Podatnik składający tradycyjny PIT-37 może skorzystać z licznych możliwości odprowadzenia ulg lub odliczeń. Aby tego dokonać, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy dana ulga należy się nam jako podatnikowi i czy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty, które o tym poświadczą. Jakie ulgi są w Polsce najpopularniejsze? Które z nich znacząco zmieniły się w tym roku?
Ulga prorodzinna
Nazywana również ulgą na dzieci. Korzysta z niej każdy podatnik PIT-37, który posiada potomstwo. Od tego roku ulga prorodzinna przybrała jednak zupełnie nowego charakteru. Poprzez odpowiednie rozporządzenie, jej wysokość wzrosła o 20%, a wszystko to na rzecz prorodzinnej polityki rządu. Nie każdy jednak skorzysta ze zmian. Nowa odsłona ulgi prorodzinnej dotyczy tylko rodzin wielodzietnych, czyli takich, w których skład wchodzi co najmniej troje dzieci. To nie jedyna zmiana w uldze prorodzinnej, jaką zaplanowano na rok 2015. Od teraz w pełni skorzystają z niej również te rodziny, których dochód do tej pory uznawany był za zbyt niski.
Ulga rehabilitacyjna
Podatnicy PIT-37 równie chętnie korzystają z ulgi rehabilitacyjnej. Polega ona na odliczeniu od opodatkowanego dochodu kwoty przeznaczonej na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania niektórych czynności życiowych. W ramach ulgi rehabilitacyjnej podatnik może rozliczyć się z niektórych kosztów, jakie poniósł, by móc spełnić wyżej wymienione cele. Warto jednak pamiętać, że wydatki dzieli się na limitowane i nielimitowane. Te pierwsze podlegają uldze tylko do pewnej kwoty, a wśród znajdziemy np. opłacenie przewodnika dla osoby niewidomej, opłacenie psa przewodnika czy koszty związane z posiadania samochodu. Opłaty nielimitowane to np. opłaty dla tłumacza języka migowego czy koszty dostosowania samochodu dla osoby niepełnosprawnej.
Ulga internetowa
Obecnie korzystanie z tej ulgi np. przez podatnika wypełniającego PIT-37, zostało znacząco ograniczone. Nie każdy bowiem w 2015 roku będzie mógł wliczyć tę ulgę do swojego
zeznania podatkowego. Skorzystają z niej tylko ci, którzy dokonają tego dopiero pierwszy lub drugi raz w życiu. Dla reszty podatników ulga internetowa nie będzie już dostępna. Czego dotyczy ta ulga? Szeroko pojętego Internetu, który nie musi oznaczać tylko i wyłącznie domowej sieci, ale również np. dostępu internetowego, który posiadamy w telefonie. Przy skorzystaniu z tej ulgi warto mieć zachowane faktury, jakie wystawiał co miesiąc operator sieci internetowej.
Ważny 1%
Co prawda przekazanie 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego nie jest rodzajem ulgi, ale warto przypomnieć, że każdy z nas może skorzystać z tej opcji i przy okazji wesprzeć wybraną fundację, stowarzyszenie itp. Brak określenia w zeznaniu podatkowym docelowego odbiorcy symbolicznego 1% sprawi, że zostanie on przeznaczony do Skarbu Państwa. Warto więc zastanowić się, gdzie chcemy skierować tę niewielką kwotę, której i tak nie mamy szans otrzymać z powrotem do portfela. Polacy od 2004 roku coraz częściej korzystają z opcji przekazania 1% podatku na rzecz OPP i wszystko wskazuje na to, że tym w roku będzie podobnie.
Napisz komentarz
Komentarze