Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Badania zakończone sukcesem. Ale to dopiero początek!

Podziel się
Oceń

Po ponad miesiącu badań archeologicznych w Bieczu czas na małe podsumowanie. Co udało się odkryć badaczom Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego?

Niewątpliwym sukcesem jest odkrycie Baszty Katowskiej, która była głównym celem wykopalisk. Udało się także zlokalizować piwnicę, mityczną turmę (więzienie) i wiele monet z XVI/XVII wieku.

W trakcie ostatnich dni badań archeologicznych w Bieczu udało się odsłonić pozostałości Baszty Katowskiej, w postaci północno-wschodniego narożnika, zbudowanego z cegły palcowej, przewiązanego z fragmentem murów miejskich, które jednocześnie stanowiły ścianę północną baszty.

Szerokość muru narożnika sięgała od 1,60 do 2,00 m. Niestety z powodu obsypującego się gruntu, nie została odsłoniona stopa fundamentu, ale nic straconego. Już dziś można powiedzieć, że to zadanie na przyszły rok - mówi Paweł Kocańda z IAUR.

 

 

Po zewnętrznej stronie murów odkryte zostało duże skupisko renesansowych kafli piecowych, pokrytych ornamentem roślinnym i geometrycznym oraz zieloną polewą.

W wykopie sondażowym nr 1 ulokowanym na skarpie także natrafiono na pozostałości po baszcie. Odkryto tam negatywy murów, które badacze interpretują jako pozostałości po sklepieniu. Na tej podstawie można stwierdzić, iż najniższa kondygnacja baszty, w przyziemiu była przykryta ceglanym sklepieniem. Zgadza się to z opisami baszty z XVIII i XIX wieku. Na samym dnie wykopu znajdowała się około 5-10 cm warstwa spalonego drewna, w której odkryto aż 16 monet z XVI/XVII wieku. Były to przeważnie monety bite przez władców z dynastii Wazów. Warstwę spalonego drewna interpretować trzeba jako drewnianą podłogę.


Po zakończeniu prac terenowych archeolodzy rozpoczną żmudne opracowanie wyników, które następnie zostaną opublikowane w formie artykułu naukowego pod wspólnym patronatem Urzędu Miasta Biecza i Instytutu Archeologii. Pozyskane zabytki zostaną oczyszczone, skatalogowane i zakonserwowane, a później wyeksponowane na wystawie. W planach jest również prelekcja dla mieszkańców miasta, w czasie której badacze zaprezentują swoje wyniki badań.

więcej: link


Nie jest to koniec archeologicznej przygody w Bieczu. Archeolodzy w przyszłym roku powrócą do Małego Krakowa, aby po raz kolejny odsłaniać tajemnice przeszłości.

Pisaliśmy o tym również wcześniej - link

 

 materiał nadesłany


Napisz komentarz

Komentarze

Zdzichu 05.09.2018 16:53
Brawo! Brawo! Brawo! :-) Cieszy mnie, że są jeszcze młodzi ludzie z taką pasja :)

izi 20.04.2018 10:44
Uczy :lol: :lol:

Patryk 03.09.2018 05:27
Rewelacja! :-)

Katarzyna 02.09.2018 18:47
Wielkie brawa !!!

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12