Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Czas oczekiwania w SORze poznasz od razu

Podziel się
Oceń

Od wczoraj w naszym szpitalu rozpoczął działanie system sortowania pacjentów, dzięki któremu wszystkie osoby zgłaszające się do SORu od razu poznają maksymalny czas oczekiwania na spotkanie z lekarzem. System ten ma na calu zwiększenie szansy na przeżycie osób w stanie najcięższym przy jednoczesnym, pełnym zabezpieczeniu wszystkich pozostałych osób zgłaszających się do szpitala.

Od wczoraj wszystkie osoby trafiające do szpitala będą kwalifikowane, jako osoby, co do których pomoc zostanie udzielona w określonym z góry czasie. Wprowadzony system – Triage – w skali Manchasterskiej pozwala na takie kierowanie pracą szpitala, które umożliwia szybkie interweniowanie u najbardziej potrzbujących oraz odpowiednie przygotowanie pacjentów do ewentualnego oczekiwania. System ten jest powszechnie stosowany na zachodzie.

Podstawą systemu jest minimalizacja oczekiwania pacjentów najcięższych. NIE JEST to system związany z oceną zasadności przyjęcia: każda osoba zgłaszająca się po pomoc jest tu uwzględniona (nie ma sytuacji odmowy „zatriażowania”). Nie jest to też sposób orzekania o prawdopodobnym wyniku leczenia czy rokowania. Triage to system pozwalający jednak sprawniej obsługiwać wszystkich zgłaszających się do szpitala. Choć wcześniej podobna segregacja także się pojawiała, dopiero od wczoraj w gorlickim szpitalu system ten jest w pełni standaryzowany i traktowany jako norma postępowania. Każda osoba zgłaszająca się do szpitala od razu poznaje wstępny, maksymalny czas swojego oczekiwania .

Czasowi oczekiwania odpowiadają następujące kolory:

1. czerwona – pomoc natychmiastowa – oczekiwanie na lekarza – 0 minut pacjenci przyjmowani poza kolejnością z bezpośrednim zagrożeniem życia, gdzie ich stan zdrowia wymaga natychmiastowej stabilizacji czynności życiowych;

2. pomarańczowa – czas oczekiwania na lekarza - do 10 minut pomoc bardzo pilna; czas oczekiwania do 10 minut; kolor ten będzie przydzielany pacjentom z wysokim ryzykiem bezpośredniego zagrożenia życia, z silnym bólem i/lub temperaturą;

3. żółta – czas oczekiwania na badanie – do 60 minut pomoc pilna; czas oczekiwania do 60 minut; kolor ten będzie przydzielany pacjentom, których stan wymaga rozszerzonej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz stosowania złożonej farmakoterapii;

4. zielona - czas oczekiwania na badanie – do 240 minut pomoc odroczona; czas oczekiwania do 240 minut; kolor ten będzie przydzielany pacjentom, których stan jest stabilny i wymaga jedynie podstawowej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, w tym pacjenci zgłaszający się ze skierowaniami z datą wystawienia dokumentu od dwóch do sześciu dni;

5. niebieska - czas oczekiwania na badanie – do 360 minut kolor ten będzie przydzielany pacjentom, których stan jest stabilny, nie wymagający leczenia w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w tym ci zgłaszający się ze leczenia w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w tym ci zgłaszający się ze skierowaniami z datą powyżej siedmiu dni od wystawienia dokumentu.

Jest to oznakowanie techniczne, zaznaczane tylko w dokumentacji. Sam pacjent zostaje poinformowany jednak o tym, jak długo (maksymalnie) będzie musiał oczekiwać: wie, w jaki sposób został zaklasyfikowany.

Pacjenci przywożeni przez zespoły ratownictwa medycznego NIE SĄ tu traktowani priorytetowo, dlatego też ma to pozwolić na unikanie wezwań zespołów do sytuacji błahych, tylko po to, by zostać szybciej obsłużonym. Pacjentów kwalifikują odpowiednio przeszkoleni pracownicy zajmujący się segregacją pacjentów. Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania obsługa w szpitalu ma zostać przyspieszona, a pacjenci potrzebujący, niezależnie od sposobu dostania się do szpitala, będą obsługiwani szybciej, aniżeli pacjenci w stanach nie zagrażających.

O zakwalifikowaniu do poszczególnych grup będą decydowały przede wszystkim czynniki obiektywne, takie jak stopień zagrożenia życia wynikający z objawów klinicznych (wywiad, badanie wstępne). Uwzględniony może być też czynnik subiektywny: np. możliwość nagłego pogorszenia się stanu zdrowia (a więc także „zmiana koloru” pacjenta) czy subiektywne odczucie natężenia bólu w danej chwili.

Założeniem segregacji pacjentów jest rozpoczęcie analizy każdego pacjenta jakby była wymagana w jego przypadku pomoc natychmiastowa („czerwony”). Następnie, badanie i wykluczenie kolejnych problemów zdrowotnych i ryzyka powoduje, że osoba odpowiedzialna za segregację będzie stopniowo oceniała pacjenta jako zdolnego do określonego czasu oczekiwania.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z dnia 08 listopada 2011 r. (Dz.U.11.237.1420) na podst. Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2006 roku (Dz. U. Z 2013 r. poz. 757 i 1245).


Napisz komentarz
Komentarze
Ariel 17.06.2015 06:54
@2RepDziękuję za wyjaśnienie . Wydaje mi się tylko dziwne wprowadzanie procedur dotyczących w dużej mierze katastrof komunikacyjnych czy działań wojennych , podczas gdy dotychczasowe słabiutko działają .W dalszym ciągu będę się upierał , że do szybkiej diagnostyki i pomocy doraźnej , nie potrzeba nowych i dodatkowych filozofii , a tylko zwykłej kompetencji i trochę zdrowego rozsądku .Nigdzie też nie pisałem o [b]leczeniu[/b] na SOR-ze a słowo "ratunek" rozumiem .

Kuba 17.06.2015 04:35
znowu nie czytasz. z nowotworami to był przykład. W mediach lekarze udają troskliwych, każą się badać, a fakty są takie że gdy zbadać i zdiagnozować trzeba to czeka się na to rok. Więc jak lekarz może mówić że ludzie rzadko się badają.Tak samo troskliwych udają przy kleszczach. Bo wlasnie jakis czas temu mówili w tv zeby nie lekceważyć i isc na SOR. Taaaaaaaki troskliwy pan dr był, a jak przyjdzie co do czego to popatrzy jak na głupiego. Nie ma sie co łudzić. Z opieką zdrowotną jest analogicznie jak z poziomem życia. W Polsce jest źle, a w Gorlicach jest źle nawet jak na Polske

2Rep 17.06.2015 02:12
Kubo widzisz masz ten problem o którym pisałem. Kleszcz nie jest stanem bezpośrednio zagrażający zyciu jak sie juz wbil to do rana poczekasz i z takim problemem idzie sie do Poz(tak to działa na świecie) albo do poradni chirurgicznej w najgorszym wypadku. Nowotwór tez nie pojawia sie nagle-dobrze piszesz ze Polacy rzadko się badaja ale tu chodzi głównie o samokontrole i badania profilaktyczne np. cytologię u kobiet któremu to badaniu Polki pomimo refundacji Nfz (dla grup ryzyka) i tak sie nie poddają. Znów Ci napisze Sor to nie miejsce na diagnostykę nowotworowa to nie pojawilo sie nagle i stan zdrowia chorego nie zmienia sie dynamicznie jak np. przy zawale, udarze, upadkowi z wysokości, uszkodzeniom wielonarzadiwym w wypadku komunikacyjnym czy np. Sytuacji ze WŁAŚNIE sie przewrociles i strasznie boli Cie noga lub inna czesc ciała a nie zdarzenie miało miejsce kilka dni temu i nic z tym nie robisz tylko nagle po kilku dniach wpadasz na Sor sie przebadać. No cóż może wreszcie zrozumiesz o co chodzi z SOR a od czego są poradnie specjalistyczne i POZ

Kuba 16.06.2015 18:31
2Rep piękna analiza .. żartowałem... czytasz bez zrozumienia.Nie powiem skąd pogotowie i skąd lekarze. Podawałem wyraźnie przykład z życia wzięty.3 dni4 wizyty lekarza i pogotowiaDopiero 4 wizyta zakończona wzięciem chorej do szpitalaObrzęk płuc i zgon w ciągu 3 dniTak więc mam w D. ich rzekomą wiedze i dyplomy bo taki dyplom to sobie można wydrukować. Doskonale wiem jak działają. Oczywiście nie mam pojęcia o czym piszę.Piszesz że z puchnącą nogą czy czymśtam nie na SOR. No ok. Więc czemu w mediach lekarze wypowiadają się żeby np z kleszczem zgłaszać się na SOR ? Tacy troskliwi w mediach że ho hoTakie same brednie jak z nowotworami. "Polacy zbyt rzadko się badają, nowotwory wykrywane są za późno". Non stop to słyszymy, a fakty są takie że od pojawienia się pierwszych niepokojących objawów do właściwej diagnozy mija co najmniej rok. Ale to pewnie też tylko mi się wydawało.

2Rep 16.06.2015 18:06
Ariel-nazwa TRIAGE wymyślono lata temu działa to na całym świecie, na miejscach katastrof masowych na frontach. Zanim sie wypowiesz zapytaj dr Google co to jest skala Triage zlota godzina itp. Do segregacji nie jest potrzebny lekarz wystarczy ratownik medyczny odpowiednio przeszkolony. Wszędzie na świecie to działa tylko w Gorlicach na sie nie sprawdzi, bo czesc gorliczan nie wie co to Sor! SOR-Szpitalny Oddział Ratunkowy tu maja trafiać tylko przypadki nagle ostre potrzebujące szybkiej pomocy a nie osoby które przpomna sobie ze kilka dni temu zle stanely i noga nadal spuchnieta to pojada na Sor bo do ortopedy trzeba poczekać w kolejce. Liczba lekarzy na Sor jest taka jak światowe standardy tylko do czasu aż pacjent nie zrozumie w jakich sytuacjach ma zgłaszać sie do Sor,kiedy dzwonić na pogotowie a kiedy iść do Poz to będzie problem i kolejki. Kubie wyjaśnię prosto osoba segregujaca to nie ktos z łapanki z ulicy ale osoba z dyplomem ukończenia uczelni wyższej wiec musisz uwierzyć ze na podstawie wiedzy jaka posiada dostala dyplom i może wykonywać zawód np. Ratownika medycznego. Podsumowując nie masz o czymś pojecia pierwsze poszerz swoja wiedze w temacie w jakim zabierasz glos potem pisz.

Kuba 16.06.2015 12:13
PS. już widzę kolejny problem. Będzie trzeba powołać komisje bo trzy osoby uznają że to żółty, a dwie że jeszcze niebieski. Kilka lat temu mój znajomy ze złamaną ręką 4h czekał na "pomoc" :)

Kuba 16.06.2015 12:12
Świstak siedzi i sreberka razem z nim.Na jakiej podstawie określą czy ktoś potrzebuje pomocy bardzo czy mniej. Pamiętam jak do mojej babci przyjeżdżało pogotowie 4 razy w ciągu 3 dni. Dopiero w trzecim dniu uznali że nadaje się do szpitala. Miała już wtedy taki obrzęk płuc, że z niego nie wyszła. Tego typu ludzie będą oceniać stan poszkodowanego ?Słyszałem już o takich pomyłkach że ktoś na SORach czekał i czekał a w końcu umierał w karetce w drodze do większego miasta bo okazywało się że ten"tylko ból głowy" to np. tętniak.Jeszcze powinien być kolory:Czarny - zakład pogrzebowy ulica dalej

Ariel 16.06.2015 10:54
TRIAGE.... jakaś następna pierdoła , w której za wymyślenie samej nazwy ktoś wziął pewno z 600 tys. premii ;) Czy my zawsze musimy komplikować sprawy najprostsze ? Przecież chyba każdemu wiadomo , że jakakolwiek klasyfikacja zależna jest przede wszystkim od szybkości i trafności diagnozy . I nie pomogą kolory jak system chory ;)Moim zdaniem to niepotrzebne dodatkowe procedury . Bo jeśli na SOR-ze będzie jeden lekarz , to myk-myk zapętli się w tych kolorach i sam sczerwienieje ;) Pacjent będzie czekał na klasyfikację godzinę a jak już "dostanie" kolor czerwony , to może być.... siny ;) Chyba nie tędy droga .Więcej lekarzy , szybka diagnostyka i natychmiastowa pomoc . Niby niewiele a wydaje się nie do przeskoczenia .A kolory oddać dzieciakom do przedszkola ;)

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel