Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Zwrot towaru zakupionego na pokazie produktów

Podziel się
Oceń

Co zrobić, gdy Twoja Babcia, Dziadek, Matka, Ojciec, lub Ty osobiście właśnie wróciłeś z „wyjątkowo taniej” wycieczki, czy pokazu garnków obładowany zakupionym tam pod wpływem emocji szmelcem w postaci: kompletu garnków, fotela masującego, pościeli ze specjalnej wełny, czy super odkurzacza i zaczyna do Ciebie dochodzić, że nie do końca był to udany zakup? Jak podaje Gazeta Prawna aż 50 proc. konsumentów w wieku powyżej 60 lat przyznaje, że nie czyta umów przed ich podpisaniem, a 39 proc. przebadanych konsumentów w wieku powyżej 60 lat przyznaje, że ich wiedza o przysługujących im prawach jest słaba.

 

Czy w takiej sytuacji pozostaje zacisnąć szczęki i zacząć grzecznie spłacać raty zaciągniętego na takiej imprezie kredytu z emerytury/wypłaty/kieszonkowego?

Jeżeli jeszcze nie masz go w domu i ten wspaniały fotel ma dopiero być dostarczony, to czy skoro się rozmyśliłeś, masz prawo go nie przyjmować?

Czy umowa kredytowa podpisana w warunkach swoistej nagonki na zakup produktów też jest „nie do ruszenia”?

Czy wreszcie skoro pojechałeś na „taką tanią” wycieczkę, to wypada czegoś nie zakupić, choćby to miało kosztować nawet i 10 razy drożej niż normalnym sklepie?

Zwrot towaru zakupionego na prezentacji może przysparzać wątpliwości ze względu na specyfikę tej formy zakupów. Ochrona konsumenta w przypadku zawarcia umowy z przedsiębiorcą podczas jego prezentacji handlowej jest jednak daleko posunięta.

Zakupy dokonane podczas prezentacji handlowej przedsiębiorcy, są uznawane za umowę zawartą poza lokalem przedsiębiorstwa, chyba że zostały one dokonane w siedzibie lub lokalu firmy. Skutkuje to specyficznym uregulowaniem kwestii zakupów dokonanych na prezentacji, przez ustawę z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Konsument który zawarł umowę na prezentacji poza lokalem przedsiębiorcy, ma prawo od niej odstąpić bez podawania przyczyny w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia. Aby odstąpić od takiej umowy, należy złożyć stosowne oświadczenie na piśmie. Istotne jest, iż przedsiębiorca nie może zastrzec w umowie odstępnego, czyli oznaczonej kwoty, za jaką odstąpienie od umowy będzie możliwie.

Ustawa nakłada na przedsiębiorcę obowiązek poinformowania konsumenta o prawie odstąpienia od umowy oraz wręczenia wzoru oświadczenia o odstąpieniu. Przedsiębiorca jest zobowiązany również do wręczenia konsumentowi pisemnego potwierdzenia zawarcia umowy, stwierdzającego jej datę i rodzaj oraz przedmiot świadczenia i cenę. Jeżeli konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie odstąpienia od umowy, może od niej odstąpić w terminie dziesięciu dni od dnia pozyskania takiej informacji. Konsumentowi nie przysługuje jednak prawo do odstąpienia od umowy po upływie trzech miesięcy od jej wykonania.

W przypadku odstąpienia od umowy, konsument ma obowiązek zwrócić towar sprzedawcy, a ten powinien mu niezwłocznie oddać pieniądze. Zwrot powinien nastąpić nie później niż w terminie 14 dni.

Co gdy zakupiliśmy towar na raty?

W przypadku zakupu na raty, będziemy mieć do czynienia z umową kredytu konsumenckiego. Odstąpienie przez konsumenta od umowy kupna towaru podczas prezentacji handlowej przedsiębiorcy, jest skuteczne także wobec umowy o kredyt konsumencki. W takiej sytuacji, kredytodawca ma obowiązek zwrócić konsumentowi koszty związane z zawarciem umowy, oprócz tych, które zostały poniesione w związku z ustanowieniem ewentualnego zabezpieczenia oraz kosztów tzw. opłaty przygotowawczej.

Nie musisz też odbierać towaru, jeżeli Ci go chcą dostarczyć, nawet jeżeli doręczyciel twierdzi inaczej, po prostu odmawiasz odbioru i zamykasz drzwi swojego mieszkania, jeżeli nalega zbyt natarczywie grozisz policją, w razie gdy to nie działa, wzywasz policję, albo sąsiadów na pomoc. W żadnym razie nie odbieraj takiego towaru.

Wykorzystano teksty: Roberta Biniasa (reklamacyjny.pl) i Agnieszki Fryc (infor.pl)

fot: zdjęcie ilustracyjne/ http://www.expressilustrowany.pl

W nawiazaniu do naszego artykułu Kabaret z garnkami w tle polecamy również artykuły na ten temat pojawiajace się na innych portalach: ZOBACZ


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12