Falstart siatkarek

Pierwsze gry półfinałowego turnieju barażowego w siatkówce kobiet o wejście do II ligi za nami. Oprawa zawodów, wypełniona kibicami hala OSiR w Gorlicach oraz żywa sportowa atmosfera podczas meczu nie pomogły naszym siatkarkom w odniesieniu zwycięstwa.AZS UŚ Katowice wygrał z gospodyniami turnieju Ekstrimem Gorlice 2:3 a Bronowianka Kraków ograła SST Lubczę Racławówkę 3:1. W sobotę o godz. 16.00 zmierzą się drużyny Ekstrimu z Lubczą Racławówka a o godz. 18.00 Bronowianki Kraków z AZS UŚ Katowice.

Ekstrim Gorlice - AZS UŚ Katowice 2:3 (23:25, 25:22, 22:25, 25:8, 6:15)

Ekstrim: Krasińska 13, Jasionowicz 16, Silczuk 8, Stanisz 19, Kania, 5, Sarlej 18, Golba (libero), oraz Wierzba, Ochab, Taboł, Dynarowicz. trener: Grzegorz Silczuk

AZS: Więzik 10, Kowolik 9, Spratek 11, Kuliś 10, Gołąbek 12, Tojka 11, Colik (libero) oraz Giemza, Skiba (kpt) 1, Szotek, Łozińska, trener Janusz Hajduk.

Błędy własne popełnione: Ekstrim - AZS 30:30

MVP meczu: Karolina Kuliś (AZS)

Pierwszy set świetnie rozpoczęły gospodynie, które wzbudziły w kibicach wielki apetyt na dobry mecz. Kilka punktów przewagi zostało niestety szybko zniwelowanych a mecz się wyrównał (8:8, 17:17, 21:21). Od tego stanu gorliczanki przestały grać a drużyna z Katowic zdobywała swobodnie punkty (21:24). Katowiczanki wygrały tą partię 23:25. Wielki szacunek dla Lidii Stanisz, która podczas jednej z akcji obronnych doznała kontuzji dłoni ale mimo to dograła mecz do końca.
Przebieg seta: 5:1, 8:8, 14:11, 18:18, 21:21, 23:25.

Druga odsłona spotkania mogła przyprawić kibiców o palpitację serca. Akademiczki bardzo szybko odskoczyły i cały czas powiększały przewagę. Gdy tablica wyników pokazywała wynik 7:17 mało kto wierzył, że coś w tym secie może stać się jeszcze dobrego. Zawodniczki Ekstrimu motywowane przez trenera Silczuka z mozołem zaczęły odrabiać straty przy współudziale drużyny przeciwnej, która podarowała im wiele punktów z własnych błędów. Dorota Jasionowicz popisała się kilkoma blokami punktowymi i może w trudno to uwierzyć ale gospodynie doprowadziły do remisu 20:20 (!). Wspomniane Stanisz i Jasionowicz, wymieniając między sobą skuteczne akcje, doprowadziły do zwycięstwa w tym secie 25:22.
Przebieg seta: 1:1, 4:10, 7:17, 20:20, 23:22, 25:22.

Kolejny set był kopią drugiego. Znów na czoło szybko wysunęły się katowiczanki, które prowadziły już 9:16. Gorliczanki zebrały się do pościgu i prawie im się to udało (20:21). Tą końcówkę seta lepiej jednak rozegrały katowiczanki i znów objęły prowadzenie w meczu.
Przebieg seta: 5:2, 5:5, 9:16, 20:21, 22:25.

Czwarty set zdominowały gospodynie, które mając przysłowiowy nóż na gardle, zabrały się ostro do gry. Szybkie prowadzenie 9:1 i potem 19:6, skłoniło trenera przyjezdnych do wprowadzenia zmienniczek. Ekstrim wygrał tego seta w cuglach dając sobie nadzieję na grę w decydującym, piątym secie.
Przebieg seta: 9:1, 21:7, 25:8.

Tie-break lepiej rozegrały katowiczanki a nasze zawodniczki zupełnie się pogubiły. Przede wszystkim zawiódł element przyjęcia zagrywki a gdy już piłka wydawała się być pod kontrolą gorliczanek to napotykała na szczelny blok akademiczek. Od stanu 3:4 przy zagrywce Klaudii Kowolik gorliczankom nie udało się zakończyć zwycięsko pięciu kolejnych akcji. Sytuacja była beznadziejna i żadna z naszych atakujących nie była w stanie wziąć na siebie ciężaru gry. Niesione emocjami akademiczki były nie do powstrzymania, zwyciężając decydującą partię do 6.
Przebieg seta: 0:2, 2:3, 3:9, 4:12, 6:15.

Ekstrim przegrywając pierwsze spotkanie postawił się w bardzo trudnej sytuacji. Aby wyjść z grupy potrzebuje dwóch zwycięstw, z dobrze zorganizowaną drużyną Lubczy Racławówki oraz odwiecznym rywalem ligowym Bronowianką Kraków. Jeśli nie uda się gorliczankom poprawić gry w przyjęciu to na powodzenie we wspomnianych grach nie ma co liczyć.

Bronowianka Kraków - SST Lubcza Racławówka 3:1 (25: 18, 25:13, 23:25, 25:21)

Bronowianka: Janota 28, Mysiak 6, Śliwa 15, Czekaj 4, Wiatrowska 9, Rzepka 10, Franciszek (libero), trener Marek Kępa

Lubcza: Warzocha 9, Śląska 3, Piech 6, Niedziałek 2, Piotrowicz 12, Pałka 0, Ćwięka 11, Ogrodnik (libero) oraz Sikora, Nerc 1, Marek, Wagner, Pałka (libero), trener: Alicja Nerc

Błędy własne popełnione: Bronowianka - Lubcza 26:33

MVP meczu: Marika Janota (Bronowianka)

Pierwsze dwa sety spotkania to zdecydowana przewaga Bronowianki udokumentowana dwoma przekonującymi wynikami, 25:18 i 25:13. Decydująca okazała się być gra w obronie drużyny zwycięskiej. Zawodniczki Lubczy zaciekle atakowały a po drugiej stronie ich próby były podbijane przez drugą linię krakowianek.

W trzecim secie role się odwróciły i to zawodniczki z podkarpacia przejęły inicjatywę osiągając 6 punktów przewagi. Podopieczne Marka Kępy rzuciły się do odrabiania strat i zdołały doścignąć rywalki (23:23). Ostatnie słowo należało jednak do Agnieszki Piotrowicz (Lubcza), która zdobyła 2 ostatnie punkty dając swemu zespołowi zwycięstwo w secie.

Rozochocone zawodniczki Z Racławówki rozpoczęły seta z dużym animuszem i na początku czwartego seta znów osiągnęły kilku punktową przewagę (4:7). Krakowianki nie pozwoliły im odskoczyć i doprowadziły do remisu (12:12), po czym wyszły na 2-3 punktowe prowadzenie. Zawodniczki Lubczy nie zamierzały tanio sprzedać swojej skóry i znów postawiły wysokie wymagania faworyzowanej Bronowiance. Doprowadziły do remisu po 21 i nagle... zatrzymały się, oddając końcówkę drużynie z Krakowa, która zakończyła rywalizację w secie zwycięstwem 25:21 i w całym meczu 3:1.

fot: Daniel Pruchnicki