Ulica Krasińskiego oraz ulica Podkościelna, włączanie się do ruchu ze strefy zamieszkania
Znak A-7 (Ustąp pierwszeństwa przejazdu) jest niepotrzebny, ponieważ każdy kierowca wie, że znak D-41 (koniec strefy zamieszkania) oznacza włączanie się do ruchu i konieczność ustąpienia wszystkim pozostałym uczestnikom ruchu.
Komisja:
Znak ten został ustawiony dla zwiększenia bezpieczeństwa.
Odpowiedź może budzić zdziwienie, gdyż taka sytuacja (znak D-41 razem ze znakiem A-7) jest tylko w dwóch miejscach w mieście. Pozostałe wyjazdy ze strefy zamieszkania nie są dodatkowo obarczone tym znakiem.
- skrzyżowanie ulicy Armii Krajowej z ulicą Szpitalną
podwójny znak a-7 (Ustąp pierwszeństwa przejazdu) nie sprzyja czytelności oznakowania i rozprasza kierowców, a ponadto drugi znak można wykorzystać w innym miejscu zamiast wydawać miejskie pieniądze na nowe znaki.
Komisja:
Znak usunięto
Skrzyżowanie ulic Słowackiego i Krasińskiego
Sposób zatrzymania się kierowcy ustępującego pierwszeństwo (jadącego prosto ulicą Słowackiego) z reguły powoduje utrudnienie dla kierowcy jadącego z prawej strony z ulicy Krasińskiego, który ma pierwszeństwo, ponieważ jadący ze Słowackiego musi się „wysunąć” z powodu istniejącego ogrodzenia w taki sposób, że utrudnia to manewr skrętu kierowcy jadącego na drodze z ulicy Krasińskiego. Ponadto często zdarza się, że kierowca jadący z Krasińskiego zatrzymuje się myśląc, że musi ustąpić pierwszeństwa.
Komisja:
Obecna organizacja pierwszeństwa wynika z faktu, iż ulica Krasińskiego i Słowackiego są alternatywnym ciągiem komunikacyjnym dla ulicy Legionów i Bieckiej (w celu ominięcia zakorkowanego ronda), dlatego musi tak pozostać. Sprawa będzie jeszcze badana, gdy drzewa i krzewy zazielenią się, ponieważ rośliny te zasłaniają widoczność i ostateczna decyzja będzie podjęta po wizji lokalnej.
Skrzyżowanie ulicy Mickiewicza z ulicą Legionów
Tak namalowane oznakowanie poziome powoduje, że kierowca granatowego Seicento, aby mieć widoczność czy z lewej strony nie nadjeżdża pojazd, któremu ustępuje pierwszeństwo, musi wyjechać poza linię warunkowego zatrzymania. Blokuje to wjazd pojazdowi chcącemu wjechać na ulicę Nadbrzeżną. Poprzedni układ pasów był odpowiedni.
Komisja:
Skrzyżowanie to jest pod jurysdykcją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – sprawa będzie uzgadniana z GDDKiA.
Najciekawszą odpowiedź otrzymano w sprawie oznakowania na parkingu przy ulicy Sportowej:
Oznakowanie pionowe sposobu parkowania jest niezgodne z oznakowaniem poziomym (na znaku jest parkowanie równoległe, na kostce ustalone jest parkowanie prostopadłe)
Komisja:
Oznakowanie pionowe jest prawidłowe. Ułożenie linii z kostki brukowej nie jest wiążące co do sposobu parkowania.
Zgodnie z polskimi przepisami oznakowanie poziome maluje się na jezdni białą farbą i nie jest koniecznie jeżeli jest oznakowanie pionowe. Powstają zatem pytania dlaczego ułożono linię z kostki brukowej w ten sposób, dlaczego tę zatoczkę wybudowano tak głęboko oraz który ze sposobów parkowania pozwoli na zaparkowanie większej ilości samochodów. Można odnieść wrażenie, że komisja wyszła z założenia, że lepiej nie zrobić nic, korzystając z istniejących przepisów, niż zrobić cokolwiek żeby było normalniej.
Źródło: szczepaniktomasz.pl
Adrian Wokurka
Napisz komentarz
Komentarze