Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach

Jednym głosem w sprawie tras

Podziel się
Oceń

Trasy rowerowe, narciarskie i biegowe to niezwykle ważny element służący promocji regionu. W Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyło się spotkanie przedstawicieli lokalnych samorządów oraz organizacji turystycznych mające na celu omówienie opracowanej na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, koncepcji budowy zintegrowanej sieci tras w województwie małopolskim. Zdaniem samorządowców i stowarzyszeń stworzony projekt należy uznać za wstępny i wymagający uszczegółowienia. Będzie to przedmiotem rozmów z Zarządem Województwa i wykonawcą koncepcji.

 

Zgodnie z przyjętymi założeniami koncepcja budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych obejmie całą Małopolskę,a jednym z jej głównych celów jest połączenie za pomocą tras głównych wszystkich najważniejszych ośrodków w województwie. Trasy mają spełniać standardy europejskie EuroVelo tj. nie mogą być prowadzone po pochyleniach większych niż 6 procent na długości maksimum 250 metrów i mają umożliwiać wielodniową jazdę na rowerze obciążonym sakwami i z przyczepkami, przy wsparciu transportu kolejowego.

W projekcie znalazły się także trasy narciarskie i biegowe. W planach jest stworzenie 36 szlaków w 23 ośrodkach, w tym budowa 15 nowych ścieżek. Powiat Gorlicki znalazł się na tzw. turystycznych szlakach narciarskich typu Back Country, które przebiegałyby  przez gminy Uście Gorlickie i Sękowa. Ścieżki sportowe zgodnie z założeniem powstałyby natomiast w trzech największych ośrodkach miejskich oraz w Zakopanem. - Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zlecił firmie Neuteno opracowanie koncepcji głównych tras rowerowych, biegowych oraz do narciarstwa biegowego. Zadowalają nas ogólne rozwiązania związane z trasami narciarskimi czy biegowymi, choć i tu pewne kwestie chcielibyśmy doprecyzować, natomiast duży niedosyt mamy w zakresie tras rowerowych, które niestety w obecnej koncepcji kończą się na Sądecczyźnie i w powiecie tarnowskim. Propozycja zdegradowania trasy głównej VeloBeskid na odcinku Nowy Sącz – Biecz do rangi tras pozostałych oznacza, że na terenie powiatu gorlickiego może nie być trasy rowerowej z prawdziwego zdarzenia, poza tym, wytyczenie szlaku po drogach lokalnych jest dalece niewystarczające – tłumaczy starosta Mirosław Wędrychowicz.

Zdaniem włodarzy Ziemi Gorlickiej wytyczając przebieg głównych tras wykonawca powinien zwrócić o wiele większą uwagę na największe atrakcje turystyczne, jak choćby pięć obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wstępny projekt zakłada powstanie 1400 km tras rowerowych. Powiat gorlicki znalazł się na planowanej trasie głównej Wchód-Zachód o nazwie VeloBeskid, liczącej 195 km, biegnącej od województwa śląskiego do podkarpackiego, przy czym odcinekz Nowego Sącza do Biecza nie wchodziłby w skład trasy głównej ze względu na fakt, że nie spełnia on standardów trasy EuroVelo. Szlak ten nie przebiega także przez Gorlice. Jak wynika z map przed Grybowem skręca w stronę Łużnej do Zagórzan i biegnie dalej do Biecza.

Planowany termin zakończenia konsultacji z firmą projektową Neuteno upływa 31 lipca. Do tego czasu miasta i gminy powinny przedstawić propozycje i własne koncepcje przebiegu tras. Jak podkreślił podczas spotkania starosta Mirosław Wędrychowicz zarówno władze powiatu jak i lokalne samorządy i organizacje turystyczne wcześniej wielokrotnie konsultowały się z wykonawcą projektu wskazując mu optymalne rozwiązania, które byłyby korzystne zarówno dla mieszkańców jak i turystów odwiedzających Ziemię Gorlicką. - Wystosowaliśmy  pismo skierowane do władz województwa małopolskiego, w którym podnosimy, że projekt nie jest zbyt korzystny dla naszego powiatu, szczególnie jeśli chodzi o wytyczenie tras rowerowych. W odpowiedzi otrzymaliśmy zapewnienie, iż wniosek został skonsultowany z wykonawcą koncepcji, jednak z uwagi na pagórkowate ukształtowanie terenu nie jest możliwe wytyczenie dłuższej sieci tras głównych. Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż EuroVelo to trasa trudna, skierowana dla turystów przemierzających długie dystanse, gdzie nie mogą pojawiać się duże różnice ternu, jednak jestem przekonany, że jesteśmy w stanie znaleźć obejścia boczne, które pozwolą na spełnienie tego podstawowego kryterium. Mamy nadzieję, iż wspólne wystąpienie samorządów oraz organizacji turystycznych przyniesie dobry efekt i będziemy w stanie wypracować przynajmniej na etapie koncepcyjnym, trasę o standardzie EuroVelo, która będzie ciekawą trasą zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Nie możemy biernie czekać i będziemy w tej sprawie pracować nad bardzo konkretną propozycją. Po to właśnie dzisiaj spotkali się samorządowcy Ziemi Gorlickiej i przedstawiciele organizacji pozarządowych i temu służy nasza dyskusja – dodał starosta Mirosław Wędrychowicz.

Paulina Kwaśniak Karp/starostwo powiatowe

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel