Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Za miłość do zabytków

Podziel się
Oceń

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski. W tym roku trafiła ona do Księdza Grzegorza Nazara, Proboszcza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Gorlicach.

Na uroczystym wręczeniu nagrody, które odbyło się  w kościele pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej obecni byli między innymi wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela oraz starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz.

Inicjatorem i organizatorem Nagrody im. Mariana Korneckiego jest Województwo Małopolskie. Nagroda przyznawana jest corocznie za całokształt działalności oraz za realizację wartościowych projektów na obszarze Małopolski w zakresie miedzy innymi dbałości o zachowanie zabytkowych obiektów architektury drewnianej, ich utrzymania i należytego wykorzystania, adaptacji zabytkowych obiektów do nowych funkcji związanych z turystyką, kulturą i nauką, ich promocji oraz "ożywiania" poprzez m.in. organizację koncertów, wystaw i innych wydarzeń artystyczno-kulturalnych i naukowych.

     Kapituła Nagrody im. Mariana Korneckiego 2013 nagrodziła ks. Grzegorz Nazara za pełnienie funkcji koordynatora krajowego, transgranicznego projektu pn. "Ochrona drewnianych cerkwi na międzynarodowym szlaku architektury drewnianej". W ramach projektu realizowano prace w 8 cerkwiach (7 w Małopolsce i 1 na Podkarpaciu) po stronie polskiej i 8 cerkwiach po stronie słowackiej. Prace remontowo-konserwatorskie prowadzone były w Cerkwi Narodzenia NMP w Łosiu, Cerkwi św. Paraskewy w Nowicy, Cerkwi św. Michała Archanioła w Przysłupiu, Cerkwi św. Paraskewy w Pętnej, Cerkwi Wniebowstąpienia w Gładyszowie, Cerkwi św. Paraskewy w Uściu Gorlickim, Cerkwi św. Dimitra w Śnietnicy oraz w Cerkwi Wniebowstąpienia w Czerteżu (Podkarpacie, powiat sanocki). Oprócz prac konserwatorskich projekt obejmował także działania polegające  na podwyższeniu atrakcyjności turystycznej obiektów. W każdej Cerkwi przygotowano po 2000 sztuk książeczek-przewodników w czterech językach (polskim, słowackim, angielskim i niemieckim). Sporządzono 10 000 szczegółowych map architektury drewnianej pogranicza Polsko-Słowackiego. Każda z 16 Cerkwi otrzymała płytę z nagranym tekstem audio-przewodnika w 10 językach (słowackim, polskim, niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, rosyjskim, ukraińskim i węgierskim) Do każdego obiektu została przekazana pieczątka z grafiką danej świątyni, którą oprowadzający potwierdzają turystom odwiedzenie zabytku. Przy każdej Cerkwi zainstalowano dużą, kolorową trwale wykonaną mapę informującą bezpośrednio o danej świątyni i pokazująca cały międzynarodowy szlak i inne drewniane zabytkowe obiekty.

Ks. Grzegorz Nazar jest także współorganizatorem festiwalu pn. "Muzyka Cerkiewna w Beskidzie Niskim", którego zadaniem jest popularyzowanie pereł Architektury Drewnianej wypełniając mistyczną przestrzeń Cerkwi wspaniałymi śpiewami chóralnymi. Liczba turystów przybywajacych na Festiwal wzrasta z roku na rok a impreza z każdą edycją zyskuje sobie grono stałych wielbicieli.

fot: Piotr Moroch, oprac. Paulina Kwaśniak-Karp/starostwo powiatowe{jcomments on}

W ramach Nagrody  im. Mariana Korneckiego Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił w 2013 roku przyznać także  trzy wyróżnienia, które otrzymali:

- Emilia Rutkowska – za całokształt działań na rzecz ochrony, badania i promowania ludowej architektury Orawy, podczas 11 lat pełnienia funkcji dyrektora Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.

- Księdz Tadeusz Jarzębak, Proboszcz Parafii pw. św. Bartłomieja w Łapanowie – za szczególną opiekę i troskę o zabytkowy kościół pw. św. Bartłomieja w Łapanowie oraz inicjowanie wielu prac budowlanych i konserwatorskich służących zabezpieczeniu tego drewnianego zabytku.

-  inż. arch. Zenon Andrzej Remi – za działalność w zakresie zachowania zabytkowych obiektów architektury drewnianej, ich utrzymania i należytego wykorzystania, w tym zapobiegania zagrożeniom mogącym powodować ich niszczenie, oraz adaptacji zabytkowych obiektów architektury drewnianej do nowych funkcji, związanych z turystyką, kulturą i nauką.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024