Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Gala podsumowań i planów Burmistrza Kochana

Podziel się
Oceń

 Spotkanie noworoczne, na które Burmistrz Witold Kochan, zaprosił dziś gorliczan, staje się powoli coroczną, świecką tradycją. To swoistego rodzaju podsumowanie minionego roku w mieście, jest powodem do refleksji nad sukcesami i porażkami w życiu Gorlic i powiatu gorlickiego. Podczas gali noworocznej przyznano nagrody za wybitne zasługi dla ziemi gorlickiej. W tym roku najważniejszą z nich, prestiżową nagrodę Dersława, odebrał Dariusz Bohatkiewicz.

 

Galę prowadziła Anna Konopka, która przywitała wszystkich gości, zgromadzonych w Gorlickim Centrum Kultury.

Po niej głos zabrał gospodarz spotkania, Burmistrz Witold Kochan, zaczynając iż rok 2013 był rokiem dużych i ważnych inwestycji, zwłaszcza komunikacyjnych i drogowych. Nie było by tego, gdyby nie osoba zmarłego w zeszłym roku Grzegorza Stecha, wieloletniego dyrektora zarządu dróg wojewódzkich w Krakowie.

Za największy sukces miasta Witold Kochan uznał budowę łącznika ul. Stawiska i Korczak - odcinka drogi o długości 450 m,  z mostem za sumę ok. 9 mln złotych oraz pierwszy etap budowy układu komunikacyjnego w strefie aktywności gospodarczej przy ul. Bieckiej, którego łączny koszt przekroczył 12 mln złotych.

Za udaną zakończoną inwestycję wskazał też modernizację wielofunkcyjnego obiektu lodowiska (jednego z największych w Polsce) i kortów tenisowych,  oraz zakończenie remontu hali OSiR.

"Miasto odniosło też sukces w kwestii lokalowej, zakończono budowę bloku socjalnego przy ul. Szopena, gdzie udostępniono 37 mieszkań, co powinno znacznie skrócić kolejkę oczekujących na tego typu mieszkanie" kontynuował Burmistrz.

Następnie Witold Kochan znów rozwodził się nad sukcesami w materii dróg i mostów, wymieniając otwarty dosłownie kilka godzin wcześniej odcinek drogi wojewódzkiej prowadzącej z Gorlic do Dukli, który zagrożony był przez czynne osuwisko.

Wymienionych inwestycji mniejszych i większych, tańszych i droższych było multum.

"To wszystko zrobiono dla mieszkańców, by podnieść ich komfort życia a także zwiększyć ich bezpieczeństwo, uchronić ich przed podtopieniami i zapewnić użytkowanie przez następne długie lata" zakończył ten temat Burmistrz.

Burmistrz dziękując za współpracę w minionym roku wszystkim jej beneficjentom szczególne wyrazy wdzięczności skierował ku Starostwu Powiatowemu. To właśnie dzięki tej komitywie udało się wyremontować fragmenty ulic Zamkowej i Krakowskiej. Witold Kochan wyraził nadzieję, że w tym roku uda się dokończyć remont brakującego odcinka między tymi ulicami.

Za kolejny ważny akcent życia samorządowego w Gorlicach, Burmistrz uznał przeprowadzenie głosowania na inwestycję sfinansowaną w ramach budżetu obywatelskiego. Gorliczanie, jako drudzy w Małopolsce, po Tarnowianach, wypowiedzieli się w kwestii, czego brakuje w ich najbliższym otoczeniu. Przypomnijmy wygrał projekt realizacji boiska wielofunkcyjnego przy ul. Lipowej, który znajdzie finalizację w inwestycji w 2014 roku.

Za znaczący postęp Witold Kochan uznał zakup autobusu dla Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Gorlicach, który wpłynął nie tylko na komfort podróżujących ale też na wizerunek firmy w oczach gorliczan. W planach jest kolejny pojazd i jego zakup w bieżącym roku.

Swoje miejsce w przemówieniu Burmistrza znalazły też kwestie logistyczne, z których najważniejszymi było uzbrojenie terenów w sieci wodociągowe i kanalizacyjne, dzięki którym odpowiednio  99% i 98% mieszkańców miasta będzie mogło z nich skorzystać. Co ciekawe, inwestycje poczynione od 2011 roku przedłużyły te sieci o 50% w stosunku do tej zbudowanej w przeciągu poprzednich 50 lat.

Dużą wagę dla charakteru inwestycji Burmistrz przywiązał do zadań związanych z ochroną przeciwpowodziową, tu wskazał na prace przy ul. Skrzyńskich, ul. Długosza, Stróżowskiej a także Kochanowskiego oraz planowanych z dużym rozmachem przy ul. Konopnickiej.

W przemówieniu Burmistrza znalazło się też miejsce do wielu inwestycji, które sam nazwał mniej spektakularnymi ale ważnymi dla zainteresowanych mieszkańców. Wszystkie zostały wyczytane skrupulatnie z karteczki zawierającej dane z akcentem na  oszczędności z tytułu pomocy zewnętrznej, sięgającej w większości przypadków od 50 do 80 %.

"To wiele milionów złotych, które udało nam się zaoszczędzić"  skwitował Witold Kochan.

Burmistrz pochwalił się, że miasto Gorlice, pod względem inwestycji w infrastrukturę techniczną, może pochwalić się 43 miejscem wśród ponad 200 innych miast, o czym świadczy kwota 85 mln złotych, spożytkowana w ciągu trzech ostatnich lat.

Przemówienie Burmistrza zakończyły plany na rok kolejny. Wśród najważniejszych wymienił drugi etap połączenia terenów aktywności gospodarczej o powierzchni 7 ha z drogą krajową, budowę ścieżek rowerowo-pieszych o długości 6,6 km, wykup części nieruchomości pod planowaną inwestycję dla poprawy komunikacji w północnej części naszego miasta, remont wielu gorlickich ulic oraz obiecywaną już od wielu lat realizację projektu skate parku.

Witold Kochan zwrócił też uwagę na problem bezrobocia w naszym mieście, podkreślając iż leży mu na sercu sytuacja ponad 200 osób, w której znaleźli się w zeszłym roku byli pracownicy grupy kapitałowej Glinik. Sytuacja sektora węglowego stoi dalej pod znakiem zapytania a pomoc dla tych osób to prawdziwe wyzwanie dla miasta i innych samorządów.

Na zakończenie Burmistrz podziękował swoim współpracownikom i złożył wszystkim gorliczanom życzenia na Nowy Rok.

Jako kolejny głos zabrał vice marszałek województwa małopolskiego - Jacek Krupa. W swoim krótkim, bardzo rzeczowym wystąpieniu, przede wszystkim zwrócił uwagę na fakt wejścia naszego kraju w drugi etap pomocy Unii Europejskiej dla naszego kraju, następny po czasie nadrabiania zaległości infrastrukturalnych. Wskazał lata 2014-2020 jako czas wsparcia wzrostu gospodarki innowacyjnej, opartej o wiedzę.

"Czas nadrabiania zaległości dobiega końca, teraz jest czas na kumulację kapitału, tak by po latach dotacji Polakom go nie brakowało" oświadczył marszałek Krupa.

Wystąpienie zakończył słowami, z których wypływała nadzieja na dalszą dobrą współpracę pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Powiatem i Miastem Gorlice.

Jako ostatni z oficjalnych gości, głos zabrał Starosta Powiatu Gorlickiego Mirosław Wędrychowicz. Za najważniejsze zadanie na rok 2014 uznał dążenie powiatu do realizacji zadania drogowego, przyłączenia Gorlic drogą szybkiego ruchu do autostrady A4. Dziękował również gorlickim przedsiębiorcom, których powiększanie zatrudnienia uznał za kluczowy czynnik wydostania się powiatu gorlickiego z ostatniego miejsca wśród powiatów małopolskich pod względem wskaźnika zatrudnienia. Ten rok zapowiedział jako kiepski, biorąc pod uwagę sygnały z urzędu pracy.

"Potrzebujemy impulsu rozwoju gospodarczego, potrzebujemy dostępu do autostrady, przegrywamy z Brzeskiem i Bochnią, gdzie w pobliżu węzłów lokują się przedsiębiorcy. My tego potrzebujemy, potrzebujemy tej drogi Panie Marszałku" skierował te słowa do Jacka Krupy, który reprezentował Urząd Marszałkowski, z powodu nieobecności Marka Sowy.

Zakończenie roku to dobra okazja do przyznania nagród za wybitne zasługi dla ziemi gorlickiej. Najważniejszą z nich, nagrodę Dersława, która w poprzednich latach trafiała do Mirosława Czyżykiewicza, Andrzeja Stasiuka, wydawnictwa Czarnego oraz do doktora nauk medycznych Jerzego Krzewickiego, odebrał dziennikarz radia i telewizji polskiej, gorliczanin, Dariusz Bohatkiewicz. P. Darek był niezwykle szczęśliwy, wzruszony i zaskoczony nagrodą, którą dedykował ostatnio zmarłemu Andrzejowi Turskiemu, jego mistrzowi i przyjacielowi. Dziennikarz podkreślił swoją łączność z Gorlicami i wtórował Staroście Wędrychowiczowi, podnosząc temat budowy drogi, łącznika z autostradą.

W następnej kolejności przyszedł czas na nagrody dla ludzi kultury i sportu. Burmistrz wyróżnił:

- w dziedzinie twórczości artystycznej i kultury:
Bronisławę Betlej, Kazimierza Dudka, Bogusława Diducha, Tadeusza Łuczejko, Tadeusza Mikruta, Magdalenę Miller oraz Zdzisława Tohla

-  w dziedzinie sportu:
Łukasza Brzeziańskiego, Tomasza Chmurę, Dawida Knapika, Eryka Kawę, Sławomira Kowalskiego, Zdzisława Krasoskiego, Marcina Krężołka, Julię Kuryło, Bartosza Piekarza, Wojciecha Raczyńskiego, Tomasza Rzącę, Karolinę Szczepańską, Ewelinę Wójcik, Marka Wójtowicza oraz Krzysztofa Żarnowskiego.

Imprezę uświetnił prawie godzinny koncert zespołu Wioszczanie, który zaprezentował repertuar pięknych piosenek pogórzańsko-łemkowskich.

Ostatnim akcentem gali był symboliczny toast noworoczny i życzenia. Imprezę zakończył poczęstunek we foyer gorlickiego centrum kultury.

foto: Jacek Spyra/fotogorlice.pl


foto: Tomasz Stasiowski

 

Tomasz Stasiowski

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”