Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Aktywuj system ostrzeżeń SMS

Podziel się
Oceń

 Ulewne deszcze wyrządziły w ostatnich dniach wiele szkód. Na szczęście oceniając z perspektywy dnia dzisiejszego możemy stwierdzić, że uniknięto poważnych strat. Jak ich uniknąć w przyszłości i co zrobić, by uniknąć chaosu przy ponownym załamaniu pogody? Podpowiadamy!

Podsumowania i oficjalne komunikaty dopiero przed nami, ale już teraz nasuwa się nam kilka refleksji na temat przebiegu opadów i akcji pomocowej w ostatnich dniach.

Straże i służby uczestniczyły w pomocy mieszkańcom regionu setki razy: pomagali uniknąć poważniejszych strat, budowali wzmocnienia przeciwpowodziowe, usuwali powalone drzewa, zabezpieczali osuwiska. Dzięki ich wytężonym wysiłkom dobytek wielu osób nie został zniszczony. Na bieżąco starali się pomagać mieszkańcom i informować i aktualnym zagrożeniu, jednak z oczywistych względów nie mogli porozmawiać z każdym.

Ulewne deszcze wykazały jednak, że mimo coraz lepszych systemów informowania nadal brakuje odpowiedniego przepływu informacji między Mieszkańcami, a władzami, które koordynują akcje pomocowe. Przykładem może być nasz raport z sytuacji na ul. Stróżowskiej, gdzie część mieszkańców (od strony miasta) otrzymała worki wcześniej niż ludzie mieszkający w okolicach myjni, z czego wynikało pewne nieporozumienie. Będąc na miejscu widzieliśmy, że wiele osób nie wiedziało, jaki jest obecny stan zagrożenia, jak długo jeszcze może potrwać, ani kiedy spodziewać się pomocy ze strony Gminy. Inni otrzymali zaś odpowiednie komunikaty telefonicznie i mogli nieco spokojniej czekać i obserwować sytuację.

System zawiadamiania mieszkańców w regionie nie zawiódł, jednak przepływ informacji między nimi samymi należy niestety ocenić negatywnie. Mimo przerw w dostawie prądu i braku łączy internetowych, wielu mieszkańców gminy Gorlice wykorzystało szansę na uzyskiwanie powiadomienia sms o możliwych problemach i zagrożeniach, a także o rozdysponowaniu worków z piaskiem.

Wszystkich, którzy mieszkają na terenach objętych tym ryzykiem zachęcamy do aktywacji tej usługi już teraz. Kosz t aktywacji wynosi tyle, ile standardowy impuls telefoniczny lub koszt 1 sms, zgodnie z taryfą operatora. Wszystkie późniejsze komunikaty otrzymujecie ZA DARMO. Dokładne informacje znajdziecie tutaj: https://www.alcetel.pl/gorlice/

Dzięki temu w sytuacji kryzysowej otrzymacie wiadomość sms lub telefon z gminy z bieżącą informacją o nadchodzącym zagrożeniu i działaniach związanych z przeciwdziałaniem mu.

Mimo szybkiego przyboru wody, woda w naszym regionie równie szybko ustępuje. Precyzyjne wiadomości pomogą na przyszłość uniknąć chaosu informacyjnego, jaki często zastajemy na miejscu w takich sytuacjach.

Dziękujemy Wszystkim, którzy w ostatnich dniach dzielili się z nami swoimi zdjęciami, filmikami oraz informowali nas o tym, gdzie warto pojechać, by opisać pojawiające się zagrożenia. Dzięki Wam naszeinformacje w ostatnich dniach były najpełniejszymi, najczęściej aktualizowanymi i najchętniej przez Was wybieranymi.

Dziękujemy za zaufanie!

 

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaPitaya Catering - dieta modułowa, dieta wegetariańska, dieta domowa
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama