Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach

Lipinki świetują 650 lat lokacji wsi

Podziel się
Oceń

W Lipinkach odbył się dwudniowy festyn zorganizowany z okazji 650-lecia lokacji tejże miejscowości. W ramach wydarzenia odbywały się liczne koncerty muzyki regionalnej, prezentacje, konkursy i zabawy. W niedzielne dopołudnie, w Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Lipinkach sprawowano uroczystą mszę świętą pod przewodnictwem księdza biskupa ordynariusza diecezji rzeszowskiej – Jana Wątroby.

 

Następnie miało miejsce poświęcenie odnowionego dworu w Lipinkach, pełniącego rolę miejscowej świetlicy. W uroczystościach wzięli udział duchowni,  parlamentarzyści – m.in. senator Stanisław Kogut i poseł Barbara Bartuś, samorządowcy, służby mundurowe, lokalni działacze. Po uroczystości poświęcenia odnowionego dworu - miało miejsce uroczyste spotkanie, podczas którego nadawano liczne odznaczenia i wyróżnienia. Medalami Prezydenta RP zostali odznaczeni: Bogusław Józef Bochenek - srebrny krzyż zasługi – za działalność na rzecz społeczności lokalnej.  Ewa Regina Mosoń – brązowy krzyż zasługi – za działalność na rzecz społeczności lokalnej. Brązowym krzyżem zasługi ale za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej odznaczeni zostali także – Piotr Mika i Henryk Opałka. Złotym medalem za długoletnią służbę odznaczeni zostali –Anna Stefania Zawlik,  Alfreda Maria Rakoczy, Tadeusz Jurusik, Andrzej Tylawski i Czesław Rakoczy.  Srebrnym medalem odznaczono – Bożenę Marię Bubniak – Srokę, a brązowym medalem – Małgorzatę Katarzynę Mikę. Medalami wojewody odznaczono zasłużonych druhów straży pożarnej – Jerzego Jurusika, Jacka Kosińskiego, Zbigniewa Majchra oraz Eugeniusza Dedę. Tytuł Honorowego Obywatela Gminy Lipinki otrzymali: Ignacy Piwowarski, Bogdan Rzońca, Alicja Zając, Franciszek Rachel, Waldemar Wójcik, Andrzej Grasela, Zbigniew Głowaty.  Po zakończeniu części oficjalnej – mieszkańcy Lipinek i okolic oraz zaproszeni goście uczestniczyli w pełnym atrakcji popołudniowym festynie.  

Lipinki - historycznie i administracyjnie to wieś, która przywilej lokacyjny otrzymała w 1363 r. na mocy dekretu Kazimierza Wielkiego. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od licznych drzew lipowych rosnących na tym terenie. Wieś Lipinki należała w przeszłości do rodu Kuropatnickich, a później przeszła na własność rodu Straszewskich i Byszewskich. Do dnia dzisiejszego w Lipinkach zachowały się ślady panowania tych rodów w postaci: odbudowanego po pożarze zabytkowego kościoła rzymsko – katolickiego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zabytkowego dworu Byszewskich z zespołem parkowym oraz kaplicy cmentarnej z pocz. XX w. Na terenie Lipinek znajdują się również liczne zabytkowe kapliczki m.in. kapliczka wybudowana w miejscu głównego ołtarza pierwszej katolickiej świątyni z XIV w. p.w. św. Marcina oraz figury i krzyże przydrożne.

Wieś Lipinki słynie z cudownej gotyckiej figury Matki Bożej Lipińskiej Łaskami Słynącej, ukoronowanej papieskimi koronami 17.08.1980 r., której wierna kopia umieszczona jest w ołtarzu głównym kościoła parafialnego. Do Sanktuarium Maryjnego przybywają liczne pielgrzymki szczególnie w okresie sierpniowych uroczystości odpustowych. Właśnie z myślą o nich, w latach 80 – tych, przy kościele parafialnym powstał dom pielgrzyma, z częścią mieszkalną dla Sióstr Dominikanek. Lipinki mają także tradycje związane z wydobywaniem ropy naftowej, o czym świadczą nieliczne już trojaki i kiwony.

opracował: BP

fot: biuro prasowe PiS

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024