pozwalają na określenie pozycji pojazdu, a także na wysyłanie informacji o tej pozycji do bazy danych w chmurze serwerów. Następnie dane te można podglądać na żywo przez 24 godziny na dobę oraz analizować z użyciem odpowiedniego oprogramowania.
Warto także zaznaczyć, że nowoczesne systemy monitoringowe pozwalają nie tylko na sprawdzanie pozycji oraz zapisywanie tras i dokonywanie analiz. Mogą również monitorować wiele innych parametrów, aby możliwe było jeszcze efektywniejsze zarządzanie posiadaną flotą przez systemy transportowe i spedycyjne. Przykładowo, mowa tutaj o sprawdzaniu parametrów tachografów, kart kierowców, rozliczaniu czasu pracy, integracji z systemami zewnętrznymi SAP/ERP oraz giełdami transportowymi.
Główne zalety związane z monitoringiem GPS w branży transportowej i spedycyjnej:
- natychmiastowy i stały dostęp do informacji związanych z położeniem pojazdów w flocie przedsiębiorcy
- możliwość podglądu aktualnej trasy oraz odbytych już tras pojazdów
- lokalizacja pojazdu w przypadku jego kradzieży
- zwiększenie efektywności pracy kierowców dzięki dostępowi do informacji o ich lokalizacji
- zmniejszenie niepotrzebnych kosztów związanych z transportem i spedycją
- prostsze i wygodniejsze rozliczanie czasu pracy kierowców
- gromadzenie informacji oraz monitowanie innych parametrów o stanie pojazdu
Monitoring GPS floty – inwestycja, która się zwraca
Zatem za sprawą tak wielu zalet monitoring GPS floty w firmach spedycyjnych i transportowych jest bardzo dobrą inwestycją – pozwala na uzyskanie znaczących oszczędności oraz zwiększenie efektywności działania, a tym samym uzyskanie przewagi nad konkurencyjnymi przedsiębiorstwami.
Aktualnie do wyboru mamy wiele systemów oraz urządzeń pozwalających na prowadzenie stałego monitoringu GPS pojazdów. Dostarcza je między innymi firma INFIS, z której ofertą można zapoznać się bliżej na stronie internetowej: https://www.infis.pl/monitoring-pojazdow-gps/. INFIS specjalizuje się w zaopatrywaniu w monitoring nie tylko samochodów dostawczych i ciężarowych, ale również innego rodzaju pojazdów, w tym osobowych, autobusów, pojazdów komunalnych, maszyn budowlanych czy rolniczych.
Podsumowując, wdrożenie nowoczesnego systemu GPS w swojej firmie transportowej czy spedycyjnej jest przyszłościowym wyborem – rozwiązania w zakresie monitoringu wspomagają zarządzanie flotą oraz pozwalają na jeszcze efektywniejsze prowadzenie prac dla jeszcze niższych kosztów oraz większych zysków.
Napisz komentarz
Komentarze