Trwająca kadencja na stanowisku Burmistrza Biecza to czas podejmowania wielu działań w różnych dziedzinach. Wiele pojedynczych inicjatyw podejmowanych na bieżąco składać się musi na pewną całość służącą określonym celom. Nadrzędnym celem jest stworzenie mieszkańcom dogodnych warunków dla rozwoju aktywności gospodarczej oraz mieszkalnictwa.
Gmina Biecz nabyła od Polskich Kolei Państwowych S.A. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych wraz z prawem własności znajdujących się na nich obiektów budowlanych. Podpisano akt notarialny na mocy, którego przejęto nieruchomości; działkę o powierzchni 0,13 ha na której usytuowany jest budynek dworca kolejowego oraz działkę o pow. 0,88 ha położoną na północny wschód od budynku dworca.
Teren ten ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim po dokonaniu zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego miasta Biecz na tym terenie planuje się utworzenie giełdy rolno-towarowej za specjalizacją sprzedaży produktów z gospodarstw ekologicznych. Obszar ten będzie miał możliwość realizacji funkcji zintegrowanego dworca kolejowo-autobusowego. Mamy nadzieję, że kiedyś kolej na trasie Jasło-Biecz-Gorlice-Stróże tak w ujęciu lokalnym jak i dalekobieżnym znowu powróci do łask, jak za starych dobrych czasów. W obecnej chwili w Bieczu nie ma dobrze zorganizowanego targowiska, do dzisiaj funkcjonującego są spore zastrzeżenia ze strony Sanepidu.
Giełda rolno-towarowa ma stworzyć możliwość do zbytu produktów wytwarzanych przez gospodarstwa Eko. W roku ubiegłym na terenie powiatu gorlickiego było 230 gospodarstw z taką specjalizacją. Obecnie w Gminie Biecz jest ich czternaście. Na obszarze giełdy planowana jest także możliwość handlu żywym inwentarzem. Będzie także wygodna strefa parkowania.
Nabycie budynku dworca kolejowego może mieć także duże znaczenie dla rozwoju Biecza. Jego zastosowanie może być bowiem różnorakie. Z jednej strony może zostać wykorzystany jako obiekt biznesowy pod wynajem dla działalności gospodarczej, a z drugiej do zaspokojenia potrzeb bieżących gminy np. mieszkalnictwa. Całość dopełnić musi modernizacja ulicy Kolejowej, tak w zakresie przebudowy sieci kanalizacyjnej, wód opadowych jak i remontu chodników, oświetlenia czy wreszcie nawierzchni.
Realizacja tych inwestycji może być szansą na ożywienie tej części Biecza.
Burmistrz Biecza
Mirosław Wędrychowicz
Napisz komentarz
Komentarze