Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Całoroczne centrum rekreacyjne w Klimkówce

Podziel się
Oceń

 Klimkówka jako całoroczne centrum rekreacyjne? To marzenie ma realną szansę stać się rzeczywistością. W Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyło się spotkanie mające na celu wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego zagospodarowania zbiornika wodnego w Klimkówce. W dyskusji udział wzięli m.in. członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, starosta Mirosław Wędrychowicz, przedstawiciele samorządów gminnych, stowarzyszeń oraz przedsiębiorców.

 

Stworzenie nad zbiornikiem wodnym w Klimkówce całorocznego centrum rekreacyjnego to dla Zarządu Powiatu Gorlickiego oraz zainteresowanych samorządów jedno z ważniejszych zadań na przyszły okres programowania środków z Unii Europejskiej.
    Projekt dotyczący zagospodarowania Zbiornika Klimkówka został zgłoszony do działania 9.3 „Przygotowanie inwestycji strategicznych” Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i będzie miał na celu stworzenie całościowej koncepcji zagospodarowania otoczenia zbiornika oraz przygotowanie dokumentacji technicznej umożliwiającej realizację inwestycji w przyszłym okresie programowania.
Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Gorlicach  rozpoczęło się od przedstawienia prezentacji na temat potencjału zbiornika wodnego w Klimkówce, zaprezentowania jego danych technicznych oraz  zrealizowanych do tej pory projektów turystycznych i edukacyjnych. Jezioro Klimkówka jest jednym z bardziej malowniczych sztucznych zbiorników wodnych w Karpatach a jego urozmaicona linia brzegowa z licznymi małymi zatoczkami stwarza doskonałe warunki dla rozwoju turystyki i aktywnego wypoczynku. Ponadto otoczenie jeziora to przede wszystkim 5 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. - Zagospodarowanie zbiornika wodnego w Klimkówce jest podstawą strategicznego, zrównoważonego rozwoju gospodarczego nie tylko gmin na których terenie znajduje się jezioro, ale również leżących w zasięgu jego oddziaływania w powiecie gorlickim oraz w dalszym jego otoczeniu – mówił starosta Mirosław Wędrychowicz. -  Stanowiłoby to potężny bodziec prorozwojowy dla ruchu turystycznego w naszym powiecie, a co za tym idzie dla wielu firm działających na tym terenie oraz przyczyniłaby się do rozwoju tych najbardziej wykluczonych wschodnich krańców Małopolski. Chcielibyśmy dzisiaj wsłuchać się w Państwa głos, mamy nadzieje na żywą i owocną dyskusję oraz konkretne wnioski  - dodał starosta.
Jak podkreślił członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys powiat gorlicki ma zielone światło dla realizacji  inwestycji, jednak najważniejszym jest, aby były to przedsięwzięcia kompleksowe, a Klimkówka stała się silnym motorem rozwoju turystycznego regionu. - Projekty przyszłości to takie, które scalają kilka jednostek, kilka organizacji czy kilka lokalnych samorządów. Dzięki takim działaniom jesteśmy w stanie osiągnąć znacznie więcej – mówił członek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys. – Zależy nam na tym, aby zagospodarowanie zbiorników wodnych w Małopolsce, w tym także Klimkówki niosło ze sobą zarówno wartość turystyczną, jak i ekonomiczną. Mówię tutaj o nowych miejscach pracy, konkretnej infrastrukturze, hotelach, restauracjach i wypożyczalniach sprzętu. Musimy stworzyć całoroczna ofertę turystyczną. Liczymy więc na projekt kompleksowy – dodał Stanisław Sorys.
Kilka miesięcy temu Powiat Gorlicki, Gmina Ropa i Gmina Uście Gorlickie wypracowały wspólne stanowisko w sprawie koncepcji zagospodarowania jeziora. Znalazły się w nim m.in. kwestie takie jak konieczność uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej, budowa wielofunkcyjnej ścieżki pieszo-rowerowo-narciarskiej wokół zbiornika wraz z drogami dojazdowymi i parkingami, stworzenie małej infrastruktury turystycznej (punkty widokowe, zadaszenia, kładki i pomosty, ławki, stoły i kosze, stojaki na rowery, ubikacje, oznakowanie), modernizacja i rozbudowa centralnej strefy usług turystycznych, powstanie ośrodka wsparcia technicznego dla sportów wodnych, szkolenia dzieci młodzieży, budowa profesjonalnego pomostu dla kajaków, łodzi, skuterów oraz kompleksu rekreacyjno-sportowego czy przystosowanie wyznaczonego terenu pod okołoturystyczną działalność gospodarczą.

tekst i zdjęcia: Paulina Kwaśniak-Karp/ Starostwo Powiatowe Gorlice

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12