Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

To był wspaniały wieczór

Podziel się
Oceń

 Benefis to spektakl, koncert, pokaz lub podobna uroczystość wydana dla konkretnej osoby, zespołu lub instytucji dla uczczenia dorobku jej działalności. Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach oraz przyjaciele Artysty zaprosili mieszkańców Gorlic na jedyny i niepowtarzalny benefis Bogusława Diducha, który zorganizowany był z okazji jubileuszu 60 urodzin i 40 lecia pracy twórczej. Bogusław Diduch, którego zwać wypada Wielkim, stał się dla gorlickich muzyków, choć nie tylko dla nich, już za życia (oby żył wiecznie) legendą. Nie było by nic dziwne w tym, gdyby na balkonie starej siedziby MDK w niedalekiej przyszłości zagościł zaprojektowany przez Zdzisława Tohla postument przedstawiający samego Bogusława z gitarą nostalgicznie spoglądającego na nasz gorlicki rynek.

 

Wykonawcy reprezentujący co najmniej trzy pokolenia gorlickich muzyków wystąpili na scenie kina Wiarus.

W benefisie udział wzięli przyjaciele Jubilata z Ostatniej Wieczerzy w

Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki, Mirosław Czyżykiewicz, Wiesław Lewek, Sobiesław Pawlikowski, Rafał Boni Boniśniak, Mirek Bogoń, Arek Zawiliński, Robert Gryzik oraz goście specjalni, Tadek Krok i Jarek Gawor. Na scenie nie zabrakło też wychowanków artysty, wystąpili Gosia Ulrich, Ala i Grzegorz Jędrzejowscy (uczniowie), syn Jakub i inni muzycy współpracujący na przestrzeni ostatnich 4 dekad z jubilatem.

Zaproszeni do występu w benefisie artyści wykonali 17 utworów których autorem (muzyka, tekst lub to i to) jest Bogusław Diduch. Klimaty muzyczne jakie wypełniły sale kina Wiarus to bardzo szerokie spektrum od krainy łagodności, przez blues, po drum'n'bass.

Nie zabrakło również oficjalnych wystąpień mówionych, gratulacje

złożyli: Wicestarosta Karol Górski, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Bugno, Wiceprzewodnicząca RMG Mariola Migdar, Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch.  Całość poprowadził i nad wszystkim czuwał Zdzisław Tohl który swoją charyzmą przywołał na scenę kina Wiarus klimat benefisów jakie znamy z telewizyjnych relacji imprez odbywających się w teatrze STU w Krakowie.

Tuz po zakończeniu tego wspaniałego koncertu zadaliśmy dostojnemu jubilatowi kilka pytań:

Jakie emocje towarzyszyły Panu podczas koncertu?

Po pierwsze byłem wzruszony i zaskoczony. Cały projekt, w który byli zaangażowani moi bliscy znajomi, z którymi na co dzień współpracuję, był ukrywany do samego końca, czyli do ogłoszenia uroczystości 14 lutego podczas Koncertu Walentynkowego. Ja w ogóle nie wiedziałem, że coś takiego się zdarzy. O tym co ostatecznie będzie w tym miejscu zupełnie nie byłem poinformowany. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim za przybycie i docenienie mojej obecności. Dużą frajdą dla mnie była możliwość wypowiedzenia się w kwestiach działalności i wpływu dydaktyczno wychowawczego na młodsze i najmłodsze pokolenia, bo pokazało się tam wiele pokoleń. To bardzo budujące.

Jak wyobrażał Pan sobie sam koncert jubileuszowy?

Mogłem domyślać się wszystkiego, nawet przed samym momentem udania się do kino-teatru Wiarus otrzymałem telefon, żebym pojawił się na sali dokładnie o 18.05. Spacerowałem po mieście myśląc o znajomych, którzy na pewno już siedzą w najlepszych miejscach.

Czy spodziewał się Pan składu gości?

Spodziewałem się Mirka Czyżykiewicza, bo od lat jesteśmy związani artystycznie i przyjaźnią osobistą. Zaskoczył mnie Tadziu Krok, Sobek Pawlikowski, bardzo zaskoczyli mnie p. Jędrzejowscy tym dużym składem z Robertem Gryzikiem, naprawdę byłem bardzo wzruszony ich produkcją. Duże emocje towarzyszyły mi też podczas występu Wieśka Lewka z jego składem i doborem repertuaru. Mój syn również doborem utworu i jego aranżacją, opracowaniem bardzo nowoczesnym.

Co może powiedzieć o sobie muzyk z tak bogatym doświadczeniem w dniu swojego jubileuszu?

Wczoraj po zakończeniu koncertu, może to duże słowo, ale poczułem

się, na tej niwie, człowiekiem spełnionym. Pewne rzeczy się dokonały i pewnie nie chciałbym, aby przebiegały inaczej, gdybym dostał jeszcze raz szansę powtórzyć swoją drogę życiową.

Jakie plany na najbliższą przyszłość?

Nie zamykam swojej pracy w Wieczerzy, kontynuuję też działalność, będąc gościem w projekcie Rafała Boniśniaka "Wioszczanie". Ostatnio mam też wiele propozycji i nie ukrywam, że jest do dla mnie bardzo stymulujące, bo są konkretne zamówienia na działalność solową. Niedawno wykonałem taki projekt związany z wierszami poznańskiego poety Romana Brandtsztetera, obecnie trudzę się nad mini koncertem do wierszy Zbigniewa Herberta i Kazimierza Wierzyńskiego. Roboty jest dość, w perspektywie jest 100 rocznica Bitwy pod Gorlicami i w tej perspektywie są plany współpracy z poetą krakowskim Anrdzejem Pacułą, jesteśmy już po pewnych rozmowach w sprawie zaangażowania do tego większej orkiestry i chóru.


 

Bogusław Diduch w gorlickim środowisku jest postacią, której nie trzeba przedstawiać tym nie mniej kilka informacji o tym nietuzinkowym artyście warto przypomnieć.

Urodził się 28 lutego 1954 roku w Gorlicach. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera wyjechał do Krakowa, gdzie studiował polonistykę i filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1978 roku wraz z Wiesławem Lewkiem, Jackiem Pietruszą i Tadeuszem Łuczejko założył zespół „Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki”, który w rozmaitych składach i konfiguracjach działa po dziś dzień koncertując w kraju i zagranicą oraz nagrywając kolejne płyty. Wśród artystów najmocniej związanych z „Wieczerzą” znajduje się między innymi Mirosław Czyżykiewicz, który, jak podkreślił w trakcie benefisu Bogusław Diduch – „wywarł ogromny wpływ na to, w jakim kierunku zespół podążył muzycznie”. Zawodowo Bogusław Diduch przez długie lata związany jest, jako nauczyciel, ze Szkołą Podstawową w Sękowej. Szefował również Młodzieżowemu Domowi Kultury, gdzie między innymi stworzył znany w całej Polsce konkurs „Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami.

BP

fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl

Zdjęcia objęte prawami autorskimi (wykorzystanie, kopiowanie, przedruk zgodnie z zasadami praw autorskich)

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12