Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Szlakiem gorlickich osiedli: Osiedle Skrzyńskich

Podziel się
Oceń

Osiedle Skrzyńskich to kolejne po Dolnym Osiedlu, miejsce którego szlakiem pragniemy dla Państwa przejść z obiektywem. Osiedle, o którym mowa obejmuje teren następujących ulic: Azaliowa, Biecka - strona prawa od nr 106 do końca oraz strona lewa od nr 29 do końca, Jagodowa, Jesionowa, Kolejowa, Kombatantów, Malinowa, Różana, Skrzyńskich, ks.Tokarza, Zakole w strone kobylanki oraz Zielona.  Nazwy ulic miłe dla ucha, a co wiemy o samym osiedlu? 

Osiedle zawdzięcza swą nazwę ziemiańskiej rodzinie Skrzyńskich wywodzących się z Zagórzan. Jeden z nich hr. Aleksander Skrzyński był cenionym prawnikiem, politykiem oraz dyplomatą. Godnie piastował funkcję ministra spraw zagranicznych w przedwojennych rządach Władysława Sikorskiego i Władysława Grabskiego. Do Skrzyńskich należał zagórzański pałac oraz budynek, w którym mieści się obecnie Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza "RAZEM".

Najbardziej charakterystyczną wizytówką Osiedla Skrzyńskich jest ulica Kolejowa z dawną stacją kolejową Gorlice-Zagórzany. Przed laty miejsce to tętniło życiem, tutaj studenci, turyści i pracownicy okolicznych zakładów wsiadali i wysiadali każdego dnia. Niestety te czasy to już historia. Ostatni pociąg osobowy zatrzymał się tutaj 31 maja 2010 roku. Do grudnia 2012 roku ruch pasażerski w tym miejscu obsługiwała zastępcza komunikacja autobusowa Przewozów Regionalnych. Po dobrych czasach pozostały budynki należące do PKP, domy mieszkalne pracowników kolei oraz tereny działkowe. Od lutego 2010 roku pomieszczenia dawnej poczekalni i kas biletowych zmieniły swoje oblicze, zostały zagospodarowane na restaurację. Jest to bardzo licznie odwiedzane miejsce, do którego chętnie zagladają zarówno miejscowi, jak i przyjezdni.

Przejeżdżając przez tory ulicą Skrzyńskich, skręcamy w prawo na piękną ulicę Jesionową. Po jej lewej stronie znajduje się ogrodzenie, które oddziela tą ulicę od parku krajobrazowego i znajdujacego się w nim pałacu Skrzyńskich. Jest to już teren Zagórzan dlatego tylko krótko przypomnimy, że ten neogotycki pałac wybudowano na zlecenie Tadeusza Skrzyńskiego w I połowie XIX wieku. Mimo toczących się działań zbrojnych podczas I i II wojny światowej przetrwał częściowo do naszych czasów, był też odbudowywany. Obecny fatalny jego stan jest efektem braku zainteresowania tym obiektem. Po śmierci ostatniego ze spadkobierców w 1994 roku, czas i ludzie poczynili dalsze szkody.

Naprzeciw ulicy Jesionowej, po lewej stronie ulicy Skrzyńskich skręcamy na ulicę Kombatantów, gdzie rozciąga się malowniczy teren domów jednorodzinnych.   

Wracając jeszcze do ulicy Kolejowej po prawej stronie widzimy starannie prowadzone ogródki działkowe. W oczy rzuca się także stary budynek po dawnej Poczcie Polskiej, w którym znajduje się obecnie siedziba zarządu Osiedla. Warto wspomnieć, że na terenie osiedla organizowane są często imprezy integracyjne dla dzieci i dorosłych.

Kierujac się do końca ulicy Kolejowej, po prawej stronie skręcamy w lewo i znajdujemy się na ulicy Jagodowej. Także od strony ulicy Bieckiej dostaniemy się do ulicy Jagodowej oraz Azaliowej, Różanej i Malinowej. Jest to przepiękny teren z licznymi domami jednorodzinnymi. Na ul.Jagodowej znajduje się kaplica pod wezwaniem Niepokalanego Serca Matki Bożej, która podlega pod parafię św.Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Zagórzanach. Mieszkańcy Osiedla Skrzyńskich z wielkim szacunkiem wspominają nieżyjącego już ks.proboszcza Stanisława Tokarza, gdyż za jego to sprawą w 1986 roku doczekali się własnej kaplicy. We
wspomnieniach wszystkich osób, które znały ks.Tokarza, zapisał się on jako wyjątkowy duchowny, człowiek wielkiego serca, pracowity, oddany swojej posłudze, a ludziom przede wszystkim. Wdzięczni parafianie ufundowali w 1993 roku tablicę pamiątkową widniejącą na murach kaplicy. Imię ks. Stanisława Tokarza nosi jedna z ulic ciągnąca się równolegle do ulicy Kolejowej. Tam znajduje się siedziba jednej ze stacji konrtoli pojazdów, gorlicka piekarnia, a okoliczni mieszkańcy zaopatrują się w węgiel. Z kolei na rogu ulicy Kolejowej i Skrzyńskich znajduje się siedziba firmy naftowo-gazowniczej, po drugiej zaś stronie można nabyć używane części samochodowe w miejscowym auto-złomie.

Kolejne obiekty handlowo-usługowe mają swoje siedziby po lewej stronie ulicy Bieckiej, jadąc od centrum Gorlic. Miejsce to tętni życiem przez większosć dnia. Tutaj są budynki hurtowni elektrycznej oraz dużej ilości hurtowni budowlanych, spożywczych i przemysłowych. Ponadto okoliczni mieszakńcy korzystają z usług sklepu spożywczego, na prawo zaś od niego znajduje się skup surówców wtórnych. Po prawej stronie ulicy Bieckiej znajdują się ważne punkty w tej części miasta: duży serwis samochodowy, sklep ogrodniczy oraz meblarski, naprzeciw zaś po lewej stronie jedna z gorlickich stacji paliw.

Jadąc ulicą Biecką docieramy do skrzyżowania z ulicą Skrzyńskich. Jeszcze kilka lat temu miejsce to było bardzo niebezpiecznym punktem na mapie drogowej, na szczęście wprowadzenie sygnalizacji świetlnej usprawniło ruch, a przede wszystkim zmniejszyło ilość kolizji w porównaniu z wcześniejszymi latami. Po prawej stronie na światłach skręcamy w kolejną część Osiedla Skrzyńskich, na ulicę Zakole, przejeżdżamy most na Ropie i docieramy do Ulicy Zielonej.

Ostatnim, bardzo ciekawym punktem naszej wędrówki jest maleńki cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej, który można zauważyć dzięki kamiennej tablicy pomiędzy sklepem meblarskim i ogrodczniczym, po prawej stronie ulicy Bieckiej, naprzeciw stacji paliw. Kierując się w stronę domów prywatnych napotkamy bramę cmentarną w otoczeniu drzew. Tam właśnie na cmentarzu nr 98 spoczywa 254 żołnierzy rosyjskich poległych w maju 1915 roku.

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ania 02.07.2015 11:32
To prawda, ks. Stanisław Tokarz był wspaniałym proboszczem i wartościowym człowiekiem

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12