Kiedy Technologia LED zrobiła się w Polsce modna kilka lat temu, na rynku pojawiły się żarówki LED - bardzo drogie, a na pewno dużo droższe od klasycznego oświetlenia. Nie każdego było stać na wymianę wszystkich żarówek w mieszkaniu czy domu. Bardzo szybko pojawiły się również podróbki, które z technologią LEDową wspólna miały jedynie nazwę. Ktoś, kto zdecydował się wydać dość znaczne wtedy pieniądze na LEDy i trafił na towar niskiej jakości - miał prawo czuć się oszukany.
Obecnie oświetlenie LED nie jest znacznie tańsze, ale przekonuje się do niego coraz więcej osób. Nadal bardzo ważne jest to, aby wybierać najlepsze firmy zajmujące się produkcja LEDów. Tylko wtedy mamy absolutna pewność, że wszystko co o nich przeczytaliśmy, sprawdzi się również w naszym gospodarstwie domowym. Wszelkie badania i testy wykazują bowiem, że są bardziej energooszczędne - oczywiście wszystkie koszty nie zwrócą się natychmiast, ale w pespektywie lat, mogą być one naprawdę znaczne. Wiele miast decyduje się na wymianę oświetlenia na ulicach, co jest przedsięwzięciem - nie oszukujmy się - niezwykle kosztownym. Jednak ich decyzje podejmowane są dzięki perspektywicznemu oglądowi kosztów i możliwych oszczędności w przyszłości. Przejdźmy jednak do konkretów.
Obecnie do wyboru mamy żarówki klasyczne , halogenowe różnych klas, kompaktowe, a także LEDy. Pierwsze, pobierają tyle prądu na godzinę, jaką wartość wyrażają - 100-watowa pobierze 100 watów w ciągu godziny użytkowania. Żarówki halogenowe klasy C, które wypełnione są ksenonem zużywają do 25% mniej energii, a halogenowe klasy B - do 45%. Dobre świetlówki kompaktowe to oszczędność do 65%. Jednak absolutnym faworytem są LEDy, które pobierają aż 80% mniej energii niż oświetlenie klasyczne. Nie jest to jednak jedyna oszczędność. Żarówki LED są również bardzo żywotne - możemy cieszyć sie nimi aż przez 100 tyś godzin. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze na samym kupnie żarówek. Warto również wspomnieć, że żarówki te można włączać i wyłączać dowolną ilość razy bez względu na pobór prądu. Jest to jedna z głównych cech odróżniających LEDy od świetlówek kompaktowych, których pobór energii jest niski, ale tylko po nagrzaniu się żarówki - przy samym włączaniu, pobór prądu jest dość znaczny. Oczywiście, koszt żarówki nie zwróci się już z pierwszym rachunkiem, ale z pewnością odczujesz znaczną zmianę - po pewnym czasie finansowa, ale przede wszystkim zmianę w komforcie użytkowania. Gdzie najbardziej opłaca się kupić drogie LEDy? Przede wszystkim wszędzie tam, gdzie często potrzebujemy wspomagać się światłem. Jeżeli wiesz, że posiadasz w domu pomieszczenia, w których non-stop światło jest konieczne - tam w pierwszej kolejności zainwestuj w LEDy- w tego typu miejscach zwrot kosztów następuje najszybciej.
A jakie perspektywy?
Raport dotyczący perspektyw oświetlenia LED, wykonany został przez firmę McKinsey&Company. Jego wyniki nie powinny zaskakiwać - przemysł LED wzrośnie do 110 mld EUR do roku 2020, a 80% przychodów pochodzić będzie z oświetlenia ogólnego. Już dziś, na całym świecie, masowo wymienia sie żarówki w swoich domach i firmach. Bardzo chętnie robią to przede wszystkim właściciele firm, którzy liczą na szybki zwrot inwestycji - do trzech lat użytkowania. Badania przeprowadzone przez McKinsey&Company pokazały również coś niespodziewanego. Okazuje się, że to wcale nie oszczędności są na pierwszym miejscy pobudek do wymiany oświetlenia na LED. Znaczna większość pytanych decyduje się na to oświetlenie ze względu na jakość światła, współczynnik odwadnia barw CRI, rozsył światła, a także temperaturę barwową. Na dalszym miejscu znalazły się dopiero oszczędności, koszt eksploatacyjny oraz efektywność energetyczna. O czym to świadczy? Coraz więcej osób ceni sobie jakość, długie i efektywne użytkowania, a jeśli dodatkowo mogą na tym zaoszczędzić - technologia ta staje się wtedy naprawdę niezwykle atrakcyjna.
Napisz komentarz
Komentarze