Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Talent ma każdy w sobie

Podziel się
Oceń

 Cicho sza – muzyka gra - tak skandowali uczestnicy I Międzygminnego Konkursu Muzycznego „Na skrzydłach muzyki”, który odbył się 9 maja  w sali bieckiego kina Farys. Liczną i niezwykle utalentowaną grupę, co potwierdziły dyplomy i nagrody, na konkurs wystawił Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Kobylance. Ośrodek reprezentowała grupa taneczna „Farandola” pod opieką mgr Marii Głowackiej-Grądalskiej, mgr Marty Machowskiej i mgr Kingi Podolskiej, która przedstawiła taniec węgierski, taniec meksykański i taniec z elementami zumby i disco. Do „bajecznego wykonania” przyczyniły się niewątpliwie przepiękne stroje i rekwizyty. Ela Bajorek, Krysia Kusiak, Ewa Kusiak wykonały krótkie kompozycje na dzwonkach chromatycznych, a Paweł Rutka z Olą Iżykiewicz oczarował publiczność swoją interpretacją piosenki pt. „Maszeruje wiosna”. Dzieci zostały przygotowane przez mgr Dorotę Ślusarz. Wspaniale zadebiutowali przedszkolaki: Łukasz Bubniak, Michał Florek, Maks Brach pod czujnym okiem mgr Kingi Podolskiej. Organizatorzy konkursu wyszli z założenia że „talent ma każdy w sobie”. Na scenie zaprezentowały się dzieci z przedszkoli, szkół i ośrodków specjalnych z terenu gmin Biecz i Gorlice. Prezentowały swoje umiejętności wokalne, sceniczne, grę na flecie i dzwonkach chromatycznych oraz umiejętności taneczne.


Pięcioosobowe jury pod przewodnictwem mgr Renaty Gołębiowskiej przyznało dyplomy i statuetki za porwanie i oczarowanie publiczności, za czarodziejskie wykonanie, nadzwyczajny śpiew czy ujmujący talent i całokształt prezentacji scenicznej. Młodzi artyści udowodnili, że pomimo tremy dobrze sobie radzą i pewnie się czują na scenie. Renata Gołębiowska podkreśliła wysoki poziom prezentacji i powiedziała, że była to wspaniała uczta dla ducha oraz lekcje tolerancji, miłości i pokory. Podziękowała młodym artystom za dostarczone przez nich przeżycia, a opiekunom za kunszt pedagogiczny, który potrafi „wyciągnąć talenty”, co powoduje, że osoby niepełnosprawne stają się „wielkie”, że zostają przełamane stereotypy, iż osoby niepełnosprawne mają ograniczone możliwości.
Trudno jest zdefiniować, co to jest talent muzyczny, można przyjąć, że jest to zbiór wrodzonych lub nabytych podczas ćwiczeń predyspozycji i umiejętności. Przejawia się to zazwyczaj żywą reakcją dziecka na dźwięki. Umiejętności takie powinny być rozwijane od najmłodszych lat, pierwszy etap edukacji muzycznej zaczyna się zwykle w przedszkolu i jest kontynuowany w szkole. Aby mieć osiągnięcia w tej dziedzinie trzeba systematycznie i sumiennie rozwijać talent, ale trud często się opłaca.
„Nie wyobrażam sobie aby dzieci od najmłodszych lat nie miały kontaktu z muzyką a zajęcia muzyczne i taneczne dla najmłodszych to wiele radości i gotowość do nawiązywania kontaktów społecznych – mówi mgr Kinga Podolska nauczycielka z oddziału przedszkolnego specjalnego w SOS-W w Kobylance. „Dzięki nauce gry na instrumentach dzieci rozwijają swoją wrażliwość, kształcą słuch, wzrok, logiczne myślenie” – powiedziała mgr Dorota Ślusarz – nauczyciel muzyki z SOS-W w Kobylance. „Taniec zaś rozwija człowieka wszechstronnie” – takie jest zdanie opiekunek grupy tanecznej Farandola działającej w SOS-W od kilku lat.
Bardzo ważne jest wsparcie osób dorosłych, którzy motywują dzieci do działania, pokazują im jak osiągać cele i spełniać marzenia. A co najważniejsze uczą ich, że w życiu dorosłym trzeba pokonywać różne słabości. Co pozostaje po takich spotkaniach, konkursach? Miłe wspomnienia, nawiązywanie znajomości, miłość, zaufanie, poszerzone doświadczenie, umiejętności którymi można się pochwalić, zdjęcia i artykuły w Internecie, które promują tego typu działalność. Ale najważniejsze jest chyba to, aby ludzie którzy mają takie świetne pomysły jak mgr Dagmara Dżuła mogli je realizować. Miejmy nadzieję że konkursy „Pod skrzydłami poezji”, „Pod skrzydłami muzyki” będą kontynuowane, aby dzieciaki niepełnosprawne mogły realizować swoje marzenia, chociażby w naszej małej lokalnej społeczności. Przełamujmy stereotypy, dostrzegajmy talenty osób niepełnosprawnych, pomagajmy pokonywać im bariery a także pokazujmy efekty ich ciężkiej pracy a od nich uczmy się miłości i radości.
Organizatorem konkursu była Biblioteka Szkolna przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Strzeszynie wspierana przez Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Bieczu i Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Strzeszyn. Honorowy patronat sprawował Burmistrz Biecza – Urszula Niemiec. Autorką pomysłu zorganizowania konkursu była mgr Dagmara Dżuła – pomysłu niekonwencjonalnego i oryginalnego, drugiego zresztą po konkursie „Pod skrzydłami poezji”, który odbył się w ZSP w Strzeszynie w ubiegłym roku.

Opracowała Maria Głowacka-Grądalska SOS-W Kobylanka

fot: SOS-W Kobylanka

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”