Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach

Stworzą swój Babel

Podziel się
Oceń

30 uczniów szkół średnich z powiatu gorlickiego spotyka się w procesie twórczym z 25 aktorami, osobami z upośledzeniem umysłowym na terenie siedziby Teatru Ludzi Niepełnosprawnych. - Jestem zachwycona talentami i umiejętnościami uczestników obozu. Jego celem jest pełna integracja ludzi, którzy pochodzą z różnych miejsc – mówi Maria Pietrusza Budzyńska, prezydent Fundacji Teatroterapia Lubelska, która jest organizatorem obozu artystycznego.

 

– Finałem obozu będzie spektakl, który zagramy w centrum miasta dla mieszkańców Lublina. Warsztaty teatralne, taneczne, wokalne, plastyczne, dziennikarskie i wspólne gotowanie – grafik uczestników obozu artystycznego jest bardzo napięty. Jego finałem będzie spektakl, który zobaczymy na lubelskim deptaku, spektakl będzie można również obejrzeć w trakcie Pogórzańskich Atrakcji Naukowych w Łużnej.

– Połączyłam osoby niepełnosprawne z uczestnikami obozu, bo chcę by ludzie pełnosprawni zrozumieli istotę upośledzenia umysłowego i przestali się go bać. Ważne jest też to, by ludzie z którymi żyję i tworzę od 30 lat nie bali się normalnych – mówi Maria Pietrusza Budzyńska.

Dlaczego obóz nosi nazwę „Współczesny Babel”? – Od wielu lat próbuje nauczyć ludzi mówić jednym językiem. Moje spektakle to próba stworzenia jednego świata, języka – wyjaśnia Maria Pietrusza Budzyńska.

Uczestnicy obozu biorą udział w zajęciach teatralnych, tanecznych, muzycznych, plastycznych i dziennikarskich. Mają stworzyć mural, scenografię teatralną, reportaż oraz spektakl, który mieszkańcy Lublina będą mogli zobaczyć 20 sierpnia o godz. 19. W planie mają też wycieczki: do Kozłówki, Zamościa i Kazimierza Dolnego.

- Moim zadaniem jest zbudowanie Wieży Babel z papier-mâché, która będzie wykorzystana jako instalacja podczas w spektaklu – uważa Iwona Malinowska, instruktor w pracowni plastycznej.

Uczestnicy stworzą także mural na Bronowicach. – Chcę zarazić młodych ludzi pasją. Nauczyć ich nowego spojrzenia na współczesną Wieżę Babel – tłumaczy Cezary Widomski, specjalista od murali i graffiti.

Codziennie w kuchni artystycznej młodzież prezentuje potrawy regionalne. – Zależy nam, by kuchnia była różnorodna, aby były akcenty z każdej kuchni. Będziemy testować przepisy, które uczestnicy przywieźli ze swojego regionu – zapowiada Zofia Radomska „Zula”, instruktor pracowni gospodarstwa domowego.

Entuzjazmu nie kryją uczestnicy obozu. – To piękna przygoda. Możemy tu rozwijać swoje umiejętności. Każdy może się sprawdzić w innej dziedzinie i to jest fantastyczne – uważa Dominik Sowa.

– Panuje tu rodzinną atmosfera, czuję się jak w domu. Bardzo podobało mi się na zajęciach plastycznych – dodaje Joanna Ziemba.

Zadowoleni są także aktorzy Teatru Ludzi Niepełnosprawnych. – Wszyscy są bardzo sympatyczni i atmosfera jest świetna. Gdy ich tylko zobaczyłem, wiedziałem że będzie dobrze. Najbardziej podoba mi się mural, ale zajęcia kulinarne też są fajne. Tu nie ma czasu na nudę – mówi zdecydowanie Adam Saran, jeden z aktorów.

BP

fot: Fundacja Lubelska Teatroterapia

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”