Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Śladami Wincentego Pola

Podziel się
Oceń

 Kasztel w Szymbarku tym razem otworzył swoje podwoje dla uczestników III Powiatowego Konkursu im. Wincentego Pola promującego Beskid Niski  i Pogórze Gorlickie  - „PIEŚŃ O ZIEMI NASZEJ – ZIEMI GORLICKIEJ” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu gorlickiego. Konkurs zainicjował 3 lata temu i nadal uczestniczy w jego organizacji wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Roman Dziubina. Uczniowska rywalizacja o „Złote Pióro Wincentego Pola” przebiegała w trzech kategoriach: wiersz, piosenka i strona internetowa. Konkurs cieszył się tradycyjnie dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli.

 

Prym wiedli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach. W kategorii wiersz o Beskidzie Niskim i Pogórzu napłynęło 21 prac: 10 z ZST w Gorlicach, 3 z ZSZ w Bieczu, 2 z ZSO w Bobowej i 6 z ZSCKR w Bystrej. Kolejna kategoria wymagała przygotowania piosenki o Beskidzie Niskim i tutaj wystąpiło czterech wykonawców tzn. trzy zespoły muzyczno-wokalne, w tym jeden w pięknych strojach ludowych, oraz jedna solistka. Trzecia kategoria dotyczyła projektu strony internetowej o Ziemi Gorlickiej i tutaj wpłynęło siedem projektów stron www oraz jeden film.

 

A oto jurorzy i laureaci poszczególnych kategorii:

-  WIERSZ

Jury w składzie: Roman Dziubani – przewodniczący oraz Paweł Nowicki i Zdzisław Tohl przyznało:

1 miejsce i nagrodę „Złote Pióro Wincentego Pola” Katarzynie Mierzwa z ZSO w Bobowej za wiersz „To tutaj” doceniając poetycką dojrzałość oraz modlitewną formę podkreślającą ważność miejsca – Ziemi Gorlickiej

2 miejsce – Anecie Jansa z ZST w Gorlicach za wiersz „Szczęście Beskidy”

3 miejsce – Milenie Sasak z ZST za wiersz „Oblicza Beskidu”.

Jury przyznało także trzy wyróżnienia. Otrzymali je uczniowie ZST w Gorlicach: Sławomir Pabis, Jacek Budziak i Natalia Radzik.

 

- PIOSENKA O BESKIDZIE NISKIM I POGÓRZU

Jury w składzie: Janusz Zięba – przewodniczący oraz Tadeusz Mikrut i Sławomir Janas przyznało:

1 miejsce i nagrodę „Złote Pióro Wincentego Pola” zespołowi z ZSO w Bobowej za wykonanie piosenki „O Pogórzu”

2 miejsce  - Joannie Szczerba z ZST w Gorlicach za piosenkę „Powiew Beskidu”

3 miejsce  -  grupie z ZSZ w Bobowej za utwór „Nasze Beskidy”

oraz wyróżnienie dla Marcina Waląga ZST Band za piosenkę „Spotkanie”.

 

- STRONA INTERNETOWA PROMUJĄCA BESKID NISKI I POGÓRZE GORLICKIE

Prace w tej kategorii oceniali: Bartłomiej Belniak - przewodniczący, Stanisław Dziedziak i Tomasz Kubala.

1 miejsce i nagrodę „Złote Pióro Wincentego Pola” otrzymał  zespół uczniów z ZST w Gorlicach „MKWT” czyli Michał Kuchta, Mariusz Kusiak, Tomasz Baran i Wojciech Gryzik za projekt pt. "Region Gorlicki"

2 miejsce – zespół DM Studio – Damian Markowicz i Dawid Grzybek z ZST w Gorlicach za projekt "Beskid Niski Bliski Sercu"

3 miejsce – zespół Cheatery z ZSZ w Bobowej w składzie: Krzysztof Rak, Krystian Klimek, Kamil Bawołek, Adrian Śliwa za projekt "Ziemia Gorlicka".

 

Gratulacje przekazali oraz nagrody laureatom i pamiątkowe dyplomy wszystkim uczestnikom wręczali: wicestarosta Karol Górski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Dziubina oraz naczelnik wydziału edukacji, kultury, turystyki i sportu Tadeusz Mikrut.

Zwracając się do uczestników konkursu wicestarosta Karol Górski powiedział: - Nie bez przyczyny na dzisiejsze spotkanie został wybrany Szymbark. Nazwa tej miejscowości oznacza „piękne wzgórze” i rzeczywiście Szymbark jest jedną z piękniejszych miejscowości powiatu gorlickiego. Konkurs „Pieśń o Ziemi Naszej – Ziemi Gorlickiej” zwraca nasza uwagę na piękno Beskidu Niskiego. Dobrze, że wy to dostrzegacie i swoje wrażenia, uczucia potraficie i chcecie zamieniać w wiersze, piosenki i bardzo współczesne techniki przekazu jak strony internetowe. Dziękuję pomysłodawcy konkursu Romanowi Dziubinie oraz nauczycielom, którzy przygotowali uczniów  do prezentacji swoje twórczości. Wszystkie przedmioty, które macie w szkole są ważne ale ważne jest także wnętrze człowieka, sztuka, kultura, czułość serca, a wy to macie, więc pracujcie dalej nad swoją wrażliwością”.

    Wzruszony wierszami i piosenkami inicjator konkursu Roman Dziubina podkreślił, że celem konkursu jest uczenie miłości do Ojczyzny także tej blisko nas Ziemi Gorlickiej, która jest wielokulturowa, wielobarwna, dlatego ten konkurs nawiązujący do utworu Wincentego Pola „Pieśń o ziemi naszej” może się właśnie tutaj realizować. W. Pol opisywał Polskę, a w końcowym etapie tworzenia Pieśni, mieszkając w pałacu Skrzyńskich w Zagórzanach,  pisał również o Beskidzie Niskim. Konkurs pozwala także wam pochwalić się piękną Ziemią Gorlicką z wykorzystaniem tradycyjnych, jak wiersz i piosenka,  sposobów przekazu oraz tych zupełnie nowych środków opisywania świata, jak strony internetowe czy filmy. Gratuluję laureatom i dziękuję wszystkim za udział w konkursie.”

Organizatorem konkursu i fundatorem nagród był wydział edukacji, kultury, turystyki i sportu  Starostwa Powiatowego w Gorlicach. Uczestników spotkania podejmował kierownik Ośrodka Konferencyjno-Wystawienniczego „Kasztel w Szymbarku” Janusz Zięba.

źródło i zdjęcia: SP Gorlice

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024