Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Właściwie oszacować zagrożenie

Podziel się
Oceń

 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Gorlicach rozpoczyna realizację projektu pn. „Program wdrożenia algorytmów i kwestionariuszy szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą w rodzinie”. W Starostwie Powiatowym w Gorlicach, z udziałem m.in. starosty Mirosława Wędrychowicza, odbyło się spotkanie mające na celu upowszechnienie informacji o programie oraz ustalenie zasad współpracy policjantów i pracowników socjalnych przy jego wdrażaniu.

 

- Chcemy dzisiaj zapoznać się z narzędziem, które ma być pomocne podczas interwencji, ale także wypracować spójne zasady współpracy policji oraz pracowników socjalnych przy wdrażaniu systemu – mówiła Romana Gajdek dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach.

Obecni na spotkaniu pracownicy placówek pomocy społecznej z terenu powiatu gorlickiego oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach wysłuchali dwóch prezentacji przedstawionych przez rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach asp. Grzegorza Szczepanka oraz dyrektorkę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach Romanę Gajdek. Podsumowaniem spotkania była dyskusja oraz zawarcie porozumienia dotyczącego zasad współpracy policji i pracowników socjalnych przy wdrażaniu programu.

W ramach projektu odbędą się szkolenia dla policjantów podejmujących interwencję w sytuacji przemocy w rodzinie. Opracowany zostanie wykaz całodobowych telefonów do miejsc, do których interweniujący policjanci będą mogli przewieźć dziecko odebrane w czasie interwencji domowej oraz uzyskać informację o możliwości skorzystania z porady specjalisty. Wyznaczone zostaną również telefony interwencyjne dla pracowników socjalnych z ośrodków pomocy społecznej. Organizowane będą także spotkania służące upowszechnieniu informacji o programie i omówieniu współpracy pomiędzy realizującymi  go jednostkami. Jedno z takich spotkań, z udziałem starosty Mirosława Wędrychowicza, odbyło się właśnie w Starostwie Powiatowym w Gorlicach.

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie jest jednym z priorytetów dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Program został opracowany przy współpracy z Policją, Fundacją Dzieci Niczyje oraz Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia „Niebieska Linia”.

Głównym celem programu jest poprawa bezpieczeństwa dorosłych i dzieci - ofiar przemocy w rodzinie. Program w wersji pilotażowej prowadzony był w ubiegłym roku w województwie lubuskim.  W ramach pilotażu przetestowane zostały algorytmy i kwestionariusze szacowania ryzyka związanego z przemocą w rodzinie. Dokonano oceny skuteczności nowego narzędzia dla policjantów w sytuacji interwencji domowej.

We współpracy z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się tą problematyką opracowano system, który pomoże funkcjonariuszom policji interpretować znaki świadczące o tym, że mają do czynienia z zagrożeniem wymagającym interwencji.  Algorytmy i kwestionariusze mają minimalizować dowolność w podejmowaniu decyzji przez funkcjonariuszy. Ich celem jest również zapewnienie wsparcia policjantom, m.in. mają zlikwidować poczucie funkcjonariusza, że być może działa za szybko. Oddzielne algorytmy oraz kwestionariusze będą przeznaczone do interwencji w sprawie przemocy rodzinnej wobec dzieci i dorosłych. Algorytmy mają określić schemat działań w przypadku interwencji związanej z przemocą wobec dziecka lub osoby dorosłej. Skupiają się one w szczególności na sytuacji, w której zachowanie sprawcy nie wyczerpuje znamion czynu zabronionego. W takim przypadku policjant wypełni kwestionariusz, który pomoże mu w ustaleniu ryzyka zaistnienia przemocy w domu, w którym przeprowadza interwencje.

Teraz taki program będzie realizowany w powiecie gorlickim.

źródło: SP Gorlice

fot: SP Gorlice

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”