Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Drewniany mosteczek ugina się

Podziel się
Oceń

 W ubiegłym roku opisywaliśmy problemy mieszkańców Szymbarku z drewnianym mostem (TU). W samym tylko powiecie gorlickim na drogach powiatowych znajduje się 33 takie obiekty. Każdy z nich dla jego użytkowników stanowić może poważne zagrożenie lub też duże utrudnienie.  Samorządy od lat mają poważny problem z pozyskaniem pieniędzy na bardzo kosztowną przebudowę drewnianych mostów.

 

Z inicjatywy Zarządu Powiatu Gorlickiego zrodził się apel do wiceprezes Rady Ministrów Elżbiety Bieńkowskiej o  opracowanie i wdrożenie Programu Przebudowy Mostów Drewnianych. Pod apelem podpisują się starostowie, burmistrzowie i wójtowie 18 jednostek samorządu terytorialnego położonych w południowo-wschodniej Polsce w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim. 

Przebudowa drewnianych mostów nastręcza bardzo dużo problemów, głównie ze względu na ogromne koszty takich zadań. Stwierdziliśmy, że najbardziej wskazanym rozwiązaniem byłby specjalny rządowy program nakierowany na przebudowę drewnianych mostów – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. Zrobiliśmy rozeznanie tego tematu wśród samorządów Polski południowo-wschodniej. Jak dotąd zainteresowanie naszą inicjatywą wyraziło 18 samorządów w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim. Zarządzają one ogółem 3 929 km dróg, w ciągu których znajdują się 1 209 mosty, z czego aż 247 to mosty o konstrukcji drewnianej, które stanowią 20,43 % ogólnej ilości. Wszyscy zgodnie stwierdzamy, że środki finansowe własne i dostępne źródła zewnętrzne nie pozwalają na wykonanie przebudowy w realnie krótkim czasie, a mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz Lasy Państwowe, które bardzo często korzystają z tych obiektów do transportu drewna, oczekują od zarządców dróg utrzymania przejezdności i dobrego stanu nawierzchni. Szacujemy, że przy obecnym tempie finansowania czas przebudowy mostów drewnianych wyniesie co najmniej 20 lat. Stąd zrodził się nasz wspólny apel do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej o opracowanie i wdrożenie specjalnego Programu Przebudowy Mostów Drewnianych.

W apelu podkreślamy, że obszary Polski południowo-wschodniej, mocno zróżnicowane pod względem ukształtowania terenu,  charakteryzują się dużą ilością rzek, potoków, wąwozów i osuwisk. W tak zróżnicowanym pod względem geomorfologicznym terenie przebiega sieć dróg powiatowych i gminnych z dużą ilością przepustów i mostów. Liczba  obiektów mostowych i przepustów w porównaniu z terenami nizinnymi generuje zwiększone koszty remontów i bieżącego  utrzymania. W latach powojennych z powodu ograniczonego dostępu do betonu i stali, a względnie łatwego dostępu do  tańszego  drewna powstawały  w wymienionych ciągach drogowych  mosty o konstrukcji drewnianej. Duży wpływ na żywotność tych obiektów  ma  niska odporność  drewna na trudne warunki atmosferyczne. Czas życia drewnianej konstrukcji mostów przy sprzyjających warunkach i średnim obciążeniu wynosi nie więcej niż 10 lat. Mosty już dawno ten okres przekroczyły, a naprawy i remonty nie gwarantują już bezpiecznego użytkowania. Liczymy, że duża ilość i odmienna jakość tych obiektów w naszym regionie w porównaniu z występującymi na terenach Polski środkowej i północnej przełoży się na odmienne podejście do finansowania ich przebudowy.

Pod apelem podpisują się samorządy powiatów: gorlickiego, nowotarskiego, brzozowskiego, jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, ustrzyckiego i żywieckiego oraz gmin: Sękowa, Czarny Dunajec, Dębica, Bircza, Jasienica, Ustrzyki Dolne, Łukowica, a także miast: Strzyżów, Pszczyna i Ustrzyki Dolne.

opracował: BP

źródło: SP Gorlice

Zobacz kilka przebudowanych i oczekujących na modernizacje mostów drewnianych


Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024