O godzinie 13.00 na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach rozpoczęły się oficjalne uroczystości związane z obchodami 99 rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Jak co roku szczególny wymiar duchowy miała modlitwa ekumeniczna, po niej zaś włodarze miasta oraz przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Niemiec oddali hołd wszystkim poległym żołnierzom bitwy gorlickiej składając wieńce.
Po godzinie 15.00 miejsce gorlickiego rynku zaczęło powoli wypełniać się zainteresowanymi gorliczanami, którzy mogli przyjrzeć się z bliska prezentacji grupy rekonstrukcji historycznej „Obóz wojskowy z okresu I wojny światowej”. Każdy miał sposobność obejrzeć wyłożone w gablotach medale, odznaczenia, broń, naszywki i inne pamiątki z czasów bitwy gorlickiej. Miły oficer rozdawał chętnym reprinty pocztówki z okresu I Wojny Światowej. Zasieki i działko strzeleckie cieszyło się szczególną popularnością przy okazji pamiątkowych zdjęć. Sami członkowie grupy rekonstrukcyjnej również chętnie pozowali, ucinając z każdym miłą pogawędkę.
Głównym akcentem tego pokazu była jednak musztra i symulowany atak żołnierzy, a huk wystrzałów z broni, wystraszył niejedną osobę, stojącą zbyt blisko całego zdarzenia.
W godzinach od 16.00 - 18.00, swoje podwoje otworzyło wszystkim zwiedzającym Gorlickie Muzeum Regionalne PTTK przy ulicy Wąskiej. Z okazji rocznicy bitwy gorlickiej, muzeum zaprezentowało całkiem nową odsłonę ekspozycji „Wystawa pamiątek wojennych. Bitwa gorlicka 1915” . Każdy kto widział dotychczasową wystawę na ten temat, przeżył miłe zaskoczenie, gdyż wystawa obecna posiada liczne technologiczne innowacje, które niewątpliwie uatrakcyjniają prezentowany temat słynnej bitwy.
O godzinie 18.30 w Gorlickim Centrum Kultury miał miejsce wspomniany wcześniej finał XX Poetycko-Muzycznej Bitwy pod Gorlicami. Zanim ogłoszono wyniki konkursu, cała sala minutą ciszy uczciła pamięć zmarłego dyrektora GCK-u, Adama Nowaka. Następnie jury w składzie: Jan Poprawa, Jan Satanowski i Mirosław Czyżykiewicz podjęło decyzję o przyznaniu wyróżnienia dla Elżbiety Rzący z Gorlic, zespołu ‘Pespektywa okolicy” z Raciborza oraz Zespół Piosenki Poetyckiej „Jak” z Przeworska. II miejsce przypadło w udziale Adriannie Jendroszek z Bytomia oraz Sylwii Zelek z Żmiący. Natomiast właścicielką Złotego Gryfa Gorlic została Justyna Panfilewicz z Łodzi.
Po występie laureatów XX Poetycko-Muzycznej Bitwy po Gorlicami, scena należała już niepodzielnie do gościa specjalnego tego wydarzenia, zespołu „Raz, dwa, trzy”. Adam Nowak wraz z kolegami zaprezentowali swój najnowszy repertuar z płyty „SkąDokąd”, ale nie zabrakło również hitów sprzed lat, typu: „ Trudno, nie wierzyć w nic”, „Jutro możemy być szczęśliwi”
Iwa
Napisz komentarz
Komentarze