Żółw błotny, bo o nim właśnie dziś słów kilka, to niezwykły gad, jedyny żółw, który występuje na terenie Polski. Patrząc na mapkę zamieszczoną w galerii, zauważamy, że na pobliskich nam terenach dotychczas raczej nie występował. Oznaczenia 1-3, to okresy, w których dokonywano liczenia tych zwierząt na terenie Polski (1. 1945 – 1970, 2. 1971 – 1990 3. 1991 – 2000).
Dziś jedna z Czytelniczek przysłała nam niezwykłe zdjęcia - potwierdzenie obecności pewnego żółwia w zbiorniku wodnym, który mijała. Czy jest to jeden z osobników żółwia błotnego, które zamieszkują na naszym terenie?
Wydaje się to prawdopodobne.
Żółwie wodne, nazywane także czasem "żelaznymi żabami" występują najczęściej w wodach stojących: stawach, jeziorach, starorzeczach. Pojawiają się także w wolną płynących rzekach, kanałach. Najczęściej można je spotkać wygrzewające się w słońcu blisko zbiorników wodnych.
Okres lęgowy żółwi trwa od połowy maja do początku czerwca. Jest to czas szczególnie ważny dla tego zagrożonego, ale jakże ciekawego gatunku. Z tego też względu objęcie ochroną samych zwierząt nie jest wystarczające. Chronione są ich miejsca wylęgu, jeśli to możliwe - są one monitorowane, a wylęg prowadzony jest w warunkach kontrolowanych.
Mimo iż żółw błotny jest mięsożerny, nie może wyrządzić nam krzywdy. Jego główne pożywienie stanowią mięczaki, owady, płazy, drobne ryby i kijanki.
Ze względu na szczególne znaczenie tego odkrycia dla naszego terenu, nie podajemy dokładnej lokalizacji odkrycia. Zachęcamy jednak do poszukiwań tego, jak i innych ciekawych okazów zwierząt i roślin na naszym terenie. W przypadku spotkania z nimi prosimy zaś, by po uwiecznieniu spotkania, pozostawić rośliny i zwierzęta na swoim miejscu. Być może już niebawem nasz powiat będzie mógł poszczycić się wyjątkowym bogactwem zwierząt i roślin, które będą potwierdzały szczególne atuty naszego środowiska.
Naszej Czytelniczce bardzo dziękujemy za nadesłane zdjęcia.
Napisz komentarz
Komentarze