Pomysłodawcy tej inicjatywy postawili sobie za cel przywrócić pamięć o bitwie gorlickiej w środowisku młodzieży, ukazać I wojnę światową jako dramat tysięcy ludzi, uczyć szacunku dla europejskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego. Projekt ten zakładał też promowanie wzorców patriotycznych w oparciu o posatwy Polaków walczących w armii austro-węgierskiej, kształtowanie zainteresowania przeszłością oraz umiejętności jej odkrywania poprzez poszukiwanie i analizę źródeł historycznych. Dodatkowo wprowadzono element turystyki, jako modelowy sposób spędzania czasu wolnego przez młodzież.
W ramach projektu "Do sztabu marsz!" prowadzone były na terenie szkół Gminy Gorlice działania edukacyjne, podczas których młodzież wraz z nauczycielami gromadziła i opracowywała lokalne źródła dotyczące wydarzeń z okresu I wojny światowej i cmentarzy wojennych.Opracowania te nadsyłano do organizatorów do dnia 15 kwietnia.
28 kwietnia miały miejsce zaplanowane kolejne punkty projektu. Najpierw w godzinach rannych dwie grupy uczniów pokonały trasy złazu: pierwsza "północna" ( szkoły-Bystra, Ropica Polska, Stróżówka i Zagórzany) przeszła ul.Stróżowską, odcinek ul.Zamkowej w kierunku Golgoty, druga "południowa" (szkoły-Dominikowice,Kwiatonowice, Klęczany, Kobylanka, Szymbark), maszerowała drogą wojewódzką w Siarach, potem przeszła drogą krajową przy wodociągach w Ropicy Polskiej. Następnie połączone grupy pokonały skrzyżowanie ścieżki spacerowej i drogi Szymbark-Bystra i dotarły na teren szymbarskiego skansenu. W trakcie złazu uczniowie zwiedzili dwa cmentarze wojenne, wysłuchali wykładu o bitwie gorlickiej, a na punktach widokowych zaprezentowano im elementy topografii terenu.
Trzecim punktem projektu była impreza plenerowa, która objęła między innymi zwiedzanie " Sztabu gen. Mackensena". Uczniowie wysłuchali prelekcji Jerzego Tomasika dotyczącej 12 krakowskiej DP walczącej pod Gorlicami oraz cmentarzy wojennym w powiecie gorlickim. Interesujące okazały się także warsztaty pt." Mundur i broń żołnierzy 1915 r." z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915. Nabyta przez uczniów wiedza została sprawdzona w serii pytań zawartych w karcie zadań ( analiza mapy, pytania na temat cmentarzy wojennych, ekspozycji "sztabu Mackensena", mundurów wojennych i broni, krzyżówka).
Impreza zakończyła się podsumowaniem złazu. Najpierw rozdano nagrody i wyróżnienia związane z Gminnym Konkursem Plastycznym "O czym gawędzą gorlickie drzewa". Następnie przedstawiciele młodzieży złożyli wieniec na cmentarzu nr 74 w Szymbarku.
Organizatorami projektu "Do sztabu marsz!" był Zespół Szkół w Szymbarku, Urząd Gminy Gorlice, Stowarzyszenie na rzecz oświaty i kultury w Szymbarku, Skansen Wsi Pogórzańskiej im.prof.R.Reinfussa w Szymbarku.
Wtorkowa impreza była udana za sprawą korzystnej pogody i bardzo ciepłego przyjęcia ze strony Zespołu Szkół w Szymbarku i pracowników tutejszego skansenu.
Iwona Warzycka
Napisz komentarz
Komentarze