Po wypełnieniu ankiety pojawia się możliwość sprawdzenia, jakich odpowiedzi udzieliły osoby, które przed nami uzupełniały jej treść.
Wypełniający ankietę wpisali dodatkowe zastrzeżenia co do pracy urzędników i Urzędu Miasta, wyrazili również swoje zdanie na temat jednostek podległych urzędowi miejskiemu jak Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Oto kilka uwag, które możemy odnaleźć w podsumowaniu ankiety. Czy są prawdziwe? Tego niestety stwierdzić nie można, ponieważ dostęp do ankiety jest powszechny, mogą więc z niej skorzystać zarówno osoby chcące faktycznie zwrócić uwagę na istniejące problemy, jak i ludzie, którym zależy na postawieniu określonych instytucji w nieprzychylnym świetle.
Działanie MOPS nazwano „paranoją”. Zasygnalizowano dyskryminację osób biednych. Co do Urzędu Miasta zarzucono, że „pracuje nierzetelnie, traktuje interesantów selektywnie i protekcjonalnie, zamiast podmiotowego stosunku do człowieka jest dominacja przedmiotowego traktowania ludzi”.
Urzędników widywano na zakupach w trakcie pracy, a ich wiedza jest nieadekwatna do obejmowanego stanowiska, zdarza się, że przyjmują petentów w sposób nieżyczliwy i mają niska kulturę osobistą. Życzono im więcej uśmiechu. Odpowiadający na pytania wyrazili również niezadowolenie z pracy urzędu w czasie kiedy Burmistrzem była Pani Niemiec: wskazano na problem zatrudniania w tym czasie na stanowiskach osoby z rodziny bez odpowiedniego wykształcenia.
Tak jak w podobnych ankietach, do wyników i informacji, które otrzymujemy za jej pośrednictwem należy podejść z dużym dystansem. Ankieta jest anonimowa, nie wymaga podawania żadnych danych przy jej wypełnieniu. Podważa to niestety wiarygodność odpowiedzi w niej zamieszczanych. Tego typu ankieta może być jednak dla wielu osób sposobem na zasygnalizowanie faktycznych problemów, o których wstydziłyby się mówić wprost. Z tego też względu należy zaznaczyć, że każdy zarzut wymaga uwagi i nie może zostać zbagatelizowany.
Mieszkańcy Biecza mają więc okazję zasygnalizować co w urzędzie nie funkcjonuje poprawnie. Z pewnością jest to dobry sposób na to by burmistrz mógł w jakiś sposób reagować i usprawniać działanie urzędu oraz poznać nastawienie mieszkańców do tej instytucji i ludzi tam pracujących.
Niestety, ryzyko związane z taką ankietą jest oczywiste - próby anonimowego krytykowania działania urzędu i urzędników za działania, których faktycznie nie popełnili.
Jak uważacie, czy podobna ankieta powinna być dostępna na stronie internetowej Urzędu Miasta Gorlice?
Adrian Wokurka
{jcomments on}
Napisz komentarz
Komentarze