Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Trzecia rocznia katastrofy smoleńskiej w Gorlicach

Podziel się
Oceń

W przeddzień rocznicy tragicznej śmierci pary prezydenckiej i całej delegacji, która wraz z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim wybrała się na obchody rocznicy wydarzeń w Katyniu z roku 1940, w Bazylice Mniejszej pw. NNMP o godzinie 18:00 została odprawiona msza święta w intencji ojczyzny oraz Ś.P. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Tuż po spotkaniu, spora ilość uczestników mszy świętej skorzystała z zaproszenia i udała się do domu katechetycznego, gdzie Andrzej Kołakowski – w okresie PRL działacz opozycyjny – wystąpił ze swym koncertem.

Zanim jednak wystąpił Pan Andrzej, Pani poseł Barbara Bartuś przywitała wszystkich gości, wśród których byli liczni księża lokalnych parafii. Następnie poseł Bartuś zaprezentowała zdjęcia ze swojego albumu. Wśród nich znalazły się m.in. zdjęcia zrobione wspólnie z Ś.P. Przemysławem Gosiewskim.

Pan Andrzej Kołakowski śpiewa pieśni patriotyczne. Dziś w domu katechetycznym sprawił, że cała sala słuchała jego pieśni z wielkim zainteresowaniem. Jak sam zaznaczył chciał przeprowadzić zebranych przez historię Polski zaczynając od 1861 roku, kiedy to na krakowskim przedmieściu Kozacy zabili kilku Polaków.

Między piosenkami Kołakowski wtrąca swoje refleksje i tu słyszymy, że ci ludzie których widzimy na zdjęciach byli tymi, którzy byli wierni do końca. Śpiewa:

 

„Oskarżeni o wierność i cnotę,

Wędrujemy przez polską golgotę”

 

Mówi o tym, że Polacy zapominają o tym, o czym światu trzeba przypomnieć. Wspomina miliony ludzi wywiezionych na Sybir i śpiewa o tym. W swych piosenkach wyraża również różnicę, jaka jest w rozumieniu wolności przez ludzi znajdujących się w różnych częściach świata. Przywołuje swe wspomnienia dotyczące wrażeń jakie odniósł oglądając las krzyży, które są na grobach tysięcy pomordowanych ludzi w lesie koło Mińska.

Po godzinie koncertu z sali zaczynają wychodzić pojedyncze osoby. Późna godzina oraz przedłużający się koncert odstraszył niektórych, gdy właśnie piosenki zaczynają nabierać tempa i zebrani zaczynają mocniej przyklaskiwać. Do następnej piosenki jak twierdzi autor zainspirowała go osoba, którą trudno podejrzewać o to, że może inspirować do czegokolwiek. Osoba, którą „w telewizji nazywają nie wiedzieć czemu ministrem spraw zagranicznych”. Mowa o Radosławie Sikorskim, tym samym, który był ministrem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, mianowanym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego(!) Ta piosenka została nagrodzona szczególnie gromkimi brawami. Nie do końca wiem dlaczego, czy ku pochwale również swojemu ministrowi, czy ku pochwale temu o czym śpiewa Pan Andrzej. W dwóch następnych piosenkach śpiewa o wydarzeniach w Katyniu z roku 1940 oraz w Smoleńsku 2010, gdyż jak twierdzi są to wydarzenia ze sobą powiązane.

Kołakowski cytuje słowa z tablicy upamiętniającej wizytę, jak mówi (cyt.) "niejakiego" Donalda Tuska z 7.04.2010: ”Wizyta premiera Polski Donalda Tuska na zaproszenie premiera Rosji Władimira Putina na uroczystość wmurowania kamienia”. Zaznacza w ten sposób to w jakim jego zdaniem celu poleciał do Smoleńska premier Donald Tusk, a w jakim prezydent Kaczyński.

Ostatnie piosenki dedykuje tym, którzy próbują za wszelką cenę zatrzeć, jak się mu wydaje, pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. Po półtorej godziny koncertu na twarzach widać znużenie, niektórzy ziewają. Jest późna godzina, jednak wielu czeka na projekcję filmu Anity Gargas pt: „10.04.10”. Wydawało się, że większość przyszła tutaj szczególnie ze względu na tę projekcję tymczasem po koncercie, który zakończył się gromkimi brawami na stojąco salę opuściło połowę zainteresowanych. Domniemuję, że Pan Andrzej Kołakowski skutecznie znudził słuchaczy swymi „krzykami” w akompaniamencie gitary. Każdy wyczekiwał końca by wreszcie udać się do domu na spoczynek. Po przerwie, w której można było nabyć płyty CD z nagraniem patriotycznych piosenek dzisiejszego gościa wyemitowano projekcję wcześniej wspomnianego filmu.

(adr)

fot. Jacenty Spyra/fotogorlice.pl


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024