Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Prawica zwiera szeregi

Podziel się
Oceń

 Konwent Świętej Katarzyny był blokiem politycznym skupiającym polskie prawicowe partie polityczne, związki zawodowe i inne organizacje, działające na przełomie lat 1994 i 1995. Koalicja powstała na jesieni 1994, miała służyć jako forum dyskusyjne ugrupowań pozaparlamentarnej prawicy. W 1995 współpraca ta przybrała postać sformalizowaną – powołano zespół koordynacyjny. Jednym z inicjatorów takiej działalności był ksiądz Józef Maj, proboszcz parafii św. Katarzyny w Warszawie, w której prowadzono obrady i od której pochodziła nazwa koalicji.

W założeniu Konwent miał doprowadzić do wyłonienia wspólnego kandydata w nadchodzących. Do negocjacji przystąpiło kilkanaście organizacji, m.in. NSZZ „Solidarność”, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, Konfederacja Polski Niepodległej, Partia Chrześcijańskich Demokratów, Polskie Stronnictwo Ludowe - Porozumienie Ludowe, Ruch dla Rzeczypospolitej, a także szereg innych marginalnych partii (Stronnictwo Demokracji Polskiej, Zjednoczenie Polskie, Chrześcijańska Demokracja – Stronnictwo Pracy, Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne).

O nominację prezydencką ubiegało się oficjalnie osiem osób, z których cztery (Henryk Bąk (PSL „Mikołajczykowskie”), Jan Parys (Ruch Trzeciej Rzeczypospolitej), Wojciech Ziembiński i Roman Ciesielski) zrezygnowały. Przeprowadzono niejawne głosowanie sondażowe między czterema pozostałymi kandydaturami: Adamem Strzemboszem, Janem Olszewskiego, Leszkiem Moczulskim i Hanną Gronkiewicz-Waltz. Stronnicy prezes NBP ogłosili swoją wygraną, przeciw czemu protestowali zwłaszcza zwolennicy Jana Olszewskiego, co doprowadziło do rozpadu Konwentu.

Nazwa konwent świętej Katarzyny od tamtego czasu oznacza niemożność partii i polityków określających się jako prawicowych do jakichkolwiek wspólnych działań.

W Okręgowym Biurze Prawa i Sprawiedliwości w Nowym Sączu parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości podpisali deklarację ideową „Polska w potrzebie” z organizacjami pozarządowymi, które będą wspierały PiS w przygotowaniach do wyborów do Parlamentu Europejskiego, do samorządów i do Sejmu i Senatu w nadchodzących latach. W deklaracji zawarto następujące słowa:

"My, środowiska prawicowe Ziemi Sądeckiej, Gorlickiej, Limanowskiej, Nowotarskiej i Zakopiańskiej, wobec coraz trudniejszej i pogarszającej się sytuacji gospodarczej Polski, wobec braku poszanowania dla ludzi pracy, wobec prób degradowania świadomości patriotycznej i historycznej, wyrażanej poprzez ograniczanie lekcji historii i eliminowania lektur szkolnych, tych - które wzbudzały ducha Narodu i stały na straży tradycyjnych wartości, także wobec dalszych planów prywatyzacji służby zdrowia, a przede wszystkim - wobec potrzeby zmiany układu politycznego i wobec braku podstaw do budowania wiary w poprawę sytuacji w Ojczyźnie bez dokonania niezbędnych zmian postanawiamy:

1. Przygotować się wspólnie do wyborów do Parlamentu Europejskiego i samorządów w 2014 roku oraz wyborów parlamentarnych w 2015 roku.

2. Wspólnie występować w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych.

3. Skutecznie występować przeciwko wpływom środowisk lewicowo-liberalnych.

3. Dążyć do budowania społeczeństwa patriotycznego, obywatelskiego i wolności słowa."

W obecności parlamentarzystów PiS z okręgu wyborczego nr 14 deklaracje podpisali: Andrzej Szkaradek, Jan Sułkowski i Krzysztof Kotowicz z NSZZ "Solidarność", Jan Duda i Wojciech Włodarczyk z NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych, Antonina Węglarz z Klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu, Bożena Jawor z Klubu Inteligencji Katolickiej w Nowym Sączu, Jacek Gawor z Klubu Gazety Polskiej w Gorlicach, przedstawiciele kół Radia Maryja w Nowym Sączu, Jan Rosiek ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, a także Włodzimierz Borzęcki jako przewodniczący Klubu Kibica w Nowym Sączu. Deklarację ideową podpisali również nowosądeccy przedstawiciele Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka - Wiesław Prostko i Krzysztof Hollender.

 - Jest to niezwykle ważne, aby do współpracy zaprosić jak najwięcej organizacji pozarządowych i środowisk opiniotwórczych, stojących na straży wartości i tradycji narodowych oraz patriotycznych. Będziemy dążyć do scalania wszystkich wartościowych środowisk prawicowych - deklaruje Stanisław Kogut, prezes Prawa i Sprawiedliwości w Okręgu 14.

 BP

źródło: wikipedia/ własne

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12